reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Test odbiornika AX 4KBOX HD51 z UHD i HEVC

dodano: 2016-09-06 14:15 | aktualizacja: 2016-09-06 15:19
autor: Mirosław Zdrojewski | źródło: Obserwacje własne

AX 4KBOX HD51 W drugiej dekadzie lipca br. do dystrybucji trafił długo wyczekiwany tuner AX 4KBox HD51 szczecińskiej firmy AX Technology. To pierwszy tuner tego producenta, który obsługuje zarówno rozdzielczość UHD (2160p, czyli 4K), jak i kodek HEVC. Za przyjemność oglądania testowych póki co kanałów UHD niestety trzeba jeszcze sporo zapłacić. W zależności od wybranej wersji, za odbiornik kosztuje od 1250 zł (za odbiornik z pojedynczą głowicą satelitarną) do ok. 1400 zł (za model z podwójną głowicą satelitarną lub typu combo, czyli głowicą satelitarno-naziemną). Jest on tańszy od Vu+ Solo 4K (ok. 1900 zł) i droższy od Fergusona Ariva 4K (ok. 520 zł). Czy warto kupić nowy odbiornik od AX Technology? Co otrzymamy za tę cenę? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.

AX 4KBOX HD51 pudełko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Edycja kanałów

Po zeskanowaniu satelitów użytkownik stanie przed koniecznością utworzenia list kanałów ulubionych. Zanim przejdziemy do ich tworzenia, musimy utworzyć tzw. bukiety. Robimy to w następujący sposób, naciskając na pilocie na przycisk OK (jeśli w zakładce obsługa i interfejs pod trybem przycisku OK mamy wybraną listę kanałów), potem na niebieski przycisk, a następnie w MENU naciskamy na DODAJ BUKIET i z wirtualnej klawiatury wpisujemy nazwę bukietu, np. Hot Bird. Po utworzeniu bukietu wybieramy go z poziomu pilota, naciskając na OK – MENU – WŁĄCZ EDYCJĘ BUKIETU i z RECEPTION LIST wybieramy kanały naciskając za każdym razem na OK na interesujące nas kanały. Gdy wybraliśmy te, które nas interesują, wciskamy przycisk MENU i wybieramy zakładkę KONIEC EDYCJI KANAŁÓW. Tak utworzoną listę kanałów możemy dowolnie edytować, dodając lub usuwając względnie przenoszą kanały. Dla tych, którzy nie lubią bawić się w to, istnieje możliwość wgrania gotowych list kanałów z Internetu. Za pomocą laptopa i programu FileZilla w połączeniu się z tunerem wchodzimy w zakładkę etc – enigma i przenosimy zawartość pobraną z Internetu. Żeby w pełni cieszyć się nową listą kanałów, wystarczy zresetować odbiornik, wchodząc w menu – standby/restart – restart lub restart gui.

Użytkowanie

W czasie ponad miesięcznych testów tuner działał stabilnie, nie sprawiając większych problemów. Przełączanie kanałów jest naprawdę szybkie (1-2 sekundy), niezależnie od źródła i szyfrowania. Odbiornik sprawdzono pod kątem współpracy z kartami i modułami dostępu warunkowego. Odbiornik bardzo dobrze radzi sobie z modułami polskich operatorów, zarówno nc+, Cyfrowego Polsatu, jaki i n na kartę. W trakcie użytkowania nie zauważono niepokojących objawów, nawet z tak wymagającego transpondera, jak 11,411 GHz, pol. H, wszystko było w jak najlepszym porządku. Z ciekawości sprawdziłem, jak telewizor radzi sobie ze splitterem Clone+. Ku mojemu zaskoczeniu, karta zastępcza splittera umieszczona w module AstonCrypt v2.26 działała bez żadnych problemów. Ze spadającymi uprawnieniami do odbioru też nie było problemów. W przypadku modułu Cyfrowego Polsatu zalecam z poziomu menu modułu wyłączyć komunikaty, żeby na ekranie telewizora nie wyświetlały się uporczywe informacje o braku dostępu do danego kanału. Autor nie pokusił się o sprawdzenie, jak zachowuje się odbiornik, gdy równolegle jest włożona karta np. Smart HD+ lub nc+ i moduł Cyfrowego Polsatu ze względu na ograniczenia czasowe.
 
AX 4KBOX HD51 - otwarta klapka

Kilka słów o jakości obrazu i dźwięku. Na Hot Birdzie 13°E dostępne są dwa kanały UHD 4K 60p, a mianowicie HotBird 4k1 i FunBox UHD. Oba udało mi się odebrać. Obraz o rozdzielczości UHD 4K z obu kanałów zapewnia znakomitą jakość, z wiernym odwzorowaniem detali. Podobnie miała się sprawa z kanałami UHD na Astrze 19,2°E. Co prawda niektóre z nich są nadawane w kompresji MPEG-4, ale jest jeden rodzynek CANAL+ UHD demo, którego jakość obrazu w kompresji HEVC 4K 60p po prostu wygląda nieziemsko.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...