reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Türksat 4B trafił na orbitę [wideo]

dodano: 2015-10-17 06:06 | aktualizacja: 2015-10-17 09:57
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: ILS Launch, satkurier.pl

Turksat 4B ILS Poster Powodzeniem zakończyła się czwarta misja rakiety Proton M dla ILS (International Launch Services) w tym roku. Na orbitę trafił turecki satelita telekomunikacyjny Türksat 4B, który docelowo znajdzie się na pozycji satelitarnej 50°E. Będzie to nowa pozycja rozwijana przez Türksat obok dotychczasowej - flagowej 42°E, gdzie stacjonują obecnie Türksat 2A (jego misja dobiega końca), Türksat 3A i Türksat 4A.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita został zbudowany przez japońskiego producenta Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) na bazie platformy DS-2000 (jak Türksat 4A). Jest wyposażony w 18 transponderów pasma Ku, 24 pasma Ka i 1 pracujący w paśmie C. Ich całkowita szerokość wynosi 3400 MHz.

Türksat 4B ma spędzić na orbicie nie mniej niż 15 lat (producent zapewnia iż paliwa powinno wystarczyć nawet na 20 lat, ale jest to zależne od ewentualnych manewrów na orbicie i zmian pozycji w trakcie użytkowania).

Zgodnie ze wstępnymi mapkami pokrycia opublikowanymi na stronie operatora - satelita będzie dysponować pięcioma wiązkami.

W paśmie Ku używane będą trzy: zachodnia (odbiór w Polsce powinien być bezproblemowy na antenach o średnicy 60 cm), wschodnia (na południu kraju powinna wystarczać antena 90 cm, ale na północ sygnał będzie bardzo szybko słabł, wymuszając użycie czasz nawet ponad 150 cm) oraz turecka (nieco słabsza od wschodniej, ale na południowym-wschodzie nadal jest szansa na sygnał z wykorzystaniem anten 90 cm).

Türksat 4B - mapka pokrycia sygnałem wiązki zachodniej

Türksat 4B - mapka pokrycia sygnałem wiązki wschodniej

Türksat 4B - mapka pokrycia sygnałem wiązki tureckiej


W paśmie C używana będzie wyłącznie wiązka afrykańska, która będzie słabo skupiona, w Polsce wymagana będzie dla niej czasza o średnicy ok. 240-250 cm, ale nawet w centrum, w Afryce wg mapki trzeba będzie zastosować dużą antenę (220 cm).

Türksat 4B - mapka pokrycia sygnałem wiązki afrykańskiej


Pasmo Ka będzie korzystać z wiązek punktowych na szerokim obszarze geograficznym obejmującym zakres od zachodnich krańców Chin po znaczną część Wysp Brytyjskich, obejmując także Turcję, Europę, Centralną Azję i Bliski Wschód. Do odbioru ma być wymagana antena 75 cm, ale zapewne wiązki będą precyzyjnie ustawiane na określone obszary zgodnie z zapotrzebowaniem usługodawców i odbiorców.

Türksat 4B - ogólna mapka pokrycia sygnałem wiązek punktowych


Start rakiety Proton M przebiegł bez komplikacji, lot rozpoczął się planowo 16 października o godzinie 22:40 czasu polskiego. Satelita odłączył się po ponad 9 godzinach lotu, 17 października ok. godziny 8:00 naszego czasu.

Materiał wideo prezentujący moment wyniesienia:

Był to 4 start rakiety Proton M dla ILS w tym roku, 91 ogólnie. Był to zarazem drugi start rakiety Proton M od ILS dla zarówno operatora Türksat jak i producenta satelity - Mitsubishi Electric Corporation (MELCO).

Wszystko wskazuje, że w tym roku rakieta Proton M poleci jeszcze raz, na 19 grudnia 2015 zapowiedziany jest jej start z satelitą Eutelsat 36C (znanym też jako Express AMU-1) na pokładzie. Jest on wyposażony w łącznie 70 transponderów w pasmach Ku i Ka i trafi na pozycję 36°E.

Nieco wcześniej, bo na 10 listopada planowany jest 227 lot Ariane. Rakieta Ariane 5 ma zabrać ze sobą na orbitę satelity Badr 7 (znany też jako Arabsat 6B), który trafi na pozycję 26°E (posiada 36 transponderów w paśmie Ku) oraz G-Sat 15, który trafi na pozycję 93,5°E (także posiada 36 transponderów w paśmie Ku, ale dodatkowo 12 w paśmie C).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 -V1 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...