reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wajda i odnowione „Alternatywy 4” w Kino Polska

dodano: 2016-02-19 17:49 | aktualizacja: 2016-02-19 19:26
autor: Łukasz Knapik | źródło: SPI International B.V.

Kino Polska W marcu br. telewizja Kino Polska obchodzić będzie 90. urodziny Andrzeja Wajdy i 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomni także kultowy serial Stanisława Barei „Alternatywy 4” - w wersji nieocenzurowanej i po cyfrowej rekonstrukcji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W wieku 90. lat Andrzej Wajda nie zwalnia tempa i właśnie kończy kolejny pełnometrażowy film. Tymczasem w dniu jego urodzin, w niedzielę, 6 marca br. Kino Polska przypomni dwa wcześniejsze arcydzieła: „Dantona”, polityczny dramat o rewolucji francuskiej z aktorskim pojedynkiem Gerarda Depardieu i Wojciecha Pszoniaka, i „Wesele” - brawurową adaptację sztuki Stanisława Wyspiańskiego, zachwycającą teraz tym bardziej, że po cyfrowej rekonstrukcji odzyskała perfekcję obrazu i dźwięku. Być może jeszcze ciekawszy będzie wstęp do tych filmów: Stanisław Janicki w jubileuszowym „Kalejdoskopie polskiego filmu” porozmawia z Andrzejem Wajdą, wracając do jednego z ich pierwszych wywiadów, przeprowadzonego w 1962 roku.

Trudno w to uwierzyć, ale 13 marca br. minie już 20 lat od nagłej śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - odszedł chwilę po światowym sukcesie trylogii „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”. Z tej okazji telewizja Kino Polska rozpoczyna przegląd jego filmów. W niedzielę, 13 marca br. będzie więc można zobaczyć „Podwójne życie Weroniki” i „Krótki film o miłości”. W weekend 12-13 marca br. postać reżysera przybliżą także filmy dokumentalne o nim: nagrany jeszcze z udziałem bohatera „I'm so-so” Krzysztofa Wierzbickiego i powstały już po jego śmierci „Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim” Natalii Korynckiej-Gruz. Kieślowskiego w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego” będą też wspominać inni filmowcy, zaś Stanisław Janicki opowie o jego najważniejszych filmach w dwuczęściowym „Kalejdoskopie polskiego filmu”.

Andrzej Wajda, foto: SPI International B.V.

Irene Jacob w filmie „Podwójne życie Weroniki”, foto: SPI International B.V.

Daniel Olbrychski i Ewa Ziętek w filmie „Wesele”, foto: SPI International B.V.


- „Nad wszystkim czuwa gospodarz domu,/Nie da on krzywdy zrobić nikomu”: filmy Stanisława Barei są niewyczerpanym źródłem pamiętnych cytatów i serial „Alternatywy 4” nie jest tu wyjątkiem. Historia grupy przypadkowych osób, która dostaje przydział do tego samego bloku z wielkiej płyty, i autorytarnego ciecia, który stara się kontrolować ich życie (świetna rola Romana Wilhelmiego) śmieszy kolejnych widzów od dnia premiery. Absurdalnego i zjadliwego humoru nie docenili w swoim czasie cenzorzy, nakazują usunięcie wielu scen. Telewizja Kino Polska w marcu br. przypomni kultowy serial w pełnej wersji: bez cenzuralnych cięć i w dodatku po cyfrowej rekonstrukcji (więcej tutaj). - Krzywa wielka płyta i rozpadające się meble z paździerzu nigdy nie wyglądały tak dobrze! - zapewnia nadawca.

Kino Polska nie zapomni też jednak o najmłodszych widzach: w weekendy od 6:00 rano będą czekać na nich zestawy krótkich i pełnometrażowych filmów animowanych: „Tata Lew” i „Paczka Tygrysiej Kaczki” na podstawie uroczych książeczek Janoscha, a także „Król Maciuś Pierwszy”, „Gwiazda Kopernika” i „Triumf Pana Kleksa”. Dla nieco starszych kanał przygotował klasyczne filmy i seriale przygodowe, żeby wspomnieć tylko „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Dziewczynę i chłopaka” czy „Szaleństwa panny Ewy” (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...