reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ile miesięcznie za jeden kanał w ukraińskim DVB-T2?

dodano: 2015-09-16 16:36 | aktualizacja: 2015-09-16 16:54
autor: Rafał Olchowik | źródło: tele-satinfo.ru/telekritika.ua

Ukraina Zeonbud, ukraiński operator czterech ogólnodostępnych multipleksów (MX-1, MX-2, MX-3, MX-5) naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2, proponuje nadawcom nowy cennik usług za transmisję sygnału. Opłaty obowiązują od 1 sierpnia br. i są dwukrotnie mniejsze, a już od 1 października wprowadzony zostanie kolejny system rabatowy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
O nowych warunkach, stawianych przez Zeonbud, opowiedział członek Narodowej Rady Ukrainy ds. telewizji i radia, Aleksandr Iljaszenko, na okrągłym stole państwowych regulatorów medialnych z Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech. Spotkanie odbyło się 9 września br. w ramach forum Kiev Media Week w Kijowie.

10 sierpnia Zeonbud wysłał nadawcom list, w którym przedstawił propozycje nowych warunków współpracy. Najważniejszą jest to, że od 1 sierpnia uległy podwójnej obniżce dotychczasowe opłaty za transmisję sygnału w DVB-T2. W sierpniu i wrześniu nadawcy otrzymali 12% zniżki. Od października rabaty te będą zróżnicowane i mają być uzależnione od ilości nadawanych kanałów, tzn. przy maksymalnej liczbie 32 kanałów rabat będzie największy i wyniesie 42%.

Jak powiedział Iljaszenko, ogólnodostępni nadawcy za dystrybucję sygnału w sieci Zeonbud ze 142 nadajników od 1 sierpnia br. płacą 960 tys. hrywien miesięcznie (około 164 tys. zł). Dla porównania - wcześniej było 1,6 mln hrywien, czyli ok. 274 tys. zł. Od 1 października opłata ma wynieść 710 tys. hrywien (ok. 121 tys. zł). Z kolei przy pełnych wpłatach od wszystkich 32 slotów w multipleksach – 640 tys. hrywien (109 tys. zł) miesięcznie.

Od 1 sierpnia w multipleksach Zeonbud nadaje 29 kanałów, ponieważ w 2015 roku zamknięto stacje XSport i Bank TV. W dodatku wciąż pozostaje wolny slot dla nadawców lokalnych i regionalnych, gdyż regulator medialny nie ustalił jeszcze zwycięzców na te miejsce.

Aleksandr Iljaszenko, w komentarzu dla Telekritika zaznaczył, że nadawcy, którzy zgodzili się na nowe opłaty, będą mogli liczyć na indywidualne warunki w kwestii uregulowania zadłużenia do 1 lipca 2015 roku. Według danych Iljaszenko, usługi Zeonbud opłacają teraz 23 stacje telewizyjne (stan na 9 września).

Na decyzję o obniżce opłat wpłynęły dwie okoliczności. Pierwszą jest to, że w 2014 roku nadawcy postanowili zbojkotować sieć DVB-T2 i wspólnie przestać płacić za usługi transmisji. W rezultacie Zeonbud zadłużył się wobec koncernu RRT, który obsługuje całą sieć nadajników. Kwota długu nie została ujawniona, ale ze względu na proces sądowy Zeonbud z nadawcą kanału Tonis, media uzyskały informację, że ten kanał jest dłużny operatorowi ponad 60 mln hrywien.

Drugą przyczyną była decyzja Kijowskiego Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca, który uznał operatora Zeonbud monopolistą na krajowym rynku NTC. To oznaczało, że państwo otrzymało prawo do kontrolowania i regulowania jego działalności. W tym przede wszystkim opłat, jakości usług i warunków ich świadczenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

890 zł Więcej...

Adapter USB-C 8in1 hub wielofunkcyjny

Adapter 8in1 (przejściówka) USB-C do laptopa na HDMI, 2xUSB3.0, SD,...

199 zł Więcej...
reklama