reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVP bliżej uruchomienia kanału UHD?

dodano: 2016-07-11 13:01 | aktualizacja: 2016-07-31 21:12
autor: Wiesław Łodzikowski | źródło:

TVP Testy DVB-T2 4K HEVC W dniu 30 czerwca br. TVP ogłosiła przetarg na świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16K w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE, pt. „Pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16K”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jest to dobry krok TVP przybliżający miłośników UHD do możliwości powszechnego oglądania materiałów audiowizualnych nadawcy publicznego, które zostaną wyprodukowane i wyemitowane w jakości Ultra High Definition.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z warunkami dotacji otrzymanej z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, TVP (może już wkrótce?) uruchomi emisję materiałów w rozdzielczości 4K, które będą dostarczane docelowym odbiorcom w ramach testowej emisji (na etapie projektu) i w ramach uruchomionego kanału 4K (na etapie wdrożenia rezultatów projektu). Więcej o rezultatach realizowanego przez TVP projektu można przeczytać na stronie Centrum Informacji TVP.

Ogłoszenie przetargu przez TVP zbiegło się w czasie z innym ważnym wydarzeniem, w ramach którego dyskutowano między innymi o Ultra High Definition. Otóż, w dniach 28-30 czerwca br., w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie odbyła się konferencja Cable Congress 2016. W czasie tej ważnej dla branży kablowej konferencji nie mogło zabraknąć dyskusji na temat UHD, które jest kolejną, wielką techniczną zmianą jakości w telewizji, obok której branża kablowa nie może przejść obojętnie. Zagadnieniom UHD poświęcona była specjalna sesja zatytułowana „The road to True Ultra HD: What Operators Need to Know”. W ramach tego segmentu konferencji dyskutowano nad tym, co oznacza dla rynku operatorów kablowych wdrożenie technologii umożliwiających dystrybucję treści audiowizualnych UHD i jakie problemy wynikające z tego wdrożenia będą musieli oni rozwiązać.

Moim zdaniem, miłośnicy UHD korzystający z dobrodziejstw telewizji kablowej, po konferencji Cable Congress 2016 mogą być pewni, że operatorzy kablowi mają świadomość tego, że dystrybucja programów UHD w kablu jest nieunikniona.

Dyskutując o technologii UHD, nie da się nie wspomnieć o nierozłącznym elemencie, jakim jest HDR. 5 lipca 2016 br. ITU opublikowało zalecenie BT.2100, High Dynamic Range TV, które jest ważnym krokiem umożliwiającym standaryzację i szerokie zastosowanie HDR w systemach telewizyjnych. Zalecenie to, oprócz szczegółowej rekomendacji dotyczącej stosowania standardów PQ i HLG oraz mechanizmów konwersji pomiędzy nimi, określa trzy podstawowe formaty produkcji (HDTV 1080p, 4K i 8K), które są dedykowane dla produkcji z HDR – przy zapewnieniu minimum 10-bitowego przetwarzania sygnału.

Zalecenie HDR-TV stanowi rezultat kilkuletnich badań i ocen systemów telewizyjnych przeprowadzonych przez ITU-R Study Group 6 i EBU. Badania te były realizowane w celu wyboru i rekomendacji rozwiązań technicznych, które zapewnią widzom i nadawcom osiągnięcie najlepszych doświadczeń jakościowych i estetycznych, wynikających z oglądania treści audiowizualnych wyprodukowanych, np. w technologii HD lub 4K z HDR. Z zalecenia HDR-TV na pewno skorzystają również producenci sprzętu telewizyjnego.

Zapraszam do dyskusji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wiesław Łodzikowski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...