reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów Linux do 800 zł. Jaki wybrać?

dodano: 2016-10-28 10:35 | aktualizacja: 2016-10-28 17:28
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2016

10 tunerów Linux do 800 zł W zasadzie przeszłością są czasy, gdy zaawansowane odbiorniki cyfrowe oparte o system Linux były dostępne w astronomicznych cenach niejednokrotnie przekraczających miesięczne pensje. Wprawdzie nadal są urządzenia o niezwykle bogatym wyposażeniu, których ceny zwalają z nóg, ale producenci dostrzegli także niszę na rynku – osoby, które nie potrzebują dziesiątek złącz, których i tak nigdy nie użyją, lub kolorowego wyświetlacza. Potrzebują sprzęt z podstawowym wyposażeniem, tani i solidny, ale nadal posiadający zalety urządzenia na otwartym oprogramowaniu, dostęp do ogromu dodatków, itp.

10 tunerów Linux do 800 zł


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Vu+ Solo SE V2

Drugi odbiornik od koreańskiego producenta Marusys wyróżnia się na tle wszystkich prezentowanych urządzeń budową sprzętową. Jest to najmocniejszy tuner w zestawieniu, wyraźnie szybszy od konkurencji. Zamiast procesora Broadcom BCM7358 lub BCM7362 użyto tu jednostki Broadcom BCM7356. Jest to procesor dwurdzeniowy o prędkości 1300 MHz, blisko 2x szybszy niż w pozostałych tunerach. Jest to także jedyny odbiornik posiadający 1024 MB wbudowanej pamięci RAM, co może się przydać jeśli będziemy korzystać z rozbudowanych pluginów mocno obciążających odbiornik. Natomiast miejsca na te pluginy mamy 512 MB (pamięć Flash). Solo SE V2 jest za sprawą tych cech najtańszym urządzeniem o takiej mocy, wydajności i możliwościach.

Producent także zastosował tu wymienną głowicę, ale nie ma żadnej wbudowanej na stałe, a gniazdo na głowice jest tylko jedno. To oznacza, że odbiornik trzeba zakupić z jakąś głowicą zainstalowaną. Fabrycznie jest to pojedynczy tuner satelitarny DVB-S/S2 i w takiej wersji urządzenie kosztuje ok. 740 zł. Cena wzrasta jeśli zechcemy mieć wbudowaną podwójną głowicę satelitarną – za taką wersję zapłacimy ok. 840 zł, czyli 100 zł więcej. Istnieją także głowice pojedyncze i podwójne naziemno-kablowe DVB-T/T2/C, koszt odbiornika wyposażonego w nie będzie zbliżony do wersji satelitarnej, tyle że wtedy nie będzie miejsca na głowicę satelitarną. Głowic combo nie ma, ale z Solo SE V2 nadal odbiornik combo można zrobić podpinając tuner naziemny na USB, wystarczy dobrać współpracujący model i doinstalować sterowniki, jeśli domyślnie ich nie będzie w wybranym przez nas oprogramowaniu.

Na potrzeby zapewnienia dostępu do ofert płatnej telewizji użytkownik ma do dyspozycji 1 czytnik kart oraz jedno gniazdo na moduły CAM i co ważne gniazdo te (w zależności od oprogramowania) posiada także obsługę modułów CI+ bez trybu „legacy” (czyli tych, które wymagają konkretnie gniazda CI+ i w zwykłym CI nie chcą pracować – tu zadziałają).

Jest to drugi po GigaBlue HD X1 odbiornik posiadający gniazdo eSATA dla dysku twardego zapewniające szybszy transfer danych i tym samym lepszą obsługę dysku niż miałoby to miejsce poprzez port USB. Z uwagi na możliwość stworzenia tunera Twin (na nawet Twin Combo dokładając tuner DVB-T na USB) możliwe jest nagrywanie wielu kanałów z różnych parametrów i źródeł. Wydajność zapisu HDD może mieć tu już krytyczne znaczenie.

Przy całych tych zachwytach zaskakujące jest, że Marusys… poskąpił na wyświetlacz. Odbiornik posiada tylko diodę LED informującą o stanie pracy. Mogłoby być z tym lepiej, zwykły czteropozycyjny LED mają najtańsze odbiorniki, tańszy Miraclebox Premium Mini+ było stać na VFD.
Pozostałe elementy wyposażenia są już standardowe – 2 porty USB (obydwa z tyłu), RS-232 (ponownie jako RJ12, brak przejściówki w zestawie, złącze może jednak służyć także podobnie jak w modelu Zero jako gniazdo dla zewnętrznego czujnika podczerwieni, przewód jest w zestawie), Ethernet 100 Mbit/s, HDMI v1.4, optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF oraz analogowe wyjścia wideo i audio na gniazdach Cinch.
Z tunerem w zestawie poza elementami standardowymi (pilot, baterie, zasilacz, instrukcja) jest wspomniany przewód z zewnętrznym czujnikiem podczerwieni oraz kabel HDMI. Osoby ceniące sobie wygląd urządzenia podobnie jak w przypadku modelu Zero mogą wybrać kolor obudowy – dostępne są tunery czarne i białe.

Vu+ Solo SE V2 to już wyższa półka jeśli chodzi o sprzęt – w momencie przygotowywania naszego zestawienia nie znaleźliśmy na rynku nic odpowiadającego mocy procesora oraz ilości pamięci RAM.
 
Vu+ Solo SE V2
 
Vu+ Solo SE V2


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...