reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX gotowa do wznowienia startów

dodano: 2016-11-02 12:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: SpaceX

SpaceX Amerykańska firma SpaceX, która 1 września br. straciła rakietę nośną Falcon 9 z satelitą Amos 6, jest podobno gotowa do wznowienia startów. SpaceX poinformowała, że prawdopodobną przyczyną wybuchu na kosmodromie była awaria ciśnieniowego zbiornika z helem. Doprowadziło to do wybuchu i pożaru, w wyniku którego operator Spacecom stracił satelitę Amos 6.

SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Główna przyczyna incydentu nie została jeszcze potwierdzona, ale uwaga skupia się na jednym z trzech kompozytowych pojemników ciśnieniowych znajdujących się wewnątrz zbiornika [z ciekłym tlenem] - czytamy w oświadczeniu SpaceX.

Gwynn Shotwell, prezes i dyrektor generalna SpaceX, powiedziała w październiku, że firma „skupiła się” na możliwych problemach i zawsze utrzymywała, że SpaceX wróci do startów prawdopodobnie w listopadzie, a na pewno przed końcem 2016 roku.

Josh Brost, dyrektor SpaceX ds. rozwoju biznesu rządowego, powiedział na spotkaniu American Astronautical Society, że firma jest w trakcie przygotowywania pola startowego 39A na przylądku Canaveral do wznowienia lotów Falcona 9. - 39A jest miejscem, z którego wrócimy do lotów na Wschodnim Wybrzeżu, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku.

Osobno, Spacecom został poinformowany przez Israel Aerospace Industries (IAI), że ubezpieczyciele IAI wypłacą kwotę 196 mln dol., czyli tyle, ile zostało wpłacone IAI za budowę i dostarczenie satelity Amos 6. Kwota zostanie zwrócona bezpośrednio na konto bankowe Spacecom w listopadzie 2016 roku.

Po otrzymaniu przez Spacecom płatności w wysokości 196 mln dol. firma i IAI omówią również kwestię odsetek. Kwota 196 mln dol. nie zawiera kar umownych w wysokości 10 mln dol., jakie IAI jest dłużny spółce Spacecom za opóźnienia w budowie satelity Amos 6.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...