reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NHK testuje produkcję newsów w 4K

dodano: 2016-10-18 11:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: adtv/MIPCOM/NHK

NHK World Publiczny nadawca japoński NHK rozpoczął testy, próbując zastosować technologię Ultra HD w produkcji newsów. Plany obejmują obróbkę materiałów 4K dla bieżących informacji i innych produkcji telewizyjnych wykorzystywanych potem w aktualnych wiadomościach. Do pierwszego kanału informacyjnego w 4K jeszcze daleko, ale NHK znane jest z testów najnowszych technologii. To NHK pokazuje co roku nagrania 8K "Super Hi-Vision" podczas wystawy IBC w Amsterdamie.

8K Super Hi-Vision


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Masashi Yoshino, jeden z producentów NHK, podczas sesji poświęconej UHD na targach MIPCOM potwierdził, że testy transmisji w technologii 8K "Super Hi-Vision" rozpoczęto w sierpniu, choć gromadzenie wiadomości w UHD w NHK zaczęło się od wizyty prezydenta Obamy w Hiroszimie w maju tego roku. Inne informacje pozyskiwane są w UHD z zagranicy m.in. z niedawnych konwencji demokratów i republikanów w Stanach Zjednoczonych.

Początkowo NHK nie włączała do swoich serwisów informacyjnych materiałów w UHD, bo wydawało się to zbyt skomplikowane. Jednak już podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio zostały oddane do użytku nowe techniki. Podczas Rio 2016 zostały wykonane materiały filmowe i specjalne wywiady z japońskimi medalistami. Zrealizowano w jakości UHD 4 materiały po 30 minut i jeden specjalny 60-minutowy materiał dla widzów w Japonii.

Wszystkie transmisje w 8K"Super Hi-Vision" w Japonii pokazywane są w miejscach publicznych, aby były oglądane przez dziesiątki tysięcy ludzi.

Obecnie nie istnieje prosta metoda przesyłania materiałów w jakości UHD z całego świata, czy w tym przypadku z Rio do Tokio. Rozwiązanie jakie zastosowało NHK to zestawienie 100 Mb/s łącza światłowodowego i rozbicie materiału na segmenty XAVC, wysyłając je niemal jednocześnie jako części, które mogłyby być odebrane po łączu światłowodowym, ale następnie przeglądane i edytowane w miarę potrzeb. W sumie NHK przesłano z Rio do Tokio około 900 minut materiałów. Co ciekawe już podczas wysyłania można było uruchomić proces edycji, chociaż nadal były odbierane końcowe segmenty materiałów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...