reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jaki konwerter LNB Single wybrać?

dodano: 2016-10-17 11:14 | aktualizacja: 2016-10-26 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2016

Jaki konwerter LNB Single wybrać Jak co roku, staramy się w sezonie, w którym można bez obawy o przemoknięcie i przeziębienie pomajstrować przy antenie, zbadać jakąś grupę konwerterów, dokonując pomiarów i dzieląc się wynikami z czytelnikami. Nie inaczej jest w 2016 roku – tym razem wybraliśmy 7 konwerterów typu Single (z pojedynczym wyjściem) – po jednym od każdego z popularnych dostawców, wybierając produkty możliwie najnowsze i nadal dostępne w sprzedaży.

Jaki konwerter LNB Single wybrać


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowym pomysłem, który wprowadzamy po raz pierwszy w naszych testach, jest uśrednienie wyników dla odstępu częstotliwości nośnej do szumu (C/N) i wartości MER (współczynniku błędu modulacji).  Jest to prosta średnia arytmetyczna, a wiadomo, jak bywa ze średnimi – jeśli ja mam ciastko, a kolega nie, to średnio mamy po pół ciastka, a w praktyce tak jednak nie jest. Mimo wszystko uznaliśmy, że na bazie pomiaru kilku częstotliwości pozwala to już wskazać przynajmniej jakiś trend – w końcu jeśli dany LNB na wszystkich pomiarach wypadł dobrze, to i jego średnia będzie wyższa niż konwertera, który na każdym z pomiarów wypadł słabo.

Pomiary zrealizowano w ciągu jednego dnia przy umiarkowanie dobrych warunkach atmosferycznych (lekkie zachmurzenie) pod koniec czerwca. Wszystkie konwertery były mierzone na identycznie ustawionej aluminiowej antenie Televes 900. Pomiarów dokonano za pomocą Televes H45 Advance.

Każdy konwerter przed dokonaniem pomiarów precyzyjnie ustawiano w uchwycie anteny, uwzględniając kąt skręcenia i odległość od lustra czaszy, jeśli LNB na to pozwalał. Do pomiarów wybrano 8 reprezentatywnych częstotliwości z satelitów Eutelsat Hot Bird, stacjonujących na pozycji 13°E, z obydwu pasm i polaryzacji, kierując się przy wyborze przede wszystkim znaczeniem dla widzów w Polsce oraz doświadczeniami związanymi z odbiorem i zgłoszeniami problemów od czytelników.

Szczegółowe wyniki są zawarte w tabeli w wydaniu SAT Kurier 7-8/2016 (s. 24), a dodatkowe wykresy uśrednionych rezultatów C/N i MER mogą podpowiedzieć, który z testowanych LNB wypadł (średnio!) najlepiej. Konwertery w tabeli są ułożone w kolejności alfabetycznej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...