reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SVoD zje płatną telewizję

dodano: 2016-09-13 16:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: Ampere Analysis/IBC

telewizor Z badań i analiz rynku wynika, że operatorzy usług SVoD wcześniej czy później „zjedzą” klasyczną, znaną nam płatną telewizję cyfrową. Gospodarstwa domowe z SVoD od takich operatorów jak, Netflix i podobnych oglądają w sumie więcej telewizji niż gospodarstwa domowe mające tylko ofertę pay-tv i stopniowo będą odwracać się od klasycznych usług płatnej telewizji. Czy ta tendencja będzie dotyczyć polskich gospodarstw domowych?

kanały telewizja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Guy Bisson z Ampere Analysis powiedział podczas IBC 2016 w Amsterdamie, że w 5 dużych europejskich krajach jest obecnie 26 mln abonentów SVoD, a 36 proc. z tych gospodarstw domowych uważa, że nie będzie miało potrzeby korzystania z telewizji liniowej w ciągu najbliższych 5 lat. Tendencja ta jest zauważalna w 5 krajach zachodniej Europy, ale wcześniej czy później dotrze też do Polski.

Młodsza grupa wiekowa (nazywana na zachodzie Generation Z), także w Polsce, koncentruje się na konsumpcji nieliniowej telewizji, podczas gdy starsze grupy wiekowe wciąż napędzają konsumpcję liniowych, telewizyjnych stacji ze sportem i filmami. Wygląda to tak, jakby młodzież nie miała czasu na czekanie na wybraną pozycję i woli oglądać to, na co ma ochotę w danym momencie. Zmieniły się priorytety. Niby starszych ludzi w Europie będzie coraz więcej, ale to młodzi będą narzucać tendencję. Wszystko to zmieni podejście do pay-tv, bo operatorzy będą musieli się do tego dopasować, albo znikną z rynku. Niektóre platformy i kablówki jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego zagrożenia, zbierając z rynku co się da i nie angażując się w zdobycie nowych klientów tam, gdzie dotąd nie szukały lub ich to nie interesowało (prepaid, CI+, oferta dla klientów poza właściwym rynkiem). Niestety dotyczy to większości platform i kablówek w Polsce.

W domach z SVoD było 50 proc. bardziej prawdopodobne, że mieszkają tam młodzi ludzie i to oni mają znacznie więcej chęci całkowitej rezygnacji z płatnej telewizji. Widzowie z gospodarstw domowych z pay-tv oglądają 10 proc. więcej telewizji niż w domach, gdzie nie ma płatnej telewizji, ale widzowie z gospodarstw z SVoD oglądają 20 proc. więcej telewizji, ale tylko 30 proc. czasu antenowego to telewizja liniowa.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...