reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: W Polsce jest zapotrzebowanie na kanały kryminalne

dodano: 2016-08-12 00:31 | aktualizacja: 2016-08-12 15:40
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf. własna

ID HD Investigation Discovery HD Mogłoby się wydawać, że nadawcy kanałów telewizyjnych bardzo dokładnie przeanalizowali możliwości rozszerzenia swojej działalności w Polsce. Mamy bowiem grubo ponad sto takich stacji. Nic bardziej mylnego. Jest nisza, która nie została w pełni zagospodarowana. To tematyka kryminalna. Zapotrzebowanie na tego typu treści pokazuje zaskakująca popularność kanału ID (Investigation Discovery). Czy potencjalni nadawcy kanałów kryminalnych zauważą możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy na polskim rynku?

ID Investigation Discovery


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement dla Wirtualnych Mediów, najchętniej oglądaliśmy w lipcu br. naziemne kanały dokumentalne. Fokus TV miał 0,84 proc. udziału w rynku, a TVP Historia 0,60 proc. Kolejne miejsca zajęły Discovery Channel z 0,54 proc. udziału i ... właśnie ID z 0,37 proc. Słabiej wypadły na przykład National Geographic Channel  (0,32 proc.), Discovery Science (0,25 proc.), Nat Geo Wild (0,22 proc.),  History (0,20 proc.), CI Polsat (0,18 proc.), Planete+ (0,15 proc.), CBS Reality, Discovery Turbo Xtra, Polsat Viasat History (0,14 proc.), Travel Channel (0,13 proc.), BBC Earth, Discovery Historia, Polsat Viasat Explore (0,11 proc.), Animal Planet (0,08 proc.), H2, Polsat Viasat Explore (0,07 proc.), BBC Brit (0,05 proc.) i Canal+ Discovery (0,01 proc.).

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych danych? Po pierwsze rozczarowuje bardzo niewielkie zainteresowanie Canal+ Discovery. Na antenie kanału nie brakuje interesujących pozycji, ale nc+ powinna wreszcie zrobić porządek z listą kanałów. Osoby, które szukają treści dokumentalnych, niekoniecznie szukają ich obok filmowych Canal+, nawet jeśli kanał mają w ofercie. Poza tym kanałom Viasatu wyraźnie pomogła obecność w nc+, bo na przykład Polsat Viasat Explore miał przed rokiem dwukrotnie mniejszy udział w rynku. Kanały dokumentalne wzbogaciły ofertę platformy dopiero 20 lipca, więc w kolejnych miesiącach ten wzrost będzie zapewne jeszcze większy.

Inny i chyba najbardziej interesujący wniosek dotyczy kanałów kryminalnych, a konkretnie ID. Stacja coraz częściej poza treściami dokumentalnymi i fabularyzowanymi pokazuje popularne amerykańskie seriale kryminalne. Na dobre wyniki na pewno ma wpływ emisja „CSI: Kryminalnych zagadek Miami” czy „CSI: Kryminalnych zagadek Las Vegas”. Konkurencyjny CI Polsat już nie może się pochwalić takimi wynikami.

Najwyraźniej za dużo na naszym rynku kanałów komediowych czy lifestyle'owych. Brakuje filmowo-serialowych pozycji kryminalnych. Fox przymierzał się kiedyś do wprowadzenia do Polski kanału FOX Crime, ale nie doszło do tego. Od 2006 roku w Niemczech działa RTL Crime, który pokazuje amerykańskie, niemieckie i austriackie kryminały. Niewykluczone, że koncern zza Odry zdecyduje się pewnego dnia wrócić na polski rynek właśnie z tym kanałem tematycznym. Wszyscy pamiętamy przecież kultowe niemieckojęzyczne produkcje, takie jak „Komisarz Rex”. W Wielkiej Brytanii właściciel AXN, czyli Sony Pictures Television, uruchomił ostatnio True Crime, który jest dostępny za darmo w naziemnym pakiecie Freeview i satelitarnym Sky.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...