reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów Linux do 800 zł. Jaki wybrać?

dodano: 2016-10-28 10:35 | aktualizacja: 2016-10-28 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2016

10 tunerów Linux do 800 zł W zasadzie przeszłością są czasy, gdy zaawansowane odbiorniki cyfrowe oparte o system Linux były dostępne w astronomicznych cenach niejednokrotnie przekraczających miesięczne pensje. Wprawdzie nadal są urządzenia o niezwykle bogatym wyposażeniu, których ceny zwalają z nóg, ale producenci dostrzegli także niszę na rynku – osoby, które nie potrzebują dziesiątek złącz, których i tak nigdy nie użyją, lub kolorowego wyświetlacza. Potrzebują sprzęt z podstawowym wyposażeniem, tani i solidny, ale nadal posiadający zalety urządzenia na otwartym oprogramowaniu, dostęp do ogromu dodatków, itp.

10 tunerów Linux do 800 zł


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ostatnio ilość takich urządzeń wyraźnie wzrosła, jak i zaostrzyła się walka cenowa pomiędzy producentami. Zbadaliśmy oferty kilku popularnych sklepów internetowych i wybraliśmy 10 modeli dostępnych w aktywnej sprzedaży.

Zestawienie obejmuje tylko sprzęty nowe, czyli niepochodzące z rynku wtórnego (nie są to odbiorniki używane) i będące dostępnymi do zakupu. Trudno byłoby ująć urządzenia z rynku wtórnego, gdyż choćby na portalach aukcyjnych pojawia się ogrom urządzeń mających swoje lata, które po prostu bardzo mocno odstają sprzętowo i technicznie oraz dość często albo mają już ograniczone wsparcie, albo całkowicie brak jest dla tych sprzętów aktualizacji oprogramowania (image).

Ze sprzętów nowych odbiorniki linuksowe można zdobyć już od nieco ponad 400 zł, natomiast górnego limitu cenowego praktycznie nie ma. Redakcja zatrzymała się na granicy 800 zł, gdyż taką kwotę przeważnie można już uznać za bardzo poważny wydatek.

CECHY WSPÓLNE, RÓŻNICE

Podstawowa cecha wspólna odbiorników jest taka, że wszystkie działają albo na bardzo zbliżonym, albo identycznym oprogramowaniu. Sytuację można porównać do współczesnego rynku smartfonów, gdzie także większość graczy wykorzystuje jeden system – Android i jedynie go modyfikuje. W odbiornikach cyfrowych też wszystko ma swój początek w oprogramowaniu E2, które szereg grup programistycznych, składających się z pasjonatów tych rozwiązań, rozpoczęło modyfikować.

W świecie odbiorników cyfrowych jest kilka takich grup programistycznych przygotowujących swoje wersje oprogramowania (tzw. image) dla różnych modeli odbiorników od różnych producentów, uwzględniając to, czym różnią się w kwestii wyposażenia. Obsługa od strony użytkowej wersji od jednej grupy programistycznej jest identyczna na różnych modelach urządzeń. Analogicznie więc jak w przypadku smartfonów różnice w cenie wynikają przede wszystkim z wyposażenia oraz możliwości sprzętowych, czasami także marki (markowe smartfony są droższe, te od mniej znanych producentów – tańsze, ale wcale nie musi to oznaczać, że są gorsze sprzętowo).

Jako że rdzeń oprogramowania jest wspólny i wywodzi się historycznie z systemu E2, to niezależnie od tego, z oprogramowania jakiej grupy będziemy korzystać, zawsze każda z wersji ma zbliżony układ menu, wszędzie można zmieniać skórki interfejsu graficznego, każda wersja pozwala na instalację dodatków/pluginów, zawsze dostępna jest nieograniczona pojemność listy kanałów (limitem jest ilość dostępnej wolnej pamięci Flash), wiele funkcji jest identycznych lub urządzenie zachowuje się w ten sam sposób, zawsze możliwe jest załadowanie gotowej listy kanałów o formacie identycznym dla wszystkich odbiorników poprzez ten sam program (np. dreamboxEDIT). Poszczególne wersje oprogramowania od różnych grup będą miały niekiedy różny wygląd wynikający z instalacji innej skórki domyślnej (możemy je zmieniać), mogą mieć zainstalowane „fabrycznie” dodatkowe pluginy oraz posiadać pewne modyfikacje, specjalne funkcje wyróżniające je od konkurencji, coś co grupy dodały same do „bazy”.

Reasumując, w różnych modelach odbiorników linuksowych możemy mieć to samo oprogramowanie, działające podobnie, z zastrzeżeniem różnic wymuszonych innym sprzętem. Z czego zatem wynika różnica w cenie między urządzeniami? Znów możemy podeprzeć się przykładem świata smartfonów, gdzie oprogramowanie CyanogenMod jest dostępne na wiele modeli telefonów – różnią się one wyposażeniem, podzespołami, dostępnością złącz, ekranem, itp. W tunerach cyfrowych jest podobnie – modele droższe mają zwykle więcej wyjść, wyświetlacz, dodatkowe możliwości, jak wymienne głowice. Co to będzie konkretnie, zależy już mocno od fantazji producenta – różne marki próbują się przebić na różne sposoby, aby zainteresować klientów nieco droższymi opcjami.

Dodatkowo różnice w świecie odbiorników cyfrowych wynikają także ze wsparcia. Przez lata najlepszą pomoc oraz najwięcej oprogramowania można było zdobyć dla odbiorników DreamBox, ale to już przeszłość. Teraz w zasadzie najszerszy wachlarz oprogramowania znajdziemy dla urządzeń Vu+. Można też liczyć na najdłuższą dostępność aktualizacji dla tych modeli z uwagi na ich szeroką popularność. W przypadku mniej znanych produktów zdarza się, że z czasem po prostu wsparcie zaczyna zanikać, grupy programistów przestają przygotowywać nowe wersje oprogramowania dla nich i urządzenie odchodzi na emeryturę. Trudno przewidzieć, z którym konkretnie sprzętem może się tak stać, wiele zależy paradoksalnie od tego, jak dużo odbiorników się sprzeda i jak wiele osób będzie je posiadać. Duży zasięg sprawia, że z uwagi na zapotrzebowanie – wsparcie trwa dłużej. Oznacza to, że ryzykujemy najwięcej kupując wynalazki o małej dostępności lub zupełne nowości.

Cechą wspólną odbiorników linuksowych jest konieczność konfiguracji czytnika kart, który fabrycznie we wszystkich urządzeniach ze względów licencyjnych albo nie potrafi całkiem nic, albo współpracuje z kartami używającymi nietypowych systemów dostępu warunkowego. W zasadzie sprowadza się to niemal zawsze do zmiany oprogramowania z fabrycznego od producenta na jeden z popularnych obrazów od znanych grup oraz instalację dodatku odpowiadającego za współpracę z czytnikiem, przeważnie jest to oscam. Producenci świetnie zdają sobie sprawę, że ich oprogramowanie jest zmieniane na alternatywne, więc najczęściej nawet nie rozwijają go, wyjątki są nieliczne. To oznacza, że przeważnie, aby wystartować z odbiornikiem na Linuksie, trzeba albo posiadać nieco wiedzy, albo chęci, by tę wiedzę zdobyć. Zawsze dość dużo pomocy na ten temat można znaleźć w sieci. W ostateczności w przypadku solidnych sprzedawców można liczyć na pomoc i wykonanie wstępnej konfiguracji urządzenia, jeśli zgłosi się taką chęć przy zakupie. Dobrze jest jednak spróbować poznać tajniki zmiany oprogramowania i wykonania konfiguracji, bo ułatwia to w przyszłości aktualizacje oraz pozwala też na spróbowanie wersji softu od innych grup (które różnią się np. obecnością fabrycznie zainstalowanych dodatków, dodatkowymi funkcjami, itp.).

Odnosząc się do samej tabeli – spośród urządzeń w niej obecnych wszystkie są zbudowane w oparciu o procesory Broadcom (architektura MIPS), ale w kilku różnych wersjach. Większość jest wyposażona w po 2 porty USB (oprócz Octagona SF8 HD), wszystkie mają gniazda Ethernet, ale karty sieciowe wszędzie są do 100 Mbit/s. Wszystkie prezentowane urządzenia mają zewnętrzne zasilacze (łatwe do wymiany w przypadku awarii), przeważnie mają optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF (oprócz Vu+ Zero bez takiego i Opticuma AX ODIN Plus z wyjściem koaksjalnym), wszystkie posiadają wyjścia HDMI, zwykle w wersji 1.4, część producentów nie informuje precyzyjnie o wersji. W przypadku analogowych wyjść zwykle urządzenia posiadają Cinch lub gniazda AV typu „jack”, wymagające przejściówek na Cinch, wyjątkiem jest Octagon SF8 HD mający klasyczne gniazdo SCART. Każde z urządzeń ma przynajmniej jeden czytnik kart, niektóre 2, zdarzają się też modele z gniazdami na moduły CAM, ale tylko kilka. Różnie jest z obecnością wyświetlaczy, nie każdy model go posiada. Do żadnego z prezentowanych modeli nie zainstalujemy dysku twardego wewnątrz obudowy, większość pozwala na podpięcie zewnętrznego dysku do portu USB, dwa z modeli (GigaBlue HD X1 i Vu+ Solo SE V2) mają dodatkowo złącze eSATA.

Głowice w przypadku większości modeli są pojedyncze i niewymienne, ale zdarzają się wyjątki – szczegóły w tabeli. Warto tu zaznaczyć, że do praktycznie każdego z modeli niezależnie od wyposażenia można podłączyć wybrane modele kart DVB na USB, które będą służyć za dodatkową głowicę. Jeśli dany model odbiornik posiada tylko niewymienną głowicę satelitarną, to nadal możemy go zamienić w combo, dokładając tuner DVB-T na USB. Należy tylko zwrócić uwagę na model – nie wszystkie są wspierane w oprogramowaniach tunerów oraz też nie każda z wersji software posiada zainstalowane fabrycznie sterowniki – czasami trzeba będzie je doinstalować samemu, procedury różnią się w zależności od wybranego oprogramowania.

Poradzić sobie można samemu, także gdy brakuje czytników kart – tunery pozwalają na podłączanie zewnętrznych czytników typu Phoenix poprzez gniazdo USB. Podobnie jak przy tunerach na USB trzeba zwrócić uwagę na to, aby potwierdzona była współpraca danego czytnika oraz konieczne może okazać się doinstalowanie sterowników. To podsumowuje zbiór podstawowych informacji związanych z odbiornikami cyfrowymi opartymi o jądro systemu Linux. Wybór konkretnego urządzenia należy oprzeć o faktyczne potrzeby (nie ma sensu kupować odbiornika z dziesiątkami wyjść, jeśli z większości nigdy nie skorzystamy), warto także przeanalizować, do czego zamierzamy urządzenie używać (może to mieć wpływ na kwestię doboru głowic, obecność 2 czytników kart albo gniazda na moduły CAM) i przejrzeć opinie w sieci, zwracając uwagę zwłaszcza na kwestie wsparcia, dostępności różnych wersji oprogramowania (image) i wrażeń użytkowych dotyczących szybkości, ewentualnie jakości obrazu choć trzeba mieć na uwadze, że to zawsze opinie subiektywne i oparte na oglądaniu na niekoniecznie skalibrowanym TV z dobrymi ustawieniami.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...