reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Lemury oglądają telewizję 4K na Sony Bravia

dodano: 2015-12-07 14:48 | aktualizacja: 2015-12-08 15:57
autor: Jan Borejko | źródło: Sony

Sony X90C Niezwykle realistyczny obraz wyświetlany przez telewizory BRAVIA pozwala zwierzętom lepiej poznać środowisko, w którym będą żyły po reintrodukcji. W tym tygodniu w rezerwacie Port Lympne (Wielka Brytania) zainstalowano najnowocześniejsze telewizory 4K Ultra HD Sony BRAVIA X90C. Urządzenia znalazły się w pomieszczeniach dla lemurów i gerez.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eksperyment jest częścią prowadzonego przez fundację głośnego programu reintrodukcji „Back to the Wild”. Na ekranach telewizorów zwierzęta oglądają niezwykle szczegółowe i naturalne obrazy w rozdzielczości 4K, przedstawiające naturalne środowisko Jawy i Madagaskaru. Dzięki temu te zagrożone naczelne mogą jeszcze przed „przeprowadzką” bliżej przyjrzeć się środowisku, w którym będą żyć.

Simon Jeffery, dyrektor ds. zwierząt w Port Lympne, komentuje:

Zawsze szukamy nowych sposobów stymulacji i zainteresowania naszych zwierząt. Stosujemy wszelkie możliwe techniki, dzięki którym zwierzęta mogą być aktywne i zdrowe. Czasami zapewniamy im nowe zapachy, smaki, nowe liny i drabinki do wspinaczki albo zabawki — tym razem postanowiliśmy spróbować czegoś zupełnie innego i sprawdzić, czy zainteresuje je widok ich naturalnego środowiska.

Staramy się, aby nasze duże pomieszczenia i wybiegi możliwie najlepiej przypominały naturalne środowiska poszczególnych gatunków. Teraz, kiedy zbliża się czas "przeprowadzki", chcieliśmy jednak pokazać lemurom i gerezom, jak naprawdę wygląda miejsce, w którym zamieszkają. Obraz na ekranach telewizorów 4K Sony BRAVIA jest tak ostry i szczegółowy, jakby widziało się las deszczowy na własne oczy.


Telewizory BRAVIA z nowej serii X90C zapewniają obraz najwyższej jakości, niezależnie od tego, co oglądamy na ich ekranie. Dzięki wydajnemu procesorowi 4K X1 udało się uzyskać naturalne kolory oraz doskonałą ostrość i kontrast obrazu. Z kolei innowacyjna technologia Trilumions oferowana wyłącznie przez Sony, zapewnia głębie, szczegółowość i paletę barw nigdy wcześniej nieoglądaną na ekranie telewizora. Wspaniale radzi sobie z reprodukcją trudnych odcieni czerwieni czy szmaragdowych zieleni, przez co wszelkie krajobrazy wydają się bardziej realistyczne.

— Od 2012 r. udało nam się przywrócić do środowiska naturalnego kilka grup różnych gatunków gerez i gibonów wychowanych w Port Lympne i w drugim naszym rezerwacie, Howletts Wild Animal Park — dodaje Simon — Wszystkie one zamieszkały na chronionych terenach lasów deszczowych na Jawie. Tę grupę gerez chcemy tam wysłać w 2016 r. Od pewnego czasu współpracujmy z lokalnymi społecznościami na Madagaskarze, dotąd jednak nie przeprowadziliśmy reintrodukcji wyhodowanych w niewoli lemurów do lasów tej niezwykłej wyspy. Wyniki badań i efekty pracy na miejscu są bardzo obiecujące. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli wysłać nasze lemury tam, gdzie znajduje się ich naturalne środowisko życia.

Prowadzony przez fundację Aspinall rezerwat Port Lympne to placówka, której celem jest ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz — jeśli to możliwe — ich reintrodukcja do naturalnych środowisk na terenach chronionych. Port Lympne bierze udział w programach wymiany i hodowli prowadzonych na całym świecie, odnosząc znaczące sukcesy.Program reintrodukcji obejmuje także tworzenie na miejscu odpowiedniej infrastruktury i pracę zespołów terenowych, które obserwują zwierzęta także po ich wypuszczeniu na wolność. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zbudowanie odpowiednich pomieszczeń i wybiegów, na terenie których zwierzęta mogą się aklimatyzować, przyzwyczajać do nowego miejsca i stopniowo zmieniać pożywienie. Cały proces „przeprowadzki” nadzorują specjaliści — lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt.

Telewizory z serii X90C
Modele z nowej serii X90C mają zaledwie 4,9 mm grubości i znakomicie łączą funkcję z formą. Oglądany na ekranie obraz 4K zaskakuje czystością, ma bardziej naturalną kolorystykę i większy kontrast.

Dzięki inteligentnej analizie i interpolacji wydajny procesor 4K X1 generuje znakomity obraz o rozdzielczości bliskiej 4K z każdego źródła — telewizji, płyt Blu-ray i DVD czy materiałów wideo 4K z Internetu.Żywe, bogate odcienie czerwieni, błękitu, zieleni... Telewizor BRAVIA nadaje barwom jeszcze bardziej naturalny wygląd. Dzięki przetwarzaniu obrazu 4K przez wydajny procesor X1 z technologią precyzyjnego odwzorowania kolorów każda scena na ekranie wygląda dokładnie tak jak we wspomnieniach. W uzyskaniu niespotykanej dotąd przestrzeni barw pomaga unikatowy wyświetlacz Sony TRILUMINOS Display.

Seria X90C jest zgodna z materiałami o dużym zakresie dynamicznym (High Dynamic Range - HDR). Technologia HDR rozszerza dostępny zakres poziomów jasności i nadaje wyświetlanemu obrazowi większy kontrast. W rezultacie ujawniają się szczegóły ukryte w głębokich cieniach oraz niuanse kolorystyczne w najjaśniejszych fragmentach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 8K + 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...