reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Asteroida 2013 TX68 zagrozi 8 marca satelitom? [akt.]

dodano: 2016-03-06 18:09 | aktualizacja: 2016-03-08 08:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: NASA/mirror.co.uk/satkurier.pl

asteroida 2013 TX68 Amerykańska agencja kosmiczna NASA ujawniła, że myliła się co do dnia, w którym asteroida 2013 TX68 minie Ziemię. Wcześniej agencja poinformowała, że 2013 TX68 minie naszą planetę w sobotę, 5 marca. Teraz wiadomo już, że dojdzie do tego we wtorek, 8 marca. Czy asteroida zagrozi satelitom geostacjonarnym?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Już wcześniej wiedzieliśmy, że ta asteroida, 2013 TX68, bezpiecznie minie Ziemię na początku marca, ale te dodatkowe dane pozwalają nam uzyskać lepszy wgląd na tor jej lotu - powiedział Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi w NASA. - Dane wskazują, że ta mała asteroida prawdopodobnie minie Ziemię znacznie dalej niż wcześniej sądzono - dodał.

Obliczenia NASA wskazują, że 2013 TX68 może minąć Ziemię przecinając orbitę satelitów geostacjonarnych i GPS, 35.786 km nad równikiem. Może też minąć Ziemię w odległości 40-krotnego dystansu do Księżyca. Niestety dokładne dane nie są dostępne.

Amerykański astronom Sean Marshall z Cornell University w Nowym Jorku, który bada obiekty bliskie Ziemi, takie jak komety i asteroidy, powiedział:

Jeśli ta planetoida przeleci bliżej niż satelity geostacjonarne, byłby to rzadki przypadek - to zdarza się tylko raz na dziesięć lat w przypadku dużych asteroid. Wiemy na pewno, że w tym miesiącu nie będzie kolidować z Ziemią, więc nie panikujmy. Jest też bardzo mało prawdopodobne, że zderzy się z jakimś satelitą. Trajektoria TX68 przebiegają przez ogromny obszar przestrzeni kosmicznej, a satelity są bardzo małymi obiektami. Asteroida uderzająca satelitę byłoby jak osoba z zawiązanymi oczami rzucająca kamyk i trafiająca w jedną małą igłę w ogromnym stogu siana.

Marshall dodał, że asteroida nie miałaby „absolutnie żadnych szans” na kolizję z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, która okrąża Ziemię na wysokości około 400 km. Według niego, najmniejsza odległość, z jaką TX68 może ewentualnie minąć Ziemię, wynosi 24.000 km.

Trajektoria lotu asteroidy 2013 TX68


Chociaż TX68 teraz prawdopodobnie tylko minie naszą planetę, NASA nie wyklucza zderzenia tej asteroidy z Ziemią w przyszłym roku, kiedy ponownie zbliży się do Ziemi. Na szczęście NASA uważa, że prawdopodobieństwo kolizji w dniu 28 września 2017 roku jest „nie większe niż 1 na 250 mln”.

Gdyby asteroida trafiła naszą planetę, prawdopodobnie eksplodowałaby w atmosferze, wyzwalając tyle energii co potężna bomba atomowa, unicestwiając wszystko znajdujące się pod nią.

- Prawdopodobieństwo kolizji podczas któregoś z trzech przyszłych przelotów jest zbyt małe, aby stanowiło realną troskę - powiedział Paul Chodas. - Oczekuję, że wszelkie przyszłe obserwacje zmniejszą to prawdopodobieństwo jeszcze bardziej.

Aktualizacja:

Według Minor Planet Center, asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię w odległości 4.092.497 km (około 10-krotność dystansu pomiędzy Ziemią a Księżycem), 7 marca 2016 roku o godz. 14:42 polskiego czasu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter SCR 4UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB4 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...