reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EmiTel stara się o częstotliwości dla MUX 5

dodano: 2015-12-03 20:30 | aktualizacja: 2015-12-03 23:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Rzeczpospolita/rpkom.pl/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela, operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, powiedział w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl, że spółka rozpoczęła starania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) o kolejne częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, na potrzeby piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - MUX 5.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-15) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbyła się w dniach 2-27 listopada w Genewie w Szwajcarii, zdecydowano, że częstotliwości w paśmie 700 MHz (694-790 MHz, czyli tak zwana druga dywidenda cyfrowa) w Regionie-1 ITU (Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa) zostaną przeznaczone na Internet mobilny. Jednocześnie przepisy przyjęte przez WRC-15 zapewniają pełną ochronę prowadzonych już w tym paśmie transmisji telewizyjnych (więcej tutaj).

Ponadto ITU zdecydowało, by pasmo poniżej 700 MHz, czyli częstotliwości z zakresu 470-694 MHz, nadal było wykorzystywane wyłącznie przez telewizję cyfrową. Ta decyzja została z zadowoleniem przyjęta przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Nowe decyzje na temat wykorzystania pasma UHF (470-960 MHz) mają zapaść dopiero podczas WRC-23 w 2023 roku.

Warto dodać, że w Polsce na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystywany jest praktycznie cały zakres pasma UHF, w tym częstotliwości w ramach 700 MHz. Zatem ITU decyzją podjętą na WRC-15 zapewnił ochronę działających już w Polsce usług telewizji naziemnej aż do 2023 roku.

Zdaniem Kurczewskiego, częstotliwości, które mogłyby zostać przeznaczone na MUX 5, „dziś leżą odłogiem”. W opinii EmiTela, do 2022-23 roku telewizja naziemna będzie nadawana na obecnie wykorzystywanych częstotliwościach, a po tym czasie możliwe będzie zwolnienie pasma 700 MHz i wtedy prowadzona będzie dyskusja, co dalej

Przemysław Kurczewski powiedział, że EmiTel chce teraz rozmawiać z urzędami na temat uruchomienia częstotliwości MUX 5, by móc zaoferować obecnym nadawcom naziemnym możliwość emisji w HD. Jak dodał, niektórzy są tym bardzo zainteresowani. Gdyby takie częstotliwości zostały przyznane EmiTelowi, Kurczewski przyznał, że MUX 5 mógłby wystartować „pewnie w rok od takiej decyzji”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Mini PC Android Openbox AND-95

OPENBOX AND-95 to urządzenie - player 4K, który działa na...

189 zł Więcej...