reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Tym żyli czytelnicy satkurier.pl w 2015 roku

dodano: 2015-12-29 19:55 | aktualizacja: 2016-01-03 15:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

SAT Kurier facebook logo Tuż przed końcem 2015 roku dokonaliśmy subiektywnego podsumowania ostatnich 12 miesięcy na rynku telewizji cyfrowej, typując po 10 największych sukcesów i porażek (więcej tutaj). Teraz przyszedł czas na inne zestawienie, z którego można się dowiedzieć, które wydarzenia z 2015 roku najbardziej interesowały czytelników portalu satkurier.plProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na początku warto wspomnieć, że najczęściej czytane artykuły z 2015 roku na portalu satkurier.pl dotyczą przede wszystkim platform satelitarnych nc+ i Cyfrowy Polsat, a także startu nowych kanałów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie zmiany i nowości wywołują najwięcej emocji i generują najwięcej pytań, a tych w 2015 roku nie brakowało.

Co więcej, rok 2015 znacznie różni się od lat poprzednich pod względem najbardziej poczytnych tematów. O ile w minionym roku królowały właśnie nc+ i Cyfrowy Polsat, to już w 2014 roku najwięcej wejść miały artykuły dotyczące ofert prepaid.

Absolutnym hitem 2014 roku była informacja o wprowadzeniu nc+ telewizja na kartę (zobacz), a także zmian w ofertach Smart HD+, telewizja n na kartę (NNK) i Telewizja na Kartę HD (TNK HD), których użytkownicy dostali dostęp do dodatkowych kanałów w ramach promocji „Dodatkowe kanały HD za ZERO” (więcej tutaj i tutaj).

Cofając się o jeszcze jeden rok, czyli do roku 2013, można się bardzo zdziwić, bo to nie wyłączenie analogu w Polsce w lipcu (które było przecież szeroko komunikowanym i historycznym wydarzeniem), a start platformy nc+ był tematem numer jeden 2013 roku. I tak, rekordową liczbę wejść spośród artykułów z 2013 roku miał tekst z nową listą kanałów w dekoderach platformy n i CYFRY+ dla nc+ (zobacz), a także blog Janusza Sulisza o tym, jak powinna wyglądać oferta nc+ (zobacz). Pamiętamy przecież, że startowi nowej platformy powstałej z fuzji n i CYFRY+ towarzyszyły bardzo duże emocje. Co ciekawe, w TOP 10 artykułów z 2013 roku znalazły się teksty dotyczące wyłącznie nc+.

W 2012 roku czytelnicy satkurier.pl żyli uruchamianiem kolejnych nadajników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Artykuł o starcie MUX 1 (więcej tutaj) odnotował tak dużą liczbę wejść, że do tej pory nie przebił go pod tym względem żaden inny tekst. Zresztą wystarczy spojrzeć na liczbę komentarzy pod tekstem o MUX 1 - prawie 800. Hitowym tematem 2012 roku było również uruchomienie TVP1 HD i TVP2 HD na satelicie (zobacz).

Dalej iść wstecz nie ma sensu, ale jeśli piszemy już o najbardziej poczytnych artykułach na portalu satkurier.pl, trzeba wspomnieć o dwóch naszych codziennych cyklach „Futbol w TV” i „Sport w polskiej TV”, które mają tysiące wiernych fanów. Co więcej, w 2015 roku „Sport w polskiej TV” uległ przebudowie, zyskując bardziej przyjazny i czytelny wygląd, przez co, między innymi, udało mu się pozyskać grono nowych czytelników. Z kolei aplikacja na Androida „Futbol w TV Pro” ma już kilkadziesiąt tysięcy instalacji i jest wysoko oceniana przez jej użytkowników. Zawiera rozpiskę wszystkich meczów w piłce nożnej rozgrywanych danego dnia, wraz z informacją, w jakim kanale na satelicie można dany mecz obejrzeć.

Kolejnym dowodem na to, że artykuły związane ze sportem cieszą się dużą popularnością na portalu satkurier.pl, jest ogromna liczba wejść w tekst z 2011 roku „Adamek-Kliczko: gdzie można obejrzeć?” (zobacz) (3. miejsce wśród wszystkich artykułów na naszym portalu) czy w artykuł „MŚ siatkarzy: Niemcy - Polska za darmo na 19,2°E” (zobacz). Portal satkurier.pl od wielu lat dostarcza widzom informacje o alternatywnych możliwościach oglądania sportu na żywo.

Przejdźmy jednak do meritum, czyli do 10 najbardziej poczytnych artykułów z 2015 roku na satkurier.pl. Aż trzy teksty w TOP 10 dotyczą jednego tematu, a mianowicie przeprowadzonego 1 października przełączenia wielu transponderów polskich platform satelitarnych do DVB-S2. Satkurier.pl jako jedyny serwis internetowy w Polsce w sposób tak szczegółowy i na bieżąco informował swoich czytelników o wrześniowo-październikowych zmianach na transponderach nc+ i Cyfrowego Polsatu. Również w naszym drukowanym miesięczniku można było znaleźć tabelę z planowanymi zmianami na transponderach (zobacz SAT Kurier 10/2015), która pod właściwie każdym względem przebijała podobne opracowania przygotowane w tym samym czasie przez konkurencję.

To, jak bardzo interesował czytelników satkurier.pl temat migracji z DVB-S/MPEG-2 do DVB-S2/MPEG-4, potwierdzają miejsca w rankingu TOP 10 trzech wspomnianych wcześniej tekstów. Na wysokim 2. miejscu znalazł się tekst „nc+: Zmiany na transponderach po 1.10” (zobacz). Na miejscu 8. uplasował się bardzo podobny artykuł, ale dotyczący konkurencyjnej platformy - „Cyfrowy Polsat: Zmiany na transponderach po 1.10” (zobacz). Natomiast 9. miejsce należało do tekstu „Wielkie przełączenie do DVB-S2: parametry kanałów” (zobacz).

A start jakich nowych kanałów wzbudzał najwięcej emocji w 2015 roku? Z pewnością Eleven i Eleven Sports, w których tak szybkie wejście na polski rynek wiele osób zresztą nie wierzyło. A jednak udało się, chociaż nadal wielu osobom spokoju nie nadaje temat ewentualnego dołączenia kanałów Eleven do oferty Cyfrowego Polsatu, co wydaje się już coraz mniej realne, biorąc pod uwagę długi okres czasu, jaki minął od debiutu w ramach nc+. To właśnie artykuł o dołączeniu kanałów Eleven i Eleven Sports do oferty nc+ zajął 1. miejsce w naszym zestawieniu (zobacz). A 10. miejsce, z podobną liczbą wejść co „Wielkie przełączenie do DVB-S2: parametry kanałów”, zajął tekst „Znana opłata za kanały Eleven w nc+” (zobacz). Czyli artykuły o Eleven otworzyły i zamknęły nasz ranking TOP 10.

No dobrze, wszystkie omawiane powyżej teksty z 2015 roku dotyczą wydarzeń, które odbyły się w drugiej połowie roku. Czy wynika z tego, że w pierwszych sześciu miesiącach roku nic ciekawego się nie działo? Otóż działo się, bo 16 kwietnia wystartował kanał TVN Fabuła HD. Była to trzecia - obok kanałów Eleven - stacja, która w 2015 roku przyciągnęła uwagę tak wielu czytelników. Artykuł „TVN Fabuła HD w nc+: Na jakiej pozycji? Który pakiet?” (zobacz) uplasował się na 7. pozycji w naszym TOP 10.

Zmiany ofertowe nc+ i Cyfrowego Polsatu to kolejne tematy, które niezwykle interesowały czytelników satkurier.pl w 2015 roku. W październiku platformy te dołączyły wiele nowych kanałów HD, co nie przeszło bez echa również na portalu satkurier.pl. Artykuł „Cyfrowy Polsat: Nowe kanały od października” (zobacz) znalazł się tuż za pierwszą trójką, a kolejne miejsce należało do tekstu „Nowa oferta platformy nc+ od 1.10” (zobacz). Jeśli jesteśmy już przy zmianach ofertowych, to bardzo wysoko uplasował się również tekst „Nowa oferta nc+ od 11 maja. Jakie pakiety i ceny?” (zobacz) - na 6. miejscu.

Mimo że to 2014 rok - jak już wcześniej wspomnieliśmy - był rokiem ofert prepaid, to w TOP 10 z 2015 roku znalazł się jeden artykuł o tej tematyce, i to bardzo wysoko, bo na 3. miejscu - „TNK HD/NNK: Pakiet Ekstra HD i zmiany w ofercie” (zobacz).

Jaki będzie 2016 rok na rynku telewizji cyfrowej? Czy będzie stać pod znakiem ogromnych zmian w TVP, wprowadzenia dekodera 4K przez jedną z polskich platform, wejścia nowej platformy (może z Astry?), uruchomienia MUX 8, a może jakiegoś innego wydarzenia, czas pokaże. Poniżej pełne zestawienie TOP 10, które zostało omówione powyżej.

TOP 10 newsów z 2015 roku na satkurier.pl (według liczby wejść):

1. Eleven i Eleven Sports od 18.09 w nc+

2. nc+: Zmiany na transponderach po 1.10

3. TNK HD/NNK: Pakiet Ekstra HD i zmiany w ofercie

4. Cyfrowy Polsat: Nowe kanały od października

5. Nowa oferta platformy nc+ od 1.10

6. Nowa oferta nc+ od 11 maja. Jakie pakiety i ceny?

7. TVN Fabuła HD w nc+: Na jakiej pozycji? Który pakiet?

8. Cyfrowy Polsat: Zmiany na transponderach po 1.10

9. Wielkie przełączenie do DVB-S2: parametry kanałów

10. Znana opłata za kanały Eleven w nc+


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Anita Kaźmierska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 190 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X UHD 4K z wbudowanym...

799 zł Więcej...

Moduł Conax Smit + karta nc+ TNK 1m

Karta startowa TNK Mix na 1 miesiąc + do kompletu...

199 zł Więcej...
reklama