reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EmiTel stara się o częstotliwości dla MUX 5

dodano: 2015-12-03 20:30 | aktualizacja: 2015-12-03 23:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Rzeczpospolita/rpkom.pl/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela, operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, powiedział w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl, że spółka rozpoczęła starania w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) o kolejne częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, na potrzeby piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - MUX 5.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-15) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), która odbyła się w dniach 2-27 listopada w Genewie w Szwajcarii, zdecydowano, że częstotliwości w paśmie 700 MHz (694-790 MHz, czyli tak zwana druga dywidenda cyfrowa) w Regionie-1 ITU (Europa, Bliski Wschód, Azja Środkowa) zostaną przeznaczone na Internet mobilny. Jednocześnie przepisy przyjęte przez WRC-15 zapewniają pełną ochronę prowadzonych już w tym paśmie transmisji telewizyjnych (więcej tutaj).

Ponadto ITU zdecydowało, by pasmo poniżej 700 MHz, czyli częstotliwości z zakresu 470-694 MHz, nadal było wykorzystywane wyłącznie przez telewizję cyfrową. Ta decyzja została z zadowoleniem przyjęta przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Nowe decyzje na temat wykorzystania pasma UHF (470-960 MHz) mają zapaść dopiero podczas WRC-23 w 2023 roku.

Warto dodać, że w Polsce na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystywany jest praktycznie cały zakres pasma UHF, w tym częstotliwości w ramach 700 MHz. Zatem ITU decyzją podjętą na WRC-15 zapewnił ochronę działających już w Polsce usług telewizji naziemnej aż do 2023 roku.

Zdaniem Kurczewskiego, częstotliwości, które mogłyby zostać przeznaczone na MUX 5, „dziś leżą odłogiem”. W opinii EmiTela, do 2022-23 roku telewizja naziemna będzie nadawana na obecnie wykorzystywanych częstotliwościach, a po tym czasie możliwe będzie zwolnienie pasma 700 MHz i wtedy prowadzona będzie dyskusja, co dalej

Przemysław Kurczewski powiedział, że EmiTel chce teraz rozmawiać z urzędami na temat uruchomienia częstotliwości MUX 5, by móc zaoferować obecnym nadawcom naziemnym możliwość emisji w HD. Jak dodał, niektórzy są tym bardzo zainteresowani. Gdyby takie częstotliwości zostały przyznane EmiTelowi, Kurczewski przyznał, że MUX 5 mógłby wystartować „pewnie w rok od takiej decyzji”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 890 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama