reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zeonbud wyłącza dwa kanały za długi

dodano: 2016-05-07 11:22 | aktualizacja: 2016-05-07 12:25
autor: RO | źródło: mediananny.com

DVB-T2 Ukraina.jpg Zeonbud, operator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 na Ukrainie, rozpoczął walkę z nadawcami, którzy zalegają z opłatami za dystrybucję sygnału w jego sieci. 1 maja br. operator posunął się do bardziej radykalnej metody, wyłączając transmisję ukraińskich kanałów Vintage TV i Business, a tym samym zmuszając widzów do oglądania klasycznych "kolorowych pasów".Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
O zaistniałej przerwie w nadawaniu nie informuje żadna ze stron. W dodatku portal kanału Business nie działa, a Vintage TV istnieje warunkowo.

Standardowa sytuacja. Postanowili odłączyć Vintage TV i obserwować, co stanie się dalej. Na pewno będzie to pomocne, by wyłączyć niezależnie od kanału w przyszłości. Przyczyną są rzekome długi za usługi i to mimo tego, że mają je wszystkie kanały. Trzeba to dokładnie zbadać. Moim zdaniem, takie zachowanie Zeonbud jest niebiznesowe i niepartnerskie

- oświadczył dyrektor i właściciel Vintage TV, Andriej Karpij.

Przypomnijmy, że obecne wyłączenia w sieci Zeonbud nie są pierwszymi dla obu nadawców. Sytuacja miała miejsce 1 kwietnia 2015 roku, kiedy operator usunął z oferty Vintage, Business i Dobro TV. Przyczyną także było zadłużenie. W sprawę wmieszała się Narodowa Rada Ukrainy ds. telewizji i radia, która ukarała firmę Zeonbud ostrzeżeniem, że takie działania naruszają warunki jego licencji. Operator powinien najpierw skonsultować się z regulatorem i dopiero wtedy podejmować radykalne działania.

To, że Zeonbud różnie traktuje swoich dłużników, nie jest tajemnicą. Niedawno operator zgodził się na pomniejszenie długu stacji NTN (grupa Inter) ze 122 mln hrywien do 65 mln hrywien. Prawdą jest, że pójście na ugodę odbyło się drogą sądową. A latem 2015 roku, operator próbował wyegzekwować w sądzie od kanału Tonis ponad 60 mln hrywien. Później wycofał pozew i złożył nowy na 20 mln hrywien, a decyzję wytłumaczył tym, że poprzedni spór został uregulowany. Sprawa zakończyła się pokojowo pod koniec września. Tonis zobowiązał się spłacić zadłużenie za okres od 1 kwietnia 2013 roku do 1 lutego 2015 roku w wysokości 45,4 mln hrywien, rozłożone w ratach na 2016 i 2017 rok.

Jak też wiadomo, w 2014 roku holdingi StarLightMedia i 1+1 Media, a także kanał Channel 5 razem z nadawcami regionalnymi umówili się, by wspólnie przestać płacić za usługi transmisji operatorowi Zeonbud. Jesienią zeszłego roku operator poszedł na ustępstwa i zgodził się na obniżkę cen o połowę. W wyniku zastosowanych zniżek, miesiąc nadawania w sieci Zeonbud dla kanału o zasięgu ogólnokrajowym kosztował około 700 tys. hrywien.

Vintage TV i Business można jeszcze oglądać w niekodowanym przekazie satelitarnym z Astry 4A (4,8°E).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

299 zł Więcej...
reklama