reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakieta New Shepard trzeci raz sama wylądowała [wideo]

dodano: 2016-04-05 11:01 | aktualizacja: 2016-04-05 14:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: The Verge

Blue Origin Blue Origin, prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, utworzone przez Jeffa Bezosa, założyciela portalu Amazon.com, już po raz trzeci z powodzeniem wyniosło i wylądowało swoją rakietą New Shepard. W przyszłości rakieta ta ma być wykorzystywana na potrzeby turystyki kosmicznej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 2 kwietnia br. Jeff Bezos zamieścił tweeta, że rakieta została wystrzelona o godz. 11:18 ET (17:18 czasu polskiego) i zaliczyła „idealne lądowanie”. Testowana rakieta jest tą samą, która z powodzeniem wystartowała i wylądowała już w listopadzie 2015 roku, a następnie ponownie w styczniu br. Jest to drugi raz, kiedy New Shepard został ponownie użyty po wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną.

Bezos już wcześniej informował, że przy okazji nowego startu Blue Origin wypróbuje kilka nowych rozwiązań. Aby przeprowadzić lądowanie, rakieta New Shepard zrestartowała swój silnik zaledwie 1 km nad nad powierzchnią Ziemi. Jeżeli silnik nie uruchomiłby się ponownie na tej wysokości, rakieta uderzyłaby w Ziemię w zaledwie 6 sekund, twierdzi Bezos. Blue Origin planował także przetestować nowe oprogramowanie, które kontroluje jeden z systemów nadzoru kapsuły załogowej, co zdaniem Bezosa byłoby wielkim sukcesem, jeśli by zadziałało.

Do nakręcenia poniższego filmu przedstawiającego wyniesienie rakiety New Shepard wykorzystano drony.Zdaniem Bezosa, pierwsze załogowe loty testowe New Shepard powinny rozpocząć się 2017 roku, a pierwsi turyści polecą w przestrzeń kosmiczną w 2018 roku. Rakieta New Shepard została zaprojektowany, aby uruchomić kapsułę załogową z 6 pasażerami na wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi. Wtedy kapsuła zostanie odłączona od reszty rakiety, a członkowie załogi na pokładzie doświadczą 4 minut nieważkości. Ostatecznie zarówno rakieta, jak i kapsuła powrócą na Ziemię. Rakieta będzie wykorzystywać silniki, by lądować pionowo, a spadochrony obniżą kapsułę w sposób bezpieczny.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...