reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Plaga kanałów niegwarantowanych

dodano: 2016-04-11 00:44 | aktualizacja: 2016-04-11 07:05
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

nc+ Jeśli zastanawiamy się nad podpisaniem umowy z platformą cyfrową, to przeważnie przeglądamy ofertę oferowanych w konkretnym pakiecie kanałów tematycznych. O to coraz trudniej, ponieważ operatorzy dwoją się i troją, aby odwołać do naszych zainteresowań i emocji, a nie konkretnej kalkulacji. Zarówno w nc+, jak i Cyfrowym Polsacie w takich zestawieniach natrafimy na gwiazdki. Przeważnie dotyczą one tak zwanych "kanałów dostępnych promocyjnie" albo konkretniej - niegwarantowanych. Teoretycznie operator może w każdej chwili wycofać je z oferty, a my nie będziemy mogli z tego powodu zerwać umowy bez naliczania kar. W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą plagą takich ofert. Czego nie gwarantują nam polskie platformy?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W przypadku nc+ nie są gwarantowane: Stopklatka TV, Polsat Sport News, Discovery Historia, TTV, TV6, Viva Polska, Polsat News 2, TV Republika, FOX HD, BBC HD, BBC Brit HD, Orange Sport, Disney Channel HD, Travel Channel HD, MTV, CBS Reality, Superstacja, Wellbeing Network, Comedy Central HD, Comedy Central Family, CBS Action, CBS Europa HD, TNT HD, Extreme Sports Channel, Motowizja, Nickelodeon HD, Nick, Nick Jr, Baby TV, CBeebies, BBC Earth HD, MTV Live HD, MTV Rocks, VH1 i BBC Lifestyle. -  Kanały świadczone są na podstawie regulaminu rodział V. ust. I tj. promocyjnie, udostępnianie jak i wycofanie takiego kanału nie wymaga poinformowania ani uzyskania zgody Abonenta i nie stanowi zmiany umowy - tak druga co do wielkości platforma cyfrowa określa powyższe kanały.

Nieco inaczej do kanałów niegwarantowanych podchodzi Cyfrowy Polsat. Tam są oznaczone gwiazdką.  Kiedy dotrzemy na sam dół strony internetowej czeka nas bardzo długa formułka: Kanały dostępne promocyjnie (nie wchodzą w skład jakiegokolwiek Pakietu) dla Abonentów: od Pakietu Rodzinnego HD - ATM Rozrywka, CNN, Comedy Central, History, Kino Polska, Nat Geo Wild, Polsat, Polsat Film, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport News, Polsat Sport Extra, Polsat Cafe, Polsat Play, Polsat 2, TVN, TVN7, TVP1, TVP2, TTV, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TV4, VIVA Polska, od Pakietu Familijnego HD - AXN, Cartoon Network, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, Discovery Science, Eurosport, FOX, ID, National Geographic Channel, TNT, TLC, TVN 24, TVN24 Biznes i Świat, TVN Turbo, TVN Style, od Pakietu Familijny Max HD - E! , Universal Channel, od Pakietu Sport HD - Eurosport 2, Orange Sport, od pakietu Film HD - 13 ulica, Fox Comedy, Paramount Channel HD, SciFi Universal, Universal HD. TVP Rozrywka dostępny jest promocyjnie (nie wchodzi w skład Pakietu) dla Abonentów Pakietu Rodzinnego HD i Familijnego HD.

Z informacji zawartych na stronach internetowych platform wynika, że szczególnie często po "instytucję kanałów niegwarantowanych" sięga platforma nc+. W przypadku Cyfrowego Polsatu lista wydaje się długa, ale wiele stacji to w praktyce wersje SD kanałów. Jeśli operator więc zdecyduje się oszczędzać na transponderach i je wyłączyć, to nie będziemy mieli do czynienia z utratą dostępu do tych treści, bo wersja HD będzie dalej dostępna. O ile można zrozumieć, że na liście niegwarantowanej są kanały, które mogą mieć kłopoty finansowe (Orange Sport), czy FTA (w praktyce operatorzy nadają im osobne oznaczenia) o tyle trudno sobie wyobrazić wycofanie z oferty kanałów typu Disney Channel, FOX, paczki BBC, czy MTV. W platformie nc+ nie tak dawno niegwarantowane były Eurosport oraz Eurosport 2.

Można odnieść wrażenie, że kanały niegwarantowane stały się dla platform narzędziem presji na nadawców. Jeśli któryś z nich będzie chciał zbyt dużych opłat od jednego abonenta, to zawsze można sięgnąć po taki straszak. Na szczęście poza fuzjami Wizji TV i CYFRY+ oraz CYFRY+n  nie dochodziło do sytuacji, kiedy jakiś znaczący kanał zniknął na trwałe z oferty. Kanały niegwarantowane kanałami niegwarantowanymi, ale abonenci mają swoją pamięć. Jeśli nawet nie będą mogli bez konsekwencji zerwać umowy przez parę miesięcy, to zrobią to w późniejszym terminie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...
reklama