reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Info HD już nadaje

dodano: 2016-09-29 14:05 | aktualizacja: 2016-09-30 02:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

TVP Info Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (więcej tutaj), w nocy z 29 na 30 września br. - już w piątek, punktualnie o 1:00 nadawanie rozpoczął kanał TVP Info HD, wersja w wysokiej rozdzielczości obecnej na rynku od 2007 roku stacji TVP Info. Kanał w wysokiej rozdzielczości pojawił się w bezpłatnym, ogólnopolskim multipleksie trzecim (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), gdzie zastąpił wersję w standardowej rozdzielczości. Wersje SD i HD stacji mają identyczne ramówki.

TVP Info HD MUX 3


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2007 roku kanał TVP3, będący ówcześnie pasmem wspólnym wszystkich ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, został zastąpiony przez TVP Info (więcej tutaj). Także stacja informacyjna była pasmem wspólnym. W 2013 roku władze stacji podjęły decyzję o rozdzieleniu obu anten i uruchomieniu pełnowymiarowego i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info oraz stacji pod nazwą TVP Regionalna (choć już wtedy rozważano powrót do TVP3), która stała się pasmem wspólnym dla ośrodków regionalnych (więcej tutaj). 2 stycznia br. TVP Regionalna zmieniła nazwę na TVP3 (więcej tutaj). Dodajmy, iż Trójkę, a wcześniej TVP Info, tworzą: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław.
 
Beata Chmielowska-Olech prowadzi w TVP Info HD program „Teleexpress Extra”, foto: Ireneusz Sobieszuk/TVP
Beata Chmielowska-Olech prowadzi w TVP Info HD program „Teleexpress Extra”, foto: Ireneusz Sobieszuk/TVP

Kanał TVP Info w standardowej rozdzielczości mogą obecnie oglądać abonenci platform satelitarnych Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV oraz większości sieci kablowych i IPTV. Stacja dostępna jest także w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E. Dostęp do TVP Info HD mają natomiast odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej oraz abonenci tych sieci kablowych, które udostępniają pakiety ze stacjami NTC.

W ramach MUX III DVB-T kanał nie zmienił żadnych parametrów technicznych poza rozdzielczością obrazu - PID-y, SID, a nawet nazwa kanału pozostały bez zmian. To powinno sprawić, że w przypadku wielu odbiorników nie będzie trzeba nawet wyszukiwać kanału od nowa, a tylko na moment zmienić kanał i wszystko powinno działać - już w HD. W przypadku problemów informujemy szerzej o sposobach poradzenia sobie z nimi w newsie TVP Info w DVB-T przechodzi do HD - jak wyszukać?

Parametry techniczne:
MUX III DVB-T

ID: TVP Info
PID V: 3502 (MPEG-4/HD)
PID A: 3503 (pol)
PID PCR: 3502
SID: 35
PID PMT: 3501
PID HbbTV: 3507
Provider: EmiTel
Kodowanie: brak
Jakość obrazu: 1920x1080 (poprzednio 704x576), 16:9, ok. 3,5 Mbit/s (poprzednio ok. 2,1 Mbit/s)
Jakość dźwięku: 128 kbit/s MPEG stereo

Na ekranie nie ma wyraźnych zwiastunów przełączenia, logotyp nie uległ zmianie, obraz zyskał na jakości (mniej widoczne efekty kompresji), ale nie trudno dostrzec, że materiały studyjne są realizowane w SD i upscalowane. Z uwagi na brak zauważalnych różnic (to samo logo i identyfikator) wiele osób może się nawet zastanawiać, czy emisja jest faktycznie realizowana w HD - potwierdzamy jednak, że rozdzielczość wideo została podniesiona.
 
Przekaz kanału TVP Info HD w MUX III DVB-T
Przekaz kanału TVP Info HD w MUX III DVB-T

Wg wcześniejszych zapowiedzi pełny rozruch TVP Info w HD miałby nastąpić po wykonaniu niezbędnych prac polegających na wymianie urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji. Pierwotnie mówiło się o styczniu 2017, ale trudno aktualnie stwierdzić, czy zakładany termin zostanie utrzymany.

W przekazie satelitarnym nie doszło do żadnej zmiany w żadnej z platform. Wszyscy operatorzy korzystają niezmiennie z jednego wspólnego przekazu FTA w MPEG-2/SD z transpondera platformy nc+ (10,719 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK).

TVP Info (SD/HD) to kanał informacyjny, prezentujący przez całą dobę doniesienia z różnych dziedzin życia, w tym polityki, gospodarki, spraw społecznych, czy wiadomości sportowe i pogodowe.

W portfolio Telewizji Polskiej są obecnie: TVP1 (SD/HD), TVP2 (SD/HD), TVP HD (w przygotowaniu prawdopodobnie zmiana w TVP Premium HD - więcej tutaj), TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura (w przygotowaniu TVP Kultura HD? - więcej tutaj), TVP ABC, TVP Sport (SD/HD), TVP Seriale, TVP Rozrywka, internetowy TVP Parlament, TVP Info (SD/HD), programy 16 ośrodków regionalnych TVP skupione we wspólnym paśmie TVP3, Biełsat TV (Belsat TV) i kanały wirtualne, takie jak: „TVP Żagle”, „TVP Regionalna - śladami Jana Pawła II”, „TVP - 25 lat wolności”, „TVP Festiwal Dwa Teatry”, „TVP Bieszczady”, „TVP - Zdrowo i ze smakiem”, „ChrzestPolski.tvp” i „TVP Tatry” (w przygotowaniu). W połowie lat 90. ubiegłego wieku, przez krótki czas, TVP nadawała również kanał Tylko Muzyka. W ostatnich planach nadawcy są takie stacje jak: Poland 24/TV4 (więcej tutaj), TVP Sport 2 (więcej tutaj), TVP Nostalgia i TVP Życie (więcej tutaj). Nadawca ma umieścić również swoje kanały w tworzonym właśnie multipleksie ósmym (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej - 3 kanały SD lub 1 SD i 1 HD. Na razie nie wiadomo jakie to będą stacje (więcej tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...