reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Możemy mieć wysyp nowości na platformach

dodano: 2016-07-26 00:32 | aktualizacja: 2016-07-26 01:46
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

nc+ Polsat Viasat Wygląda na to, że po epoce kanałów premium, epoce technologii nadszedł czas na epokę ilości na rynku platform cyfrowych. Pokazuje to m.in. ostatnie dołączenie kanałów Polsat Viasat History, Polsat Viasat Nature i Polsat Viasat Explorer do oferty nc+ i zapowiedzi uruchomienia dodatkowych kanałów Polsatu, takich jak , Polsat Docu, Polsat Reality i Polsat X. Możemy mówić o trendzie co najmniej europejskim albo nawet światowym. Wyczuwa to najwyraźniej polski właściciel kanałów Adventure TV i Top Kids, który szykuje zagraniczną ekspansję.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdyby podzielić historię polskich platform cyfrowych na epoki to najprawdopodobniej wyglądałoby to tak: lata 1998-2005 era kanałów premium. To wtedy zadebiutowały Wizja TV i CYRFA+ . Ponieważ oferta analogowej telewizji naziemnej była marna, a kanały tematyczne dopiero powstawały, to największym atutem platform były kanały premium typu CANAL+ i oczywiście HBO. Abonentów wabiły hollywoodzkie produkcje i ligi piłkarskie, w tym przede wszystkim polska liga. Po fuzji dwóch platform w 2002 roku CYFRA+ płaciła więcej HBO, aby tylko w jej ofercie można było znaleźć kanały premium. To z pewnością odstraszało sporą część klientów od Cyfrowego Polsatu. Postawił na niskie ceny i dzięki temu wygrał. Tyle, że nowa epoka nastała nie dzięki platformie Zygmunta Solorza-Żaka, tylko dzięki platformie n.  To ona wprowadziła usługi typu wideo na żądanie, PVR, czyli dekodery z twardym dyskiem, HDTV - telewizję wysokiej rozdzielczości. Można odnieść wrażenie, że w latach 2006-2015 platformy skupiły się właśnie na technologii. Cyfrowy Polsat w pełni ją wdrożył w 2016 roku, wprowadzając dekoder Evobox PVR.

W drugiej połowie 2016 roku klientów nie napędzą już jednak ani kanały premium, ani technologia, która spowszedniała. Trudno oczekiwać, żeby pojawiły się całe paczki kanałów 4K, a tym bardziej trójwymiarowych. Nie ma na razie technologii, które napędziłyby rozwój platform, czy sieci kablowych. Udogodnienia w postaci internetowego dostępu raczej tu nie wystarczą. Zostaje ilość kanałów tematycznych. Ilość, która ma duże znaczenie, gdyż te, które są obecnie oferowane i tak ciągle serwują nam powtórki. Zwłaszcza wśród tych dokumentalnych. Chociażby w niedzielę można było oglądać na antenie Travel Channel produkcję o motocyklowej podróży przez Brazylię, aby w poniedziałek zobaczyć o bardzo zbliżonej porze dokładnie ten sam odcinek! Skoro powtórek jest aż tyle, to fanów kanałów dokumentalnych ucieszą nawet kanały Viasatu. Podobnie z abonentami Cyfrowego Polsatu, którzy ucieszyliby się z np. Planete+. Byłoby logiczne, gdyby platformy cyfrowe wzięły to pod uwagę i jesienią, na początku zimy, przed szczytem sprzedaży zasypały nas wieloma nowościami.

Wydaje się, że biorą nie tylko w Polsce. W tym kontekście można odbierać wejście Top Kids i Adventure TV na rynki afrykański, bułgarski, rumuński, turecki, czeski, słowacki i węgierski. W takiej np. Rumunii potencjał jest, bo zachodnie kanały dokumentalne mają, ale chociażby Discovery Showcase HD, czy Animal Planet HD są nadawane w angielskiej wersji językowej. Znalazło się tam miejsce dla Bollywood TV, dlatego że nadaje właśnie po rumuńsku. Znajdzie też pewnie dla stacji Michał Winnicki Entertainment. W końcu na tamtych rynkach też zaczynają myśleć o ilości. U nas platformy to oczywiście więcej abonentów, więc ta ilość kanałów polskojęzycznych może być znacznie większa. Platformy powinny tylko myśleć o ich porządkowaniu. Chociaż w nc+ dołączono kanały Viasatu, to nadal nie można ich wybrać łatwo za pośrednictwem kategorii Kultura/Nauka/Świat na pilocie. Trzeba długo przewijać listę pilotem lub pamiętać numer kanału.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...