reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Netflix i dwa serwisy VOD bez barier w UE

dodano: 2016-05-17 23:03 | aktualizacja: 2016-05-18 20:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: businessinsider.com.pl/Independent.ie

Netflix Zapowiada się koniec z ograniczeniami w dostępie do oferty Netfliksa podczas wycieczek poza Polskę w ramach Unii Europejskiej. Od 2017 roku użytkownicy Netfliksa na całym terenie Unii będą mogli oglądać te same filmy i seriale, co w kraju, w którym są rezydentami. Co ciekawe, te same ułatwienia jak w przypadku Netfliksa będą dotyczyć użytkowników dwóch innych, europejskich platform VOD - Sky TV Now i ProSiebenSat.1MaxDome. Interesujące jest jednak to, na jakich zasadach tylko te trzy serwisy zostaną wyłączone z ograniczeń terytorialnych w krajach UE w dostępie do treści. Czy to zagrożenie dla pozostałych operatorów VOD, choćby w Polsce?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że teraz, gdy użytkownik Netfliksa, np. z jednego kraju UE, pojedzie do innego w UE, zwykle nie ma szans, by mieć swobodny dostęp do pełnego pakietu z oferty, którą miałby w kraju rezydencji. Część użytkowników czasami próbuje to zrobić korzystając z usługi VPN, ale i to Netfliks blokuje, np. gdy Polacy próbowali oglądać filmy dostępne dla obywateli USA.

Okazuje się, że w przypadku VOD wkrótce ta bariera w UE powinna zostać zlikwidowana, czyli staje się to na naszych oczach i nieco wyciszone, bo nie jest o tym zbyt głośno. Stanie się to równolegle ze zniesieniem roamingu w telefonii komórkowej, ale chyba nie ma mowy o zniesieniu zasięgu płatnych platform satelitarnych czy IPTV na terenie UE, ale to będzie wkrótce kolejny krok.

Możliwość pełnego korzystania przez użytkowników z subskrypcji we wszystkich państwa UE to efekt porozumienia, które Netflix zawarł z Komisją Europejską. Jeszcze bardziej interesujące jest to, że jak podał Independent.ie na tę propozycję Netfliksa w piątek 13 maja 2016 r. zgodzili się przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, w tym Polski(!), co w praktyce oznacza jej zatwierdzenie przez ministrów podczas spotkania 26 maja br. To bardzo zastanawiające, że wszyscy jednogłośnie zgodzili się na dostęp do rynku potentata wśród operatorów VOD, podczas gdy lokalni oferenci z całej Unii mogą dość szybko mieć problem z działalnością, bo Netflix jest dla nich dużym zagrożeniem.

Co więcej, Komisja Europejska ma nadzieję, że propozycja wejdzie w życie w 2017 roku, czyli w tym samym roku, gdy zniesione zostaną dodatkowe stawki za korzystanie z oferty telefonicznej w roamingu zagranicznym.

Co z brakiem barier dla platform DTH i IPTV? Nie do końca wiadomo!

Fakt zniesienia tych barier na poziomie VOD jest uznawany za zwycięstwo nadawców, którzy pragną zachować możliwość ograniczania dostępu do ich oferty w zależności od kraju rezydenta. Niektórzy z europejskich nadawców obawiali się, że zniesienie barier transgranicznych w UE w dostępie do treści audiowizualnych sprawi, że producenci i studia filmowe (szczególnie ci z USA) mogą chcieć dużo więcej pieniędzy za filmy i seriale. I tak wygrają ci najmocniejsi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...