reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Zakazać zmian profilu kanałom naziemnym!

dodano: 2016-04-13 18:48 | aktualizacja: 2016-04-13 21:46
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

Eska TV Logo Jeśli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyli się do wniosku Grupy ZPR Media, to platformy cyfrowe i producenci satelitarnych tunerów FTA powinni do niej wysłać szampana. Spółka chce bowiem zmienić nazwę i profil muzycznego kanału Eska TV. Ma teraz nazywać się Ósemka TV i nadawać więcej programów rozrywkowych. Tym samym można odnieść wrażenie, że będziemy mieli kolejny naziemny kanał uniwersalny. Kolejny odnoszący się do jakiejś liczby po TVP1, TVP2, TVP3, TV4, TV6TVN7. Brakuje jeszcze 5, bo mamy przecież Tele 5 w kablówkach i z satelity. A może ZPR uruchomi naziemną "Piątkę" w miejsce Fokus TV?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kanałowi Eska TV kibicowałem od samego początku. Od momentu, kiedy pojawił się na platformie cyfrowej n. Wreszcie ktoś stworzył polską markę, która w przeciwieństwie do amerykańskich MTV i Vivy skupiła się na muzyce. Obecnie to Viva wróciła do korzeni, a Eska TV od nich odchodzi. Trochę nie rozumiem motywów tej decyzji, bo pod względem oglądalności Eska TV jest druga po innym kanale związanym z ZPR, czyli Polo TV. Wyniki pozostałych kanałów są znacznie słabsze. Mimo tego na antenie stacji po zmianie nazwy muzyki dla młodych ma być mniej. Najwyraźniej nadawca uznał też, że dzięki kolejnym programom rozrywkowym i być może powtórkom np. seriali jeszcze podrasuje wyniki. Szkoda, że jedynym naziemnym kanałem typowo muzycznym będzie kanał z disco polo. Miejmy nadzieję, że Eska TV nie zniknie chociaż z satelity. Nadawca powinien rozważyć uruchomienie paczki tematycznych kanałów muzycznych na wzór 4fun.tv.

Nadawcy, którzy wygrywali konkursy na miejsca na multipleksach zobowiązywali się do określonej oferty programowej. Częstotliwości naziemne są bowiem w myśl prawa dobrem rzadkim i dlatego właśnie podlegają konkursom. Ewentualna zmiana profilu kanału satelitarnego nie niesie za sobą dużych konsekwencji, bo przeważnie do wyboru jest pięć innych. Tymczasem w przypadku DVB-T mamy do czynienia z drugim w ciągu paru tygodni majstrowaniem przy profilu. Wcześniej to Polsat wystąpił o zmianę profilu i nazwy z Polsat Sport News na Super Polsat. Zamiast kanału, który od czasu pokazywał transmisje sportowe, będziemy mieli więc ogólnotematyczny kanał adresowany m.in. do niepełnosprawnych. KRRiT przychyliła się do prośby nadawcy. Na przyszłość powinna pomyśleć nad regulacjami, które ukrócą takie praktyki, bo niesie to ze sobą ryzyko złego precedensu. TVN też może pewnego dnia uznać, że kanał TVN7 albo TTV jest mało perspektywiczny i lepiej zastąpić go np. Mango 24. Nie o taką ofertę naziemnej telewizji przecież chodzi. Ósmy multipleks, czyli Nowa TV, Metro TV, Zoom TV i WP1 to też w dużej mierze kanały uniwersalne. Już spekuluje się, że nie wszystkie z tych stacji muszą powstać, bo tort jest zbyt mały do podziału wśród kanałów uniwersalnych.

Cieszyć mogą się platformy cyfrowe, sieci kablowe, czy platformy internetowej telewizji. To oni mogą zyskiwać najbardziej na słabości naziemnej oferty. Cyfrowy Polsat i nc+ powinny podchwycić te mankamenty i przygotować odpowiednie kampanie reklamowe. Podobnie z operatorami satelitarnymi typu Hot Bird, czy Astra. Kupując nawet tuner do niekodowanych kanałów można mieć znacznie ciekawszą ofertę muzyczną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 159 zł Więcej...
reklama