reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W listopadzie wznowienie startów rakiety Falcon 9

dodano: 2016-09-14 16:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

SpaceX Amerykańska firma SpaceX, której rakieta Falcon 9 eksplodowała razem z satelitą Amos 6 na początku tego miesiąca na polu startowym kosmodromu Cape Canaveral (Floryda), planuje wznowienie startów w listopadzie. We wtorek, 13 września br. potwierdziła to dyrektor SpaceX, Gwynne Shotwell.

SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Oczekujemy, że nie będziemy mogli wznowić startów w ciągu około 3 miesięcy, ale prawdopodobnie będą one wznowione w listopadzie - powiedziała Gwynne Shotwell.


Przypomnijmy, że 1 września na miejscu startu udostępnionym firmie SpaceX na Cape Canaveral eksplodowała rakieta Falcon 9 z izraelskim satelitą Amos 6. Kilka godzin po incydencie szef SpaceX, Elon Musk, powiedział, że wybuch nastąpił w czasie, gdy rakieta była wypełniana paliwem. Incydent nie spowodował żadnych obrażeń u ludzi, ale straty są liczone w milionach dolarów.

Szczególnie poszkodowany jest izraelski Spacecom, bo stracił cennego i do tego nieubezpieczonego satelitę Amos 6, który miał m.in. służyć Facebookowi. SpaceX i Spacecom ucierpiały też wizerunkowo - ta druga miała być sprzedana chińskiemu miliarderowi. Spacecom żąda odszkodowania od SpaceX lub darmowego startu z następnym satelitą, którego i tak na razie nie mają. W Internecie pojawiły się też niepotwierdzone pogłoski jakoby na zdjęciach i filmach sprzed wybuchu było widać bliżej nieokreślony „obcy obiekt" na rakiecie. Jest to analizowane m.in. przez NASA, ale są podejrzenia, że komuś mogło bardzo zależeć, aby ten start się nie udał. Pytanie komu?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...