reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MUX 8 dopiero na Boże Narodzenie?

dodano: 2016-05-02 16:50 | aktualizacja: 2016-05-17 11:27
autor: Anita Kaźmierska / Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Nadal toczy się proces odwoławczy w sprawie operatora MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej. Przypomnijmy, że w połowie lipca ub.r. ogłoszono, iż operatorem zostanie EmiTel. Jednak dwóch operatorów zdecydowało się złożyć odwołania od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) - Polski Operator Telewizyjny (POT) i Grupa ZPR Media. POT to spółka Grupy TVN i Telewizji Polsat. Odwołania nie złożyła Telewizja Polska, która również wzięła udział w konkursie na operatora MUX 8.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przemysław Kurczewski, prezes EmiTela, powiedział 26 kwietnia br. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej w Jachrance, iż ma nadzieję, że proces odwoławczy w sprawie operatora MUX 8 zakończy się w ciągu 2-3 miesięcy.

Zgodnie z decyzją rezerwacyjną, wydaną spółce EmiTel w dniu 2 października ub.r., operator jest zobowiązany do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości MUX 8 na co najmniej 7 obszarach i komercyjnego rozpoczęcia oferowania na tych obszarach usług polegających na rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia doręczenia decyzji. Termin 10 miesięcy minie w pierwszym tygodniu sierpnia 2016 roku.

Nie należy jednak mylić uruchomienia MUX 8 z uruchomieniem wszystkich kanałów w MUX 8. Jeśli nadawcy nie będą gotowi nadawać swoich programów w tym multipleksie, to EmiTel, zgodnie z wymaganiami zapisanymi z decyzji rezerwacyjnej, będzie nadawać od sierpnia br. „pusty” MUX 8.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się redakcja satkurier.pl, realnym terminem uruchomienia MUX 8 z pełną ofertą programową jest grudzień br. Co najmniej cztery kanały, które trafią do MUX 8, będą zupełnie nowymi kanałami. Stwarza to pewne problemy związane z zakupem praw telewizyjnych, budową oferty programowej, tworzeniem zespołów redakcyjnych, itp. Przez to wszystko wcześniejsze uruchomienie kanałów, np. jeszcze jesienią, może być dla części nadawców komercyjnych niewykonalne.

Zgodnie z decyzją KRRiT, obok 4 stacji komercyjnych wyłonionych w konkursie (Zoom TV, Nowa TV, Kiwi TV/Metro i WP1), w MUX 8 znajdą się również 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD od TVP. Na razie nie wiadomo, jakie programy zaoferuje tu Telewizja Polska.

W decyzji rezerwacyjnej operatora MUX 8 jest również zapisane, że minimalny udział usług dodatkowych wyniesie nie więcej niż 10 proc. pojemności multipleksu. Będą to tablice PSI (Informacji Systemowych) / SI (Systemu Informacji o Usługach) i dodatkowa sygnalizacja. W ramach tych 10 proc. możliwe będzie np. uruchomienie prostych aplikacji HbbTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

175 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...