reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

4K World Summit: Ultra HD ruszy w 2017/8

dodano: 2015-11-08 18:17 | aktualizacja: 2015-11-13 15:38
autor: Jerzy Kruczek | źródło: rapidtvnews

samsung 3D Mimo że upowszechnienie się UHDTV, czyli telewizji ultrawysokiej rozdzielczości, może zająć „trochę więcej czasu” niż pierwotnie przewidywano, to technologia ta sprosta komercyjnym oczekiwaniom uczestników rynku, uważa analityk SNL Kagan, Mohammed Hamza. Z kolei prezes Ultra HD Forum, Thierry Fautier, uważa, że UHD upowszechni się już w 2017 lub 2018 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Hamza, przemawiając podczas konferencji 4K World Summit 2015 w Sewilli (więcej tutaj), powiedział, że branża musi uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o komercyjne wdrożenie Ultra HD, nawet gdyby było dość jasne, że ekosystem 4K technologicznie już funkcjonuje.

Hamza zalecił, by najpierw przyjrzeć się rozwojowi HD. Zauważył, że w chwili obecnej tylko 60 proc. gospodarstw domowych w Europie Zachodniej posiada telewizory HD, a według prognoz, wynik ten wzrośnie tylko do około 78 proc. w 2024 roku. Co więcej, tylko 55 proc. abonentów brytyjskiej platformy Sky, którą uznaje się za europejskiego prekursora w branży, korzysta z HD, podczas gdy CANAL+ w Hiszpanii oferuje w HD tylko 41 ze 121 kanałów. Ponadto analityk zauważył, że z ponad 5800 kanałów dostarczanych przez operatora satelitarnego Eutelsat tylko nieco ponad 720 jest w HD. Z kolei operator satelitarny SES spośród ponad 7100 kanałów dostarcza tylko nieco ponad 2170 kanałów HD.

Po zaznaczeniu, że jest jeszcze wiele do zrobienia z HDTV, Hamza zapewnił, że w jego opinii Ultra HD cieszy się większą dynamiką niż HDTV w porównaniu z analogicznym okresem rozwoju tej powszechnej dziś technologii. Europa Zachodnia jest obecnie liderem Ultra HD z 11 kanałami UHD. Hamza powiedział słuchaczom, że powinni mieć na uwadze, iż jest to znacznie większa liczba kanałów niż pierwotnie spodziewał się SNL Kagan. Jednocześnie opisał optymistyczne prognozy SES przewidujące 1000 kanałów UHD w 2025 roku jako „nie aż tak nierealne”, bo jego zdaniem zbiegły się już wszystkie kluczowe elementy technologiczne ekosystemu.

Hamza zwrócił uwagę na fakt, że ceny telewizorów UHD nadal będą kluczowym wyznacznikiem dla rozwoju rynku. Zauważył również, że telewizja premium jest jedynym modelem, który tak naprawdę ma sens dla UHD.

Jego zdaniem, kluczowym motorem napędzającym Ultra HD w najbliższym czasie będzie VOD. Już teraz OTT jest atrakcyjną opcją dla dostawców treści na oferowanie 4K. Jego zdaniem, ten model pozwolił operatorom, takim jak Netflix czy Amazon, na eksperymentowanie i bycie „bardziej wybrednymi” jeśli chodzi o oferowane tytuły. Zauważył również, że technologię Ultra HD obsługuje już YouTube.

Zdaniem Hamzy, sport jest jedynym gatunkiem treści, który może przyśpieszyć wdrażanie 4K, ale jednocześnie ostrzegł, że obecna debata dotycząca HDR (wysoki zakres dynamiki), w szczególności standardów, może opóźnić upowszechnienie się tej technologii. Zahamować wdrożenie mogą również cięcia w budżetach nadawców publicznych - w szczególności w BBC. Zapewnił, że nie ma jednak potrzeby, by rynek czekał na liniowe kanały UHD, bo jest już wystarczająco dużo treści w VOD. 4K na pewno będzie dynamicznie się rozwijać za sprawą Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku i Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku, skwitował.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

719 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...