reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test odbiornika AX 4KBOX HD51 z UHD i HEVC

dodano: 2016-09-06 14:15 | aktualizacja: 2016-09-06 15:19
autor: Mirosław Zdrojewski | źródło: Obserwacje własne

AX 4KBOX HD51 W drugiej dekadzie lipca br. do dystrybucji trafił długo wyczekiwany tuner AX 4KBox HD51 szczecińskiej firmy AX Technology. To pierwszy tuner tego producenta, który obsługuje zarówno rozdzielczość UHD (2160p, czyli 4K), jak i kodek HEVC. Za przyjemność oglądania testowych póki co kanałów UHD niestety trzeba jeszcze sporo zapłacić. W zależności od wybranej wersji, za odbiornik kosztuje od 1250 zł (za odbiornik z pojedynczą głowicą satelitarną) do ok. 1400 zł (za model z podwójną głowicą satelitarną lub typu combo, czyli głowicą satelitarno-naziemną). Jest on tańszy od Vu+ Solo 4K (ok. 1900 zł) i droższy od Fergusona Ariva 4K (ok. 520 zł). Czy warto kupić nowy odbiornik od AX Technology? Co otrzymamy za tę cenę? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.

AX 4KBOX HD51 pudełko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Z wyższą szkołą jazdy przy konfiguracji tunera będziemy mieli do czynienia w przypadku konfiguracji obrotnicy. Dla znawców zagadnienia to żaden problem. Nie polecam tej zabawy osobom, które nie mają fachowej wiedzy i umiejętności. Lepiej wezwać profesjonalnego instalatora, żeby zaoszczędzić sobie nerwów i zbędnych kłopotów. Przy wyborze tego rozwiązania wchodzimy jak poprzednio w zakładkę Tryb KONFIGURACJI, gdzie wskazujemy ZAAWANSOWANE, po czym wybieramy interesującego nas satelitę, w LNB wybieramy LNB1, wskazujemy TRYB DiSEqC jako 1.2 oraz w zakładce UŻYĆ USALS DLA TEJ SATELITY odznaczamy jako NIE. Po tych czynnościach wchodzimy w USTAWIENIA POZYCJONERA i po wskazaniu satelity, transpondera, SR i FEC odszukujemy na orbicie położenie interesującego nas satelity.

Z racji tej, że tuner posiada szybki procesor (BCM7251s) ma to swoje przełożenie na szybkość skanowania satelitów. I tak w przypadku Hot Birda zajmuje to niecałe 4 minuty, a w przypadku Astry około 5 minut. Obok skanowania automatycznego tuner daje nam możliwość ręcznego przeszukiwania transponderów. Jeśli jakiegoś transpondera brakuje, to bez problemu wybieramy w zakładce skanowanie ręczne satelity, podajemy z pilota częstotliwość, wartość SR, polaryzację i FEC. Znalezione kanały są dodawane do listy głównej danego satelity, z której interesujące nas kanały możemy przenosić do listy ulubionych tzw FAV.
 
AX 4KBOX HD51 - od środka

Warto dodać, że obok tradycyjnych metod wyszukiwania kanałów, w sieci możemy poszukać dodatki tzw. pluginy. Jedną z nich jest FASTSCAN. Jest ona dostępna z poziomu naszego tunera pod nietypową nazwą „SZYBKIE SKANOWANIE”, gdzie możemy wybrać operatora kanałów satelitarnych. Polskich użytkowników muszę rozczarować – niestety nie ma na chwilę bieżącą listy kanałów od nc+, Cyfrowego Polsatu czy też Smart HD+. Drugim pluginem jest nie lada gratka dla tzw. DX-erów, czyli BLINDSCAN (skanuj na ślepo). Póki co plugin ten jeszcze nie działa prawidłowo, co wcale nie oznacza, że nie można pobawić się za pomocą obrotnicy w polowanie na feedy (dosyły satelitarne). Problem ten został zgłoszony autorom softu, którzy obiecali pochylić się nad nim. Istnieje możliwość ręcznego wyszukiwania owych dosyłów. Odbiornik radzi sobie nie tylko z dosyłami w MPEG-2, ale także w MPEG-4 (zarówno w 4:2:0 i 4:2:2). Ku mojemu zdziwieniu także dosyły w kompresji HEVC. A wszystko to na zaledwie 90-cm antenie. Część owych dosyłów tuner nie odbierze, chociażby ze względu na kodowanie czy też zbyt małą czaszę. Zaznaczyć pragnę, że nie każdy dosył 4:2:2 ma obraz. Ma natomiast ma dźwięk. Tak było do wczoraj, gdy udało mi się odebrać na jednym z satelitów niekodowany dosył 4:2:2 z koncertu praskich filharmoników. Czyżby programiści uporali się z problemem? Na to pytanie czas przyniesie odpowiedź. Póki co tuner dosyły w formacie 4:2:2 wyszukuje.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...