reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kiedy ruszy MUX 8? Jakie anteny?

dodano: 2015-12-03 20:35 | aktualizacja: 2015-12-04 15:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Rzeczpospolita/rpkom.pl/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Nowy, ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej MUX 8 uzyska docelowy zasięg, czyli 95 proc. ludności w Polsce, być może już przed Świętami Bożego Narodzenia w 2016 roku, a na pewno w pierwszym kwartale 2017 roku, powiedział Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela, operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pełny zasięg MUX 8 najpóźniej w I kwartale 2017

Jak wynika z wypowiedzi prezesa EmiTela, już na początku marca 2016 roku MUX 8 będzie miał pokrycie ponad 40 proc., w lipcu - ponad 60 proc., do końca 2016 roku ponad 80 proc. zasięgu, by pełne pokrycie (95 proc.) osiągnąć najpóźniej w pierwszym kwartale 2017 roku.

Lipiec 2016 realnym terminem uruchomienia MUX 8 o zasięgu 60 proc.? Będzie to zależeć od nadawców

Nadal nie wiadomo jednak, kiedy MUX 8 wystartuje - tzn. kiedy rozpocznie się emisja kanałów - wszystko będzie zależeć od warunków umów podpisanych między nadawcami a EmiTelem. Może się bowiem okazać, że nadawcy nie będą zainteresowani emisją przy niepełnym zasięgu, chyba że „zmuszą” ich do tego warunki koncesji wydanych przez KRRiT.

Przykładowo, Telewizja Polska jeśli zdecyduje się na przeniesienie któregoś ze swoich kanałów z MUX 3 do MUX 8, raczej nie będzie chciała, by zasięg tego kanału spadł z ponad 95 proc. obecnie w MUX 3 do np. 40 proc. w MUX 8 w kwietniu 2016 roku. Mogłoby to zostać ocenione jako niezbyt przemyślane posunięcie z biznesowego punktu widzenia. Chyba że TVP wprowadzi do MUX 8 całkiem nowe w naziemnej telewizji kanały, np. te znane już z sieci kablowych czy platform satelitarnych albo zupełne nowości, takie jak np. zapowiadany już od dawna TVP Dokument. Nadawanie przy niepełnym zasięgu może nie interesować również nadawców komercyjnych, którzy poczynią przecież ogromne inwestycje w uruchomienie kanałów. Mniejszy zasięg to przecież mniejsze przychody z reklam, a nadawanie w MUX 8 kosztuje.

Jednak jak uważa prezes EmiTela, już w lipcu 2016 roku, kiedy MUX 8 będzie miał ponad 60 proc. pokrycia, będzie można komercyjnie nadawać kanały telewizyjne. Dodał, że już w tej chwili potencjalnie można by nadawać sygnał w Warszawie, ale na razie nie ma kanałów, które można by emitować, tzn. nadawcy nie podpisali z EmiTelem umów na emisję w tym kształcie.

Jak zaznaczył Kurczewski, EmiTel buduje multipleks, bo ma obowiązki dotyczące jego zasięgu zapisane w decyzji rezerwacyjnej, ponosi wydatki i liczy, że jego klienci będą w tym samym czasie gotowi na nadawanie tam swoich kanałów. Dodajmy, że zgodnie z warunkami decyzji rezerwacyjnej wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), EmiTel powinien uruchomić MUX 8 na co najmniej 7 obszarach nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia doręczenia decyzji, czyli najpóźniej do końca lipca 2016 roku.

Czyli EmiTel liczy, że już w połowie 2016 roku, kiedy MUX 8 będzie miał ponad 60 proc. pokrycia, nadawcy rozpoczną emisję w tym multipleksie. Oczywiście im wcześniej do tego dojdzie, tym lepiej dla EmiTela z biznesowego punktu widzenia. Jak dodał Kurczewski, EmiTel czeka teraz np. na warunki, jakie KRRiT wyda nadawcom w koncesjach. Może to bowiem przyśpieszyć sprawę uruchamiania kanałów w MUX 8.

EmiTel musi poczynić ogromne inwestycje w modernizację infrastruktury, by przygotować ją pod MUX 8 nadawany w paśmie VHF, a nie UHF jak inne działające już w Polsce multipleksy. Jak powiedział Kurczewski, ta inwestycja będzie sięgać dziesiątków milionów złotych. Potrzebna jest bowiem rozbudowa infrastruktury wieżowej i zbudowanie nowych systemów antenowych. Prace w tym kierunku zostały już rozpoczęte. Ponadto EmiTel zapłacił już 45 mln zł za częstotliwości MUX 8, więc łączne koszty inwestycji są gigantyczne.

Czy widzowie będą musieli wymieniać obecne lub kupować nowe anteny dla MUX 8? 

Prezes EmiTela wypowiedział się także na temat kwestii związanych z odbiorem MUX 8. Jak podkreślił, bardzo duża część anten na dachach i w domach odbiera już częstotliwości VHF. EmiTel ma w planach pokazanie na swojej stronie internetowej przykładowych anten, które odbierają ten sygnał. Ma to nastąpić zanim ruszy komercyjne nadawanie kanałów w MUX 8. Natomiast ci, którzy tych anten nie mają, będą ewentualnie musieli dokupić małą nakładkę na swoje anteny. EmiTel testuje teraz anteny wspólnie z jednym z państwowych instytutów, by móc rekomendować odpowiednie urządzenia.

Kurczewski dodał, że w większości przypadków w użyciu przy MUX 8 będą te same obiekty nadawcze, które nadają sygnał MUX 1, MUX 2 i MUX 3. Jednak tam, gdzie teraz EmiTel dobudowuje wieże, będzie trzeba zastosować tzw. układ anten „zezujących”, czyli „patrzących” w dwóch różnych kierunkach.

Czy w MUX 8 znajdzie się kanał HD od TVP?

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” i rpkom.pl, prezes EmiTel został zapytany o to, czy TVP planuje nadawać w MUX 8 kanał HD, bo - jak wiemy - ma możliwość nadawania 1 kanału HD i 1 kanału SD lub 3 kanałów SD. Kurczewski powiedział, że to pytanie powinno być skierowane do TVP, a EmiTel musi to wiedzieć na dwa-trzy miesiące przed rozpoczęciem nadawania, by odpowiednio przygotować infrastrukturę. Byłby to jedyny kanał HD w tym multipleksie, ale nadal nie wiadomo, jakie są plany TVP wobec MUX 8.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...