reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pasmo 700 MHz na Internet mobilny. Nie będzie MUX 5 i 6?

dodano: 2015-11-23 17:38 | aktualizacja: 2015-11-23 19:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: ITU/satkurier.pl

WRC-15 Podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-15) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbywa się w dniach 2-27 listopada w Genewie w Szwajcarii (więcej tutaj), podjęto kluczową decyzję jeśli chodzi o pasmo 700 MHz - tak zwaną drugą dywidendę cyfrową.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z decyzją, częstotliwości w pasmie 694-790 MHz w Regionie-1 ITU (Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa) zostaną przeznaczone na mobilny Internet. Analogiczna decyzja, ale dla Regionu-2 ITU (Ameryka Północna i Południowa) i Regionu-3 ITU (Azja-Pacyfik), została podjęta już podczas spotkania WRC-07 w 2007 roku.

Przepisy przyjęte przez WRC-15 zapewniają pełną ochronę transmisji telewizyjnych, a także systemów radionawigacji lotniczej w tym paśmie częstotliwości, w szczególności w krajach zrzeszonych w ramach Regional Commonwealth in the field of Communications (RCC).

Decyzja WRC-15 stanowi kamień milowy w rozwoju usług mobilnego Internetu w skali światowej, niezależnie od lokalizacji, sieci czy używanego urządzenia

- powiedział sekretarz generalny ITU, Houlin Zhao.

Globalna harmonizacja pasma częstotliwości 694-790 MHz, którą przyjęto podczas WRC-15, otwiera drogę dla producentów i operatorów mobilnych, by oferować usługi mobilnego Internetu w przystępnej cenie w obszarach obecnie pominiętych

- powiedział François Rancy, dyrektor Biura Radiokomunikacji ITU.


Komentarz redakcji satkurier.pl:

W praktyce przeznaczenie pasma 700 MHz na Internet mobilny może oznaczać utracenie w Polsce dwóch pełnych pokryć na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej, czyli uruchomienie MUX 5 i MUX 6 w przyszłości w Polsce staje pod znakiem zapytania. Aby rozwijać ofertę bezpłatnej telewizji naziemnej, konieczne jest przejście na DVB-T2 i ewentualnie na standard kompresji HEVC. Szansą na wzbogacenie treści oferowanych w NTC jest również telewizja hybrydowa HbbTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...