reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Info w DVB-T przechodzi do HD - jak wyszukać?

dodano: 2016-09-29 16:34 | aktualizacja: 2016-09-30 01:55
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Info HD 30 września br. kanał TVP Info uruchomi emisję w wysokiej rozdzielczości w ramach MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej. Z początku nie wszystkie materiały będą produkowane w HD (z uwagi na trwający proces dostosowania technicznego emisji), ale jakość z pewnością ulegnie poprawie. Pojawia się pytanie, czy w związku ze zmianami w emisji kanał trzeba będzie wyszukiwać na nowo?

TVP Info HD MUX 3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TVP nie informuje jednoznacznie, czy parametry techniczne (wartości PID/SID) się zmienią. Odbiorniki i TV mogą zareagować różnie w zależności od tego czy i jaka zmiana zostanie zrealizowana.

Jeśli żaden z parametrów nie ulegnie zmianie i jedynie podniesiona zostanie rozdzielczość przekazu, to nie będzie potrzeby robić nic, ewentualnie w przypadku braku obrazu - przełączenie kanału i powrót na TVP Info lub w ostateczności - ponowne uruchomienie urządzenia powinny pomóc.

Gdyby to nie pomogło, pozostaje przeprowadzić ponowne wyszukiwanie kanałów. Zwykle jest to możliwe na dwa sposoby - automatycznie (skanując całe pasmo) albo ręcznie określając konkretny kanał.

TVP proponuje skorzystać z trybu automatycznego:
 

Przestrojenie odbiornika telewizyjnego jest prostą czynnością, która nie powinna trwać dłużej niż ok. 10-15 minut, ale poszczególne jej kroki mogą się nieco różnic w zależności od urządzenia. Piloty zdalnego sterowania mogą mieć odmienny układ przycisków, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji. 

W większości pilotów zdalnego sterowania do nawigacji po menu oraz wyboru poszczególnych opcji służą przyciski „lewo”, „prawo”, „góra”, „dół”, rozmieszczone w formie krzyża ze środkowym przyciskiem służącym do potwierdzenia wyboru (oznaczonym „OK” lub „enter”). 

– w menu odbiornika (wchodzimy z reguły przyciskiem „menu”) 

– znajdujemy zakładkę „ustawienia” (ang. „settings”) 

– wyszukujemy opcję „skanowanie” lub „wyszukiwanie programów” lub „automatyczne wyszukiwanie” lub  „strojenie” lub „tunning” (nazwa może się różnić w zależności od urządzenia) 

– upewniamy się, że jest zaznaczona opcja „odbiór naziemny” lub „telewizja naziemna” lub „DVB-T”. Jest to bardzo ważne, jeżeli odbiornik poza odbiorem naziemnym obsługuje większą liczbę trybów (np. satelitarny, kablowy) 

– zatwierdzamy uruchomienie skanowania (przeszukiwania pasma), przy czym z reguły wymagane jest dodatkowe potwierdzenie 

– odczekujemy kilka-kilkanaście minut, aż zakończy się skanowanie pasma (w tym czasie na ekranie z reguły pojawia się pasek postępu) 

– gotowe!

Przykładowo w odbiorniku Ferguson Ariva 153 Combo należy:
- wejść do menu
- przejść na ekran instalacja
- wybrać opcję przeszukaj automatycznie TV naziemną
- w nowym ekranie upewniamy się, że kraj to Polska, a opcja tylko niekodowane jest ustawiona na tak
- przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Natomiast jeśli ktoś orientuje się na którym kanale obecny jest multipleks TVP - może skorzystać z wyszukiwania ręcznego i przeszukać tylko ten jeden kanał.

Ponownie na przykładzie wspomnianego Fergusona Ariva 153 Combo:
- wchodzimy do menu
- przechodzimy na ekran instalacja
- wybieramy przeszukaj ręcznie TV naziemną
- tryb szukania możemy wskazać po kanale - jeśli znamy kanał lub po częstotliwości - jeśli znamy częstotliwość multipleksu TVP (MUX III)
- w trybie po kanale należy przełączyć pasmo na UHF i wybrać numer kanału, a w trybie po częstotliwości wpisać częstotliwość i wybrać szerokość pasma 8M
- jeśli ustawienia są poprawne - na paskach siły i jakości sygnału powinny pojawić się stosowne wskazania
- przechodzimy zaznaczeniem na szukaj i wciskamy OK

Redakcja satkurier.pl po przełączeniu sprawdzi parametry TVP Info i w razie potrzeby uzupełni tę informację o dodatkowe szczegóły oraz podpowiedzi.

Aktualizacja
Przekaz TVP Info na wersję HD podmieniono 30 września punktualnie o 1:00 w nocy. Nadawca nie zmienił poza rozdzielczością wideo żadnych innych parametrów - te same pozostały wszystkie wartości PID i SID. To powinno sprawić, że wyszukiwanie kanału w ogóle nie będzie konieczne i na większości odbiorników oraz TV kanał powinien pojawić się automatycznie. Jeśli nie pomaga zmiana kanału lub restart urządzenia - to dopiero wtedy pozostaje spróbować wyszukać serwis.

Od strony technicznej odbiorniki nie powinny mieć jednak żadnego problemu i co najwyżej kanał może przestać działać, jeśli z jakiegoś powodu urządzenie zapamiętywało, czy emisja odbywała się w SD, czy HD.

Co ważne - nie zmieniono (przynajmniej tak było 30 września o 1:30 w nocy) identyfikatora kanału w strumieniu - stacja nadawała w HD (rozdzielczość wideo 1920x1080), ale wyszukiwała się po staremu jako „TVP Info” bez dopisku „HD”.

Parametry techniczne:
MUX III DVB-T

ID: TVP Info
PID V: 3502 (MPEG-4/HD)
PID A: 3503 (pol)
PID PCR: 3502
SID: 35
PID PMT: 3501
PID HbbTV: 3507
Provider: EmiTel
Kodowanie: brak
Jakość obrazu: 1920x1080 (poprzednio 704x576), 16:9, ok. 3,5 Mbit/s (poprzednio ok. 2,1 Mbit/s)
Jakość dźwięku: 128 kbit/s MPEG stereo


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...