reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Jaki konwerter LNB Single wybrać?

dodano: 2016-10-17 11:14 | aktualizacja: 2016-10-26 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 7-8/2016

Jaki konwerter LNB Single wybrać Jak co roku, staramy się w sezonie, w którym można bez obawy o przemoknięcie i przeziębienie pomajstrować przy antenie, zbadać jakąś grupę konwerterów, dokonując pomiarów i dzieląc się wynikami z czytelnikami. Nie inaczej jest w 2016 roku – tym razem wybraliśmy 7 konwerterów typu Single (z pojedynczym wyjściem) – po jednym od każdego z popularnych dostawców, wybierając produkty możliwie najnowsze i nadal dostępne w sprzedaży.

Jaki konwerter LNB Single wybrać


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Televes Single (7475)

Hiszpański Televes oferuje słynne już pomarańczowe konwertery od pewnego już czasu, co nie oznacza, że nic się w nich nie zmienia – są udoskonalane. Pierwotnie cechowały się współczynnikiem szumów na poziomie 0,5 dB, a obecnie producent deklaruje już 0,3 dB, co może wydawać się nadal dość wysoką wartością, ale do 0,1 dB trzeba podchodzić dość ostrożnie, bo jakoś tak dziwnie się składa, że najśmielej 0,1 dB jest deklarowany przez producentów najtańszych LNB...

Obudowa posiada aż trzy otwory do odprowadzania wilgoci, a złącze „F” można zabezpieczyć poprzez gumowy uszczelniacz, którego kołnierz ma wsunąć i zablokować się w obudowie (wchodzi dość opornie).
 
Televes Single (7475)

Televes dostarcza sporo danych technicznych o LNB w formie drukowanej w pudełku, co warto pochwalić – żaden inny produkt z opisywanych nie posiadał dołączonych wydrukowanych parametrów (Inverto ma kartkę w pudełku, ale bez parametrów).

Wśród danych uwagę zwraca dość duża tolerancja na dostarczane napięcie – polaryzacja pionowa działa przy zapewnieniu LNB zasilania z zakresu 12V-14V, a pozioma od 16 V do 20 V.

Dodatkowo, jak deklaruje producent, pobór prądu LNB stoi na dość niskim poziomie – do 90 mA. Porównując prezentowane konwertery, jest on najoszczędniejszym pod tym względem, kolejni producenci w większości poprzestają na ogólnym stwierdzeniu, że pobór mieści się w zakresie do 100 mA. Dokładne pomiary poboru prądu przez wybrane LNB realizujemy co jakiś czas w naszym magazynie i wtedy weryfikujemy to, co pojawia się w danych katalogowych.

Producent zwraca uwagę, iż jego konwertery są gotowe na ochronę przed zakłóceniami pochodzącymi z sygnału LTE. Konwertery są produkowane w Chinach.

Uśrednione pomiary C/N wskazały ten konwerter jako zwycięzcę porównania, w dwóch przypadkach C/N dotarł do granicy 16 dB C/N, co daje solidny zapas na odbiór w gorszych warunkach atmosferycznych nawet sygnałów w DVB-S2 z modulacją 8PSK.

Można byłoby się zastanawiać, czy w osiągnięciu tych wyników pomogło testowanie na antenie Televes, ale antena nie różni się technicznie od innych anten. Poza tym udoskonalanie LNB pod konkretne anteny nie opłacałoby się przy tej półce cenowej oraz generowałoby ryzyko pogorszenia osiągów na innych czasach, więc jest to nierealne.

Wybrane istotne parametry techniczne (źródło: televes.com):
 • Współczynnik szumów: 0,3 dB
 • Wyjściowa precyzja: b.d.
 • Przesunięcie pod wpływem temperatury: +/- 2 MHz
 • Szumy fazowe: maksymalnie -75 dBc/Hz dla 10 kHz 
 • Wzmocnienie: 58 dB (typ.)
 • Stabilność wzmocnienia: b.d.
 • Różnica wzmocnienia w zakresie całego pasma: b.d.
 • Izolacja zakłóceń pomiędzy polaryzacjami: 18 dB
 • Pobór prądu: 90 mA
 • Masa: 128 g


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

849 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 250 zł Więcej...

Kabel Cablink 5xGI-18S biały 10m

Włoski, 5-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 5xGI-18S biały 5...

100 zł Więcej...
reklama