reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Test telewizora UHD 4K LG 43UF680V

dodano: 2015-12-03 14:22 | aktualizacja: 2015-12-03 14:52
autor: Mirosław Zdrojewski z Cewic | źródło: Inf. wł.

LG 43UF680V UHD 4K Postęp technologiczny, którego na co dzień jesteśmy świadkami, najbardziej widoczny jest w branży telewizyjnej. Kilka lat temu byliśmy uroczeni możliwościami, jakie dawały telewizory HD, dziś przychodzi czas na nowe rozwiązania, jakie niosą ze sobą telewizory UHD. Są one jeszcze drogie na kieszeń przeciętnego Kowalskiego, ale na rynku możemy spotkać „perełki” za nieco ponad 2300 zł.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od listopada 2015 roku jestem szczęśliwym posiadaczem 43-calowego telewizora UHD 4K LG 43UF680V. Mimo że jest to telewizor UHD 4K z niższej półki, jest on godny uwagi, ze względu na zastosowane w nim rozwiązania.

Telewizor UHD 4K LG 43UF680V


Wygląd i wyposażenie

W zestawie z telewizorem otrzymujemy pilot zdalnego sterowania o roboczej nazwie AK874475479, przewód zasilający, instrukcje obsługi (w tym w języku polskim) i gwarancję na 24 miesiące. Niestety, producent do zestawu nie dołączył pilota Magic Remote AN-MR600, który zapewni nam pełną kontrolę nad rozrywką oferowaną przez producenta. Za jego pomocą, jak pisze producent na swojej stronie, możemy posługiwać się podobnie jak myszą komputerową, tj. wskazywać, klikać lub przewijać. Pilot ten jest wręcz niezbędny do niektórych funkcji, jakie oferuje produkt LG, o czym będę pisał w dalszej części tekstu. Warto zatem poświęcić nieco ponad 100 zł na zakup owego magicznego pilota, by móc cieszyć się wszystkimi funkcjami telewizora.

Magiczny pilot Magic Remote AN-MR600


Na panelu przednim telewizora nie uświadczymy żadnych przycisków, z wyjątkiem diody standby. Nieco za nią znajduje się coś w rodzaju joystika, za pomocą którego możemy włączyć/wyłączyć odbiornik, zmienić kanał lub regulować poziom głośności. Na panelu tylnym znajdziemy: gniazdo na moduł CAM CI+, wejście sygnału antenowego dla naziemnej telewizji cyfrowej (opcjonalnie też dla telewizji kablowej) i satelitarnej, 2 wejścia HDMI, gniazdo LAN, 1 port USB, i po 1 gnieździe na kabel EURO i Component.

Instalacja i użytkowanie

Przy pierwszym uruchomieniu telewizora przywita nas kreator instalacji, który przeprowadzi nas przez podstawowe etapy aż do momentu wyszukiwania kanałów z anteny naziemnej i satelitarnej. Tryb konfiguracji jest dziecinnie prosty i nie powinien nikomu przysporzyć problemów.

W pierwszym kroku kreator pyta nas o język (wybieramy oczywiście język polski), kraj, w którym żyjemy (wybieramy Polskę), oraz o to, czy chcemy mieć dostęp do sieci przez Wi-Fi czy też po kablu RJ45. Po tych wstępnych formalnościach kreator zasugeruje nam możliwość podłączenia do telewizora dekodera tv-sat. Tu wybór, jaki oferuje nam LG, jest naprawdę imponujący, wśród dostawców sprzętu znajdziemy rodzinne platformy, tj. nc+ i Cyfrowy Polsat.

Na samym końcu przyjdzie nam zmierzyć się z dostrojeniem kanałów naziemnych i satelitarnych. O ile dostrojenie kanałów z anteny naziemnej jest proste i ogranicza się do automatycznego (względnie ręcznego) przeszukania częstotliwości, to z instalacją satelitarną możemy mieć nieco problemów. Wszystko jest uzależnione od tego, czy nasz „talerz” jest stale przypisany do jednej pozycji satelitarnej, np. Hot Birda, czy też mamy do czynienia ze złożonym zestawem na kilka satelitów. W przypadku jednej pozycji wystarczy tylko podać jego nazwę i odznaczyć „ptaszkiem”. Podobnie jest z zestawem obejmującym np. Hot Birda 13°E i Astrę 19,2°E, gdzie nasze zadanie ogranicza się do podania, czy ma to być Tonebrust A lub B. Zważywszy, że jestem posiadaczem obrotnicy satelitarnej, nie odmówiłem sobie przyjemności skorzystania z tej opcji. Nastarczyło mi to trochę problemów, ale ostatecznie się udało. Po skonfigurowaniu anteny satelitarnej możemy przeskanować kanały automatycznie, ręcznie po transponderach lub, jak to określił producent, „na ślepo” (mowa oczywiście o funkcji blindscan). I tutaj mała niedogodność, o której musimy pamiętać: żeby przeskanować kanały czy to satelitarne, czy to naziemne, przed podjęciem tej czynności musimy wybrać w zakładce tryb programu (dostępna jest tylko i wyłącznie z poziomu magicznego pilota!) 1 z 3 możliwości (TV satelitarna, TV Kablowa, TV Naziemna). Dopiero po wskazaniu właściwej opcji możemy przejść do skanowania programów. Telewizor ma wgrane w swojej pamięci najbardziej popularne w Polsce pozycje satelitarne. Wyszukanie kanałów z popularnego Hot Birda 13°E i Astry 19,2°E zajęło telewizorowi blisko 25 minut. To stanowczo za długo. Może się zdarzyć, że po przeskanowaniu brakuje jakichś kanałów. Bez obaw, producent daje możliwość dodania brakujących transponderów, które dopisuje na końcu listy.

Po przeskanowaniu interesujących nas satelitów pozostaje nam udać się do zakładki menadżer kanałów, gdzie możemy posegregować kanały według własnych upodobań. Sporym mankamentem jest brak funkcji usuń kanał. Zamiast tego możemy co najwyżej nieinteresujący nas kanał pominąć.

Producent przewidział także opcję Fastscan, dzięki której mając moduł CAM CI/CI+ możemy pobrać gotowe listy kanałów operatorów platform satelitarnych. Wśród operatorów nie mogło zabraknąć rodzimych nadawców, czyli nc+, Cyfrowego Polsatu i n na kartę. Należy pamiętać w tym wypadku, ze lista jest ułożona wg operatora, i niestety nie możemy jej edytować. Niestety, przy obecnej wersji softu (z 03.01.15) nie ma możliwości ułożenia wspólnej listy kanałów satelitarnych i naziemnych. Problem ten zgłosiłem do producenta, który obiecał, że przy najbliższej aktualizacji usunie tę niedogodność. Telewizor stwarza nam możliwość ułożenia 4 list kanałów ulubionych, które tworzymy w zakładce menadżer kanałów. Kanały z list ulubionych niestety przyjmują numerację z listy głównej. Osobną kwestią pozostaje wywoływanie z poziomu magicznego pilota owych list. Żeby wywołać owe listy, naciskamy na przycisk LIST, a następnie na zakładkę FILTR, a dopiero na interesująca nas listę. Nieco to skomplikowane, ale można się przyzwyczaić. Inny sposób polega na najechaniu magicznym pilotem na prawy bok telewizora, aby wywołać listę kanałów (tyczy się to tylko wybranej już listy ulubionej!), którą możemy przewijać góra-dół owym kółkiem jak myszą komputerowa, o której już wspominałem.

Kilka słów o kanałach UHD, które są dostępne z Hot Birda i Astry. Na Hot Birdzie 13°E dostępne są 2 kanały UHD 4K 60p, a mianowicie HotBird 4k1 i FunBox UHD. Oba udało mi się odebrać. Obraz o rozdzielczości UHD 4K z obu kanałów zapewnia znakomitą jakość obrazu, z wiernym odwzorowaniem detali. Podobnie miała się sprawa z kanałami UHD na Astrze 19,2°E. Co prawda niektóre z nich są nadawane w kompresji MPEG-4, ale jest jeden rodzynek CANAL+ UHD demo, którego jakość obrazu w kompresji HEVC 4K 60p po prostu wygląda nieziemsko. Szkoda, że polscy operatorzy nie myślą o uruchomieniu takiego kanału choćby w formie testowej.

Nagrywanie i multimedia

Opisywany telewizor daje możliwość nagrywania oraz odtwarzania multimediów. Podłączone dyski lub pamięci przenośne muszą być sformatowane do systemu plików FAT32 lub NTFS. Nagrane audycje telewizyjne są zapisywane do katalogu lg_dvr w formacie .ts. Nagrania są bezstratne, co oznacza, że możemy skorzystać z dodatkowych ścieżek dźwiękowych i napisów ekranowych. Nagrywanie audycji z kanałów kodowanych nie powoduje, że przy ponownym ich oglądaniu z poziomu dysku będziemy musieli posiadać moduł. W przypadku modułu CAM warto pamiętać o jednej rzeczy, że możemy zdekodować tylko jeden kanał, który nagrywamy. Dla tych, którzy nie mogą oglądać telewizji na żywo, przewidziano funkcje rezerwacji z poziomu EPG. Telewizor dobrze radzi sobie z popularnymi formatami filmów, zdjęć i muzyki.

Współpraca z modułami

Odbiornik bardzo dobrze radzi sobie z modułami polskich operatorów, zarówno nc+, Cyfrowego Polsatu, jaki i n na kartę. W trakcie użytkowania nie zauważono niepokojących objawów, nawet z tak wymagającego transpondera, jak 11,411 GHz, pol. H, wszystko było w jak najlepszym porządku. Z ciekawości sprawdziłem, jak telewizor radzi sobie ze splitterem Clone+. Ku mojemu zaskoczeniu, karta zastępcza splittera umieszczona w module AstonCrypt v2.26 działała bez żadnych problemów. Ze spadającymi uprawnieniami do odbioru też nie było problemów. W przypadku modułu Cyfrowego Polsatu zalecam z poziomu menu modułu wyłączyć komunikaty, żeby na ekranie telewizora nie wyświetlały się uporczywe informacje o braku dostępu do danego kanału.

Aplikacje i gry

W związku z tym, ze telewizor pochodzi z 2015 roku, możemy w nim znaleźć różne aplikacje, w tym: TVP.pl, TVN Player, Daillymotion, YouTube Ipla, Ipla Film, Ipla sport, Eurosport Player, HBO Go, Film BOX Live i wiele innych. Aplikacji, zwłaszcza tych polskich, moim zdaniem jest trochę mało, ale każdy fan muzyki, filmów czy tez gier znajdzie dla siebie coś interesującego.

Telewizor może być wykorzystywany także jako domowy komputer, a to dzięki systemowi WEBOS 2.0. Możemy dzięki niemu surfować po Internecie. Pomocny będzie magiczny pilot. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi możemy wypowiedzieć daną frazę i nacisnąć na kółko, a na naszym ekranie pojawią się wyniki wyszukiwania. Telewizor ma wbudowaną funkcję smartshare, która pozwala na wygodny dostęp do wszystkich treści, dzięki czemu telewizor staje się centrum multimedialnej rozrywki. Możemy odtwarzać multimedia z np. smartfona, a także utrzymywać kontakty z rodziną i znajomymi bez wstawania sprzed telewizora.

PODSUMOWANIE

Telewizor LG 43UF680V to bardzo ciekawy produkt, przy naprawdę niewygórowanej cenie. Sprzęt jest przyszłościowy, gdyż ma wbudowany potrójny tuner DVB-T/T2, DVB-S/S2 i DVB-C. Zachwyci szczególnie tych, którzy pragną na własne oczy zobaczyć pierwsze transmisje UHD w kompresji HEVC 4K 60p. Produkt LG podczas testów pracował szybko i nie dawał większych powodów do niezadowolenia. Do ideału brakuje mu niewiele. Warto, aby producent uaktualnił soft i wypuszczał co jakiś czas nowe aplikacje, które ma konkurencja. Na plus należy zapisać fakt, że jest on energooszczędny, pobiera tylko 52 Wh. Gorąco polecam.

PLUSY
 • przystępna cena ok. 2500 zł
 • niskie zużycie energii elektrycznej
 • dobrze przemyślane EPG i rezerwacja nagrań
 • 3 tunery w 1 (DVB-T/T2, DVB-S/S2 i DVB-C)
 • tani odbiornik do odtwarzania kanałów UHD 4K 60p w kompresji HEVC/H.265 
 • obsługuje HbbTV
 • umożliwia surfowanie po sieci
 • wbudowane Wi-Fi
 • ma fastscan i blindscan (skanuj na ślepo)

MINUSY
 • poprawki wymaga zakładka menadżer kanałów, gdzie przydałaby się funkcja usuń kanał w miejsce pomiń kanał
 • brak możliwości tworzenia wspólnych list kanałów naziemnych i satelitarnych
 • zbyt mało polskich aplikacji (konkurencja ma o wiele więcej)
 • przydałaby się aktualizacja softu, od poprzedniej wersji 03.01.15 minęło już kilka miesięcy


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K + 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...