reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów Linux do 800 zł. Jaki wybrać?

dodano: 2016-10-28 10:35 | aktualizacja: 2016-10-28 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2016

10 tunerów Linux do 800 zł W zasadzie przeszłością są czasy, gdy zaawansowane odbiorniki cyfrowe oparte o system Linux były dostępne w astronomicznych cenach niejednokrotnie przekraczających miesięczne pensje. Wprawdzie nadal są urządzenia o niezwykle bogatym wyposażeniu, których ceny zwalają z nóg, ale producenci dostrzegli także niszę na rynku – osoby, które nie potrzebują dziesiątek złącz, których i tak nigdy nie użyją, lub kolorowego wyświetlacza. Potrzebują sprzęt z podstawowym wyposażeniem, tani i solidny, ale nadal posiadający zalety urządzenia na otwartym oprogramowaniu, dostęp do ogromu dodatków, itp.

10 tunerów Linux do 800 zł


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


PODSUMOWANIE

Ilość odbiorników z oprogramowaniem opartym o system Linux stale dynamicznie wzrasta i zaostrza się konkurencja cenowa między producentami. Każdy próbuje wyróżnić czymś oferowany model, aby wybić się na tle konkurencji. Można spodziewać się dalszego wzrostu dostępnych modeli oraz dalszych spadków cen, ale cały czas urządzenia te będą zdaniem redakcji droższe niż budżetowe tunery „nie-linuksowe”. Jest to o tyle zaskakujące, że producenci nie ponoszą przecież kosztów stworzenia oprogramowania – ono już jest. Droższa jest jednak elektronika, na bazie której tunery są budowane, i to sprawia, że nadal jeśli ktoś będzie bardzo mocno ograniczony budżetem, to znajdzie tańsze odbiorniki bez mocy pingwina pod maską. W tej chwili najtańszy nowy tuner linuksowy w tabeli kosztuje ok. 430 zł, a najtańszy satelitarny HD nie oparty o system Linux już poniżej 150 zł, zatem blisko 3 razy mniej!

Czy warto wydać więcej? Cóż… zależy co kto potrzebuje. Do zwykłego „pstrykania” po kanałach nie trzeba ogromu opcji konfiguracyjnych. Ale uważamy, że dla osób bardziej zaawansowanych i chcących uzyskać więcej, jak np. dostęp do dodatków jak choćby porządnego IPTV czy strumieniowanie kanałów z odbiornika to aktualnie albo tuner na Linuksie, albo nic. Tunery linuksowe wymagają nieco więcej czasu i wiedzy, ale zwracają to z nawiązką możliwościami i wygodą użytkowania, gdy już przebrnie się etap początkowego zapoznawania się ze sprzętem. Mamy nadzieję, że przygotowane przez redakcję zestawienie pomoże w wyborze odbiornika linuksowego, który w największym stopniu będzie spełniał oczekiwania.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...