reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów Linux do 800 zł. Jaki wybrać?

dodano: 2016-10-28 10:35 | aktualizacja: 2016-10-28 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2016

10 tunerów Linux do 800 zł W zasadzie przeszłością są czasy, gdy zaawansowane odbiorniki cyfrowe oparte o system Linux były dostępne w astronomicznych cenach niejednokrotnie przekraczających miesięczne pensje. Wprawdzie nadal są urządzenia o niezwykle bogatym wyposażeniu, których ceny zwalają z nóg, ale producenci dostrzegli także niszę na rynku – osoby, które nie potrzebują dziesiątek złącz, których i tak nigdy nie użyją, lub kolorowego wyświetlacza. Potrzebują sprzęt z podstawowym wyposażeniem, tani i solidny, ale nadal posiadający zalety urządzenia na otwartym oprogramowaniu, dostęp do ogromu dodatków, itp.

10 tunerów Linux do 800 zł


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Octagon SF8 HD

Ten odbiornik okazał się być najtańszym, dostępnym w momencie przygotowania naszego zestawienia, spośród wybranych produktów. Co ciekawe, nie jest on najskromniej wyposażony, bo jest to zarazem najtańszy odbiornik posiadający 2 czytniki kart (kolejnym jest Miraclebox Premium Mini+ o 200 zł droższy), gniazdo na moduły CAM oraz wyświetlacz LED (kolejny model, który go ma to Opticum AX ODIN Plus droższy o ok. 20 zł). Jest to zarazem jedyny tuner w zestawieniu posiadający poza HDMI także klasyczne analogowe wyjście SCART (inne modele posiadają albo Cinch albo wyjście AV na gnieździe typu „jack”). Nie zabrakło optycznego wyjścia cyfrowego dźwięku S/PDIF oraz gniazda Ethernet 100 Mbit/s.

No ale gdzieś musiały pojawić się oszczędności, aby odbiornik mógł być taki tani. Chyba najdotkliwsza jest obecność tylko jednego portu USB, wszystkie inne odbiorniki z zestawienia mają po 2 USB. Brak także portu RS-232, ale zwykle używany jest on do celów serwisowych i w dzisiejszych czasach można się bez niego przeważnie obyć, przynajmniej póki nie popsuje się odbiornika przez np. złe flashowanie.
Od strony budowy sprzętowej odbiornik posiada najmniejszą pojemność pamięci Flash – 128 MB, co jest nadal zwykle zadowalającą ilością, ale wgranie dużej ilości dodatków, pikon (logotypów kanałów) może doprowadzić do zapełnienia się pamięci.

Wszystkie modele odbiorników są oparte o procesory Broadcom, ale ten model ma jego nieco starszą wersję 7358. Istotna uwaga techniczna – domyślnie fabryczny bootloader dla tego odbiornika ogranicza moc procesora do prędkości ok. 500 MHz. W sieci są dostępne zmodyfikowane bootloadery zwiększające częstotliwość taktowania jednostki do 600 lub maksymalnej mocy 750 MHz. Oczywiście zmiana bezpośrednio przekłada się na szybkość pracy urządzenia, ale proces zmiany bootloadera wymaga zachowania wyjątkowej ostrożności. Należy się upewnić, czy operacja ta jest konieczna (niektórzy sprzedawcy sami przygotowują urządzenie) oraz dokładnie zapoznać się z instrukcją wykonania tej operacji.

Głowica jest pojedyncza, satelitarna DVB-S/S2, niewymienna i nie posiada przelotki do kolejnego odbiornika.
W zestawie z odbiornikiem, poza standardowym wyposażeniem (pilot, baterie, zasilacz, instrukcja), znajdziemy przewód HDMI.
 
Octagon SF8 HD


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...