reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: Wkrótce testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie

dodano: 2015-10-13 11:12 | aktualizacja: 2015-10-13 17:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

TVP Testy DVB-T2 4K HEVC Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie, poinformował podczas wystawy SAT KRAK 2015 w Krakowie, że Telewizja Polska planuje przeprowadzić w Krakowie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej testy emisji UHD 4K z kompresją HEVC w standardzie DVB-T2. Przypomnijmy, że podobne testy zostały już przeprowadzone w Warszawie (więcej tutaj).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie będą trwać krócej niż te w Warszawie - około dwa tygodnie. Mają rozpocząć się w listopadzie lub w grudniu br. TVP czeka jeszcze na uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na eksperymentalną emisję od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Na razie nie wiadomo, z którego nadajnika prowadzona będzie emisja testowa - z RTCN Kraków / Chorągwica czy RTCN Kraków / Krzemionki. Nie wiadomo również, z jaką mocą. Testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie będą miały szczególne znaczenie dla TVP, ponieważ nadawca będzie mógł sprawdzić rzeczywisty zasięg emisji i warunki odbioru w lokalizacjach o bardziej zróżnicowanym ukształtowaniu terenu niż w przypadku testów w Warszawie.

Wiesław Łodzikowski podczas konferencji o przyszłości naziemnej telewizji w Polsce w dniu 8 października br. o godz. 12:00 na wystawie SAT KRAK 2015 dokonał również krótkiego podsumowania testów DVB-T2 4K HEVC w Warszawie. Za optymalną przepływność dla kanału UHD 4K w DVB-T2 z kompresją HEVC nadawca publiczny uznał wartość 18 Mbit/s. Jednak to nadal za dużo, aby uruchomić w przyszłości regularny kanał 4K w naziemnej telewizji cyfrowej. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem dla emisji 4K w naziemnej telewizji cyfrowej wydaje się być telewizja hybrydowa. W ramach tej technologii widzowie wyposażeni w nowoczesny telewizor UHD 4K z HbbTV podłączony do Internetu, mieliby możliwość odbioru takiego wirtualnego kanału 4K za pośrednictwem sieci internetowej, przy użyciu sygnalizacji HbbTV.

Kolejna niespodzianka TVP jeśli chodzi o emisję 4K jest planowana na grudzień br. Nadawca poda szczegóły w odpowiednim czasie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

849 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...
reklama