reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX: starty rakiet co 2-3 tygodnie

dodano: 2016-02-08 12:18 | aktualizacja: 2016-02-08 16:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: spacenews

spaceX_logo Amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX planuje zwiększyć w 2016 roku tempo produkcji i wynoszeń swojej rakiety nośnej Falcon 9. Jednocześnie w ciągu najbliższych miesięcy SpaceX planuje wprowadzić nową rodzinę rakiet Falcon Heavy i ukończyć kluczowe testy w zakresie astronautyki załogowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Mieliśmy luksus w minionych latach polegający na konieczności budowy tylko kilku rakiet rocznie - powiedziała Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna SpaceX, dodając, że tak naprawdę firma nie była ostatnio w trybie produkcji. Ubiegły rok miał być pierwszym rokiem wymagającym wysokiego tempa produkcji rakiet, ale tak się nie stało ze względu na czerwcową awarię, która spowodowała wstrzymanie lotów na prawie sześć miesięcy, powiedziała.

- Teraz jesteśmy w trakcie modernizacji fabryki, aby przejść z budowy 6-8 do około 18 rakiet rocznie. Pod koniec tego roku będziemy w stanie produkować ponad 30 rakiet rocznie - powiedziała Gwynne Shotwell.


Będzie to możliwe dzięki podwojeniu wielkości produkcji pierwszych członów rakiet, które mogą być montowane w tym samym czasie, z trzech do sześciu. Firma pracuje również nad przyśpieszeniem produkcji silników dla rakiet Falcon 9 do poziomu setek silników rocznie.

Najbliższą misją SpaceX będzie wyniesienie satelity SES-9 w dniu 24 lutego 2016 roku. Shotwell powiedziała, że SpaceX chce utrzymać wysokie tempo lotów. - Spodziewamy się lotów co 2-3 tygodnie - zaznaczyła.

Ponadto nowa rakieta Falcon Heavy ma polecieć jeszcze w 2016 roku, ale Shotwell nie podała żadnych konkretnych terminów. Natomiast załogowe loty Falcon 9 ze statkiem Crew Dragon mają rozpocząć się w 2017 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...