reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kto pokieruje TVP Kultura? Czy będzie odkodowana?

dodano: 2016-01-03 17:30 | aktualizacja: 2016-01-04 14:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: wyborcza.pl/EBU/satkurier.pl

TVP Kultura logo od 11 kwietnia 2015 roku Dyrektor TVP Kultura, Katarzyna Janowska, podała się do dymisji 31 grudnia 2015 roku. Rezygnacje złożyli również szefowie TVP1, TVP2 i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (więcej tutaj). Ma to związek z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która prawdopodobnie już na dniach wejdzie w życie i która wprowadza duże zmiany w funkcjonowaniu mediów publicznych (więcej tutaj). Kto pokieruje TVP Kultura? Czy kanał zostanie odkodowany?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sylwestra Senat przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Tego samego dnia szefowie kilku anten TVP i szef TAI podali się do dymisji. Teraz ustawa czeka jeszcze na podpis Prezydenta Andrzeja Dudy i - jak informują media - do złożenia podpisu dojdzie jeszcze 4 stycznia.

Zgodnie z nowelizacją, wygaszone zostaną kadencje rad nadzorczych i zarządów Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Natomiast ich następców powoła minister skarbu państwa. Oficjalne protesty przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w ustawie medialnej złożyli już między innymi prezes TVP, Janusz Daszczyński (więcej tutaj), prezes Polskiego Radia, Andrzej Siezieniewski (więcej tutaj), czy Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (więcej tutaj).

List do Prezydenta Dudy wystosowała również Europejska Unia Nadawców (EBU), wyrażając swój wielki niepokój w związku z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o RTV.

Aby zachować integralność i niezależność mediów publicznych jako symbolu wolnego i demokratycznego kraju, prosimy w najmocniejszych słowach o niepodpisywanie tej ustawy, a na pewno nie bez uprzedniego przeprowadzenia wnikliwej analizy jej zgodności z polską konstytucją oraz wolnością i pluralizmem mediów, gwarantowanymi przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

- oświadczyła Ingrid Deltenre, dyrektor generalny EBU.


Co z kanałem TVP Kultura?

Katarzyna Janowska była dyrektorem TVP Kultura od lipca 2011 roku, zastępując na tym stanowisku Krzysztofa Koehlera. Została powołana przez Juliusza Brauna, ówczesnego prezesa TVP. W latach 2010-2011 Janowska była redaktor naczelną tygodnika „Przekrój”, a wcześniej m.in. dyrektor kanału nTalk.

Szanowni, to były fantastyczne cztery lata! Tworzyliśmy TVP Kultura w pełnej wolności, dlatego tyle rzeczy się udało. Pod koniec roku zebraliśmy pulę nagród, która potwierdza sens naszych starań. To był mój najlepszy od "Rozmów na koniec wieku" czas zawodowy! Wszystkich moich współpracowników zachowuję we wdzięcznej pamięci!!!! A wszystkim bardzo, bardzo dziękuję za słowa wsparcia, bo oczywiście strasznie żal, że ten etap mojego życia właśnie się kończy

- napisała Katarzyna Janowska na swoim profilu na Facebooku.


Prawdopodobne, że wraz z odejściem Janowskiej z anteny TVP Kultura zniknie program publicystyczny „Hala odlotów”, który miał swoją premierę w 2012 roku (więcej tutaj). Janowska współprowadziła go z Maksem Cegielskim. Jest to talk-show poświęcony tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej. Prowadzący poruszają w nim aktualne wydarzenia kulturalne, które wzbudzają emocje i kontrowersje.

Kanał TVP Kultura wystartował 24 kwietnia 2005 roku i w minionym roku obchodził swoje 10-lecie. Z tej okazji zmienił logo i oprawę graficzną (więcej tutaj). Przypomnijmy, że TVP Kultura została nagrodzona statuetką SAT Kurier Awards 2012 w kategorii „Kanał tematyczny roku” (więcej tutaj).

Dla nas chyba nie ma dużej konkurencji, bo jesteśmy jedynym tematycznym kanałem skupionym tylko i wyłącznie na kulturze. Bardzo się cieszymy, że zostało to zauważone i to przez internautów, którzy są ważną grupą docelową nie tylko TVP Kultura, ale też całej Telewizji Polskiej

– powiedziała Katarzyna Janowska, komentując przyznanie statuetki SAT Kurier Awards 2012.


Niestety, z końcem 2014 roku kanał TVP Kultura został zakodowany w przekazie na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E), natomiast przekaz FTA dostępny z satelity Astra (19,2°E) został całkiem wyłączony (więcej tutaj).

Jakie są szanse na odkodowanie kanału TVP Kultura z satelity po objęciu rządów w TVP przez nowe władze?

W środowisku mówi się, że nowym prezesem TVP zostanie prawdopodobnie Jacek Kurski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie wiadomo jednak, kto pokieruje TVP Kultura. Kanał ma budżet na poziomie ponad 20 mln zł, w tym 5 mln zł na produkcję i 3-4 mln zł zdobyte od samorządów i innych instytucji kultury. Jeśli chodzi o oglądalność, to wynosi ona blisko 1 proc., a to całkiem dobry wynik jak na kanał typowo misyjny. Do tego TVP Kultura nawiązała współpracę z kanałem Arte, z którym produkuje biograficzny film o Stanisławie Lemie. Podsumowując, TVP Kultura ma się bardzo dobrze i istnieją poważne obawy, czy nowy szef tej anteny będzie w stanie kontynuować ten sukces. Na pewno będzie to trudne zadanie.

Dodajmy, iż decyzją obecnych władz TVP, 7 stycznia ma dojść do zakodowania kanału TVP Info na satelicie Eutelsat Hot Bird (więcej tutaj), przez co jego darmowy odbiór przez tą drogą nie będzie dłużej możliwy. To zła wiadomość przede wszystkim dla Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Warto przeczytać komentarz Daniela Gadomskiego na temat zakodowania TVP Info na satelicie.

Jest jednak szansa, że nowe władze TVP, które chcą przeprowadzić gruntowną reformę telewizji publicznej, odkodują zarówno TVP Kultura jak i TVP Info - tak, by dostęp do finansowanych także z pieniędzy publicznych mediów miało jak najwięcej Polaków, również via satelita dla tych rodaków na emigracji. To właśnie te dwa kanały powinny być odkodowane i maksymalnie otwarte na świat, bo w końcu w jaki sposób przekazać polską rację stanu, jak nie przez TVP Info, a polską kulturę „sprzedać” właśnie przez TVP Kulturę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI plus CEC 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m plus CEC z funkcją...

229 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 490 zł Więcej...

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

590 zł Więcej...
reklama