reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wajda i odnowione „Alternatywy 4” w Kino Polska

dodano: 2016-02-19 17:49 | aktualizacja: 2016-02-19 19:26
autor: Łukasz Knapik | źródło: SPI International B.V.

Kino Polska W marcu br. telewizja Kino Polska obchodzić będzie 90. urodziny Andrzeja Wajdy i 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomni także kultowy serial Stanisława Barei „Alternatywy 4” - w wersji nieocenzurowanej i po cyfrowej rekonstrukcji.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W wieku 90. lat Andrzej Wajda nie zwalnia tempa i właśnie kończy kolejny pełnometrażowy film. Tymczasem w dniu jego urodzin, w niedzielę, 6 marca br. Kino Polska przypomni dwa wcześniejsze arcydzieła: „Dantona”, polityczny dramat o rewolucji francuskiej z aktorskim pojedynkiem Gerarda Depardieu i Wojciecha Pszoniaka, i „Wesele” - brawurową adaptację sztuki Stanisława Wyspiańskiego, zachwycającą teraz tym bardziej, że po cyfrowej rekonstrukcji odzyskała perfekcję obrazu i dźwięku. Być może jeszcze ciekawszy będzie wstęp do tych filmów: Stanisław Janicki w jubileuszowym „Kalejdoskopie polskiego filmu” porozmawia z Andrzejem Wajdą, wracając do jednego z ich pierwszych wywiadów, przeprowadzonego w 1962 roku.

Trudno w to uwierzyć, ale 13 marca br. minie już 20 lat od nagłej śmierci Krzysztofa Kieślowskiego - odszedł chwilę po światowym sukcesie trylogii „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”. Z tej okazji telewizja Kino Polska rozpoczyna przegląd jego filmów. W niedzielę, 13 marca br. będzie więc można zobaczyć „Podwójne życie Weroniki” i „Krótki film o miłości”. W weekend 12-13 marca br. postać reżysera przybliżą także filmy dokumentalne o nim: nagrany jeszcze z udziałem bohatera „I'm so-so” Krzysztofa Wierzbickiego i powstały już po jego śmierci „Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim” Natalii Korynckiej-Gruz. Kieślowskiego w specjalnym wydaniu „Programu obowiązkowego” będą też wspominać inni filmowcy, zaś Stanisław Janicki opowie o jego najważniejszych filmach w dwuczęściowym „Kalejdoskopie polskiego filmu”.

Andrzej Wajda, foto: SPI International B.V.

Irene Jacob w filmie „Podwójne życie Weroniki”, foto: SPI International B.V.

Daniel Olbrychski i Ewa Ziętek w filmie „Wesele”, foto: SPI International B.V.


- „Nad wszystkim czuwa gospodarz domu,/Nie da on krzywdy zrobić nikomu”: filmy Stanisława Barei są niewyczerpanym źródłem pamiętnych cytatów i serial „Alternatywy 4” nie jest tu wyjątkiem. Historia grupy przypadkowych osób, która dostaje przydział do tego samego bloku z wielkiej płyty, i autorytarnego ciecia, który stara się kontrolować ich życie (świetna rola Romana Wilhelmiego) śmieszy kolejnych widzów od dnia premiery. Absurdalnego i zjadliwego humoru nie docenili w swoim czasie cenzorzy, nakazują usunięcie wielu scen. Telewizja Kino Polska w marcu br. przypomni kultowy serial w pełnej wersji: bez cenzuralnych cięć i w dodatku po cyfrowej rekonstrukcji (więcej tutaj). - Krzywa wielka płyta i rozpadające się meble z paździerzu nigdy nie wyglądały tak dobrze! - zapewnia nadawca.

Kino Polska nie zapomni też jednak o najmłodszych widzach: w weekendy od 6:00 rano będą czekać na nich zestawy krótkich i pełnometrażowych filmów animowanych: „Tata Lew” i „Paczka Tygrysiej Kaczki” na podstawie uroczych książeczek Janoscha, a także „Król Maciuś Pierwszy”, „Gwiazda Kopernika” i „Triumf Pana Kleksa”. Dla nieco starszych kanał przygotował klasyczne filmy i seriale przygodowe, żeby wspomnieć tylko „O dwóch takich co ukradli księżyc”, „Dziewczynę i chłopaka” czy „Szaleństwa panny Ewy” (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...