reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pasmo 700 MHz na Internet mobilny. Nie będzie MUX 5 i 6?

dodano: 2015-11-23 17:38 | aktualizacja: 2015-11-23 19:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ITU/satkurier.pl

WRC-15 Podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-15) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbywa się w dniach 2-27 listopada w Genewie w Szwajcarii (więcej tutaj), podjęto kluczową decyzję jeśli chodzi o pasmo 700 MHz - tak zwaną drugą dywidendę cyfrową.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z decyzją, częstotliwości w pasmie 694-790 MHz w Regionie-1 ITU (Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa) zostaną przeznaczone na mobilny Internet. Analogiczna decyzja, ale dla Regionu-2 ITU (Ameryka Północna i Południowa) i Regionu-3 ITU (Azja-Pacyfik), została podjęta już podczas spotkania WRC-07 w 2007 roku.

Przepisy przyjęte przez WRC-15 zapewniają pełną ochronę transmisji telewizyjnych, a także systemów radionawigacji lotniczej w tym paśmie częstotliwości, w szczególności w krajach zrzeszonych w ramach Regional Commonwealth in the field of Communications (RCC).

Decyzja WRC-15 stanowi kamień milowy w rozwoju usług mobilnego Internetu w skali światowej, niezależnie od lokalizacji, sieci czy używanego urządzenia

- powiedział sekretarz generalny ITU, Houlin Zhao.

Globalna harmonizacja pasma częstotliwości 694-790 MHz, którą przyjęto podczas WRC-15, otwiera drogę dla producentów i operatorów mobilnych, by oferować usługi mobilnego Internetu w przystępnej cenie w obszarach obecnie pominiętych

- powiedział François Rancy, dyrektor Biura Radiokomunikacji ITU.


Komentarz redakcji satkurier.pl:

W praktyce przeznaczenie pasma 700 MHz na Internet mobilny może oznaczać utracenie w Polsce dwóch pełnych pokryć na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej, czyli uruchomienie MUX 5 i MUX 6 w przyszłości w Polsce staje pod znakiem zapytania. Aby rozwijać ofertę bezpłatnej telewizji naziemnej, konieczne jest przejście na DVB-T2 i ewentualnie na standard kompresji HEVC. Szansą na wzbogacenie treści oferowanych w NTC jest również telewizja hybrydowa HbbTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Apebox C2 4K Combo

Apebox C2 4K Combo - mały, tani odbiornik UHD 4K...

350 zł Więcej...
reklama