reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów Linux do 800 zł. Jaki wybrać?

dodano: 2016-10-28 10:35 | aktualizacja: 2016-10-28 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2016

10 tunerów Linux do 800 zł W zasadzie przeszłością są czasy, gdy zaawansowane odbiorniki cyfrowe oparte o system Linux były dostępne w astronomicznych cenach niejednokrotnie przekraczających miesięczne pensje. Wprawdzie nadal są urządzenia o niezwykle bogatym wyposażeniu, których ceny zwalają z nóg, ale producenci dostrzegli także niszę na rynku – osoby, które nie potrzebują dziesiątek złącz, których i tak nigdy nie użyją, lub kolorowego wyświetlacza. Potrzebują sprzęt z podstawowym wyposażeniem, tani i solidny, ale nadal posiadający zalety urządzenia na otwartym oprogramowaniu, dostęp do ogromu dodatków, itp.

10 tunerów Linux do 800 zł


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Edision OS Mini

Inny sposób na konkurencję w segmencie tanich odbiorników linuksowych znalazł producent Edision. Podobnie jak w przypadku Vu+ Zero i Miraclebox Premium Micro mamy tu do czynienia z odbiornikiem zbudowanym na bazie procesora Broadcom 7362, ale producent podwoił ilość pamięci Flash, czyli dostępne jest po 512 MB zarówno Flasha jak i pamięci RAM. To daje już ogrom miejsca na własne dodatki, pluginy, skórki i pikony – dość trudno będzie zapełnić aż tyle pamięci całkowicie. Taka ilość powinna starczyć fanom nawet tych bardziej odważnych modyfikacji.
Co ciekawe, jest to jedyny odbiornik z przedziału cenowego do 500 zł z taką ilością pamięci Flash, kolejny z taką ilością jest dopiero Red Eagle SingleBox LCD, który jest ok. 50 zł droższy.

Reszta wyposażenia jest zbliżona do bezpośredniej konkurencji, więc mamy 1 czytnik kart, brak gniazda na moduły CAM, 2 porty USB (jeden z przodu i jeden z tyłu), port RS-232, ale znów nietypowy – tym razem na złączu typu „jack” (w zestawie jest jednak stosowny przewód połączeniowy), Ethernet 100 Mbit/s, HDMI w wersji 1.4a, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF oraz analogowe wyjście audio wideo (ponownie „jack”). Producent wyposażył urządzenie w czteropozycyjny wyświetlacz LED czym pokonuje Vu+ Zero i Miraclebox Premium Micro (jeśli ktoś potrzebuje wyświetlacz).

Drugim ważnym wyróżnikiem odbiorników Edision OS mini jest wbudowany tuner. Głowice są nadal niewymienne, ale producent wpadł na sprytny pomysł, jak sobie z tym poradzić i zaoferować odbiorniki o różnej konfiguracji. Dostępne są cztery różne modele Edision OS mini. Podstawowym jest S2, który posiada jeden tuner satelitarny bez przelotki. Jest on w cenie ok. 500 zł. Tyle samo kosztuje model T2, który jest dokładnym odpowiednikiem, ale zamiast tunera satelitarnego ma głowicę naziemno-kablową DVB-T/T2/C (tu z przelotką). Jeśli ktoś chciałby wersję combo, to taka jest także dostępna – S2+T2, posiada zarówno tuner satelitarny jak i naziemno-kablowy, ale urządzenie w takiej wersji kosztuje już ok. 600 zł. No i istnieje też model z podwójną głowicą satelitarną S2+S2, cena jak modelu Combo.

Bogate jest wyposażenie, które znajdziemy w pudełku odbiornika – mamy tam instrukcję, zasilacz, przewody: AV (jack-Cinch) oraz RS-232 oraz ciekawy uniwersalny pilot zdalnego sterowania z kompletem baterii umożliwiający zaprogramowanie sterowania podstawowych funkcji TV, DVD i VCR.

Edision zadbał o wsparcie w kwestii oprogramowania – producent oficjalnie porozumiał się z jedną z grup programistycznych – OpenATV i to ma gwarantować dostęp do aktualizacji. OpenATV jest domyślnym image, producent zrezygnował z tworzenia własnych wersji. Na pudełku odbiornika jest umieszczone logo OpenATV.

To może mieć znaczenie dla osób szukających sprzętu możliwie przyszłościowego, ale jednak trudno przewidzieć jak długo grupa stojąca za OpenATV będzie opiekować się tym sprzętem, to pokaże przyszłość.

Modele Edision OS mini (przynajmniej w tej wersji podstawowej S2 i T2) są ostatnimi, które mieszczą się w granicy cenowej urządzeń do 500 zł.
 
Edision OS Mini
Edision OS Mini - panel tylny w różnych konfiguracjach


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...