reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Czy Nowa TV pokona TV4 i TV Puls?

dodano: 2016-11-09 20:22 | aktualizacja: 2016-11-10 09:35
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl, Inf własna

Nowa TV black Za nami debiut chyba najpoważniejszego z debiutantów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Najpoważniejszego, bo widać, że Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe włożyły niemało pieniędzy w Nową TV. Celują w osiągnięcie 2 proc. udziału w rynku telewizyjnym w ciągu półtora roku od rozpoczęcia nadawania. To całkiem realne, bo nieco mniejsze udziały ma Puls 2, a nieco lepsze TV Puls i TV4. Atutem tych dwóch ostatnich kanałów są jednak wyrobione przez lata marki. Jak prezentuje się Nowa TV? Czy ma w przyszłości szanse walczyć o większą widownię niż te stacje?

Nowa TV ze zrzutu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednym z okrętów flagowych Nowej TV jest program informacyjny „24 godziny”. Pierwszy odcinek prowadzili Beata Tadla i Jarosław Kulczycki. Oni, podobnie jak wielu reporterów, to ludzie, którzy pożegnali się z Telewizją Polską, po tym jak Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i obsadziło na stanowisku prezesa TVP Jacka Kurskiego. Po „24 godzinach” nadawany jest program publicystyczny „Tu i teraz”. Gościem pierwszego odcinka był były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nowa TV zapowiedziała jego wizytę w programie newsowym, publikując wyniki sondażu, z którego wynika, że to właśnie za nim najbardziej tęsknią Polacy. „24 godziny” przypominają trochę „Panoramę” TVP2, trochę „Puls Raport” (nadawany w Pulsie, kiedy udziałowcem stacji był News Corporation). Studio przykuwa uwagę. Pytanie, czy nie jest „zbyt kosmiczne” jak na program informacyjny. Przypomina trochę studio wykorzystane w reklamie jednego z leków.

Materiały są często opatrzone muzyką. Nie rozumiem tylko, dlaczego newsowi Marcina Firleja o wyborach w Stanach Zjednoczonych towarzyszyła muzyka klasyczna? Firlej, który nadawał ze Stanów Zjednoczonych to były korespondent TVP w Waszyngtonie i były korespondent wojenny TVN24. W programie pojawił się też znany z „Wiadomości” TVP1 Adam Feder (zrobił materiał o kulisach powstawania Nowej TV), były dziennikarki „Panoramy” TVP2 Magdalena Karpińska i Magdalena Gwódź i Małgorzata Nowicka-Aftowicz, wcześniej związana z Superstacją. Poza wyborami i autopromocją Nowej TV w premierowym odcinki „24 godzin” poruszono kwestię dużych roszczeń finansowych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej w porównaniu z rodziną żołnierza, który zginął w Afganistanie, pierwszego ataku zimy w Polsce, problem z refundacją leków na raka. Atutem Nowej TV ma być baza reporterów Radia Eska, którzy przygotowują materiały z kraju. W debiutanckim programie brakowało jednak wejść na żywo. Być może stacja chciała uniknąć wpadek znanych z debiutu „Faktów” TVN. Nadawanie programu informacyjnego o 18.30 jest dobrym wyborem, bo o tej porze nie ma praktycznie konkurencji. „Panorama” TVP2, którą mogą lubić podobni widzowie jest nadawana o 18, „Wydarzenia” o 18.50, a „Fakty” o 19. Pytanie, czy widzowie nie poczują już przesytu newsami.

Przed magazynem „24 godziny”, od 17.30 Nowa TV nadaje serial paradokumentalny „Redakcja: Dział śledczy”. Prezentuje się dobrze na tle analogicznych propozycji konkurencyjnych stacji. Niestety miałem wrażenie, że blok reklamowy jest równie długi, co w głównym Polsacie albo TVN. Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest emitowanie w prime time, czyli o 19.30 niepokazywanych w Polsce odcinków serialu „Moda na sukces”. Nowa TV pokazuje też emitowany wcześniej przez TVP serial kryminalny „Determinator”. To tylko pogłębia wrażenie, że Nowa TV jest kanałem, którego dziennikarze i oferta nie zmieściły się w obecnej formule TVP. Czas telenoweli skończył się wiele lat temu. Nowa TV nie boi się jednak emitować brazylijskiego serialu „Złamane uczucia”. W ofercie znajdziemy też „Transporter”, amerykańsko-francusko-kanadyjsko-niemiecki serial sensacyjny z 2012 roku. Francuski serial kryminalny „No Limit”, francuski serial kryminalny „Detektyw Cain”, seriale „Dobry agent” czy „Józefinka”. W paśmie wieczornym są emitowane filmy. Czasami kino niezależne, czasami europejskie, ale też kilkunastoletnie produkcje hollywoodzkie. Nie brakuje pozycji dokumentalnych lub lifestyle'owych. To na przykład „Dzika Polska. Lasy pełne życia”, „Nigella gotuje po włosku”, „Paparazzi i rodzina królewska”. W Nowej TV znajdziemy również kabaretony z udziałem znanych i Tomasza Sekielskiego, związanego wcześniej z TVN i TVP. W nowej stacji prowadzi program publicystyczny „Teraz ja!”, którego nazwa nawiązuje do dawnego programu TVN.

Start Nowej TV jest o wiele bardziej udany niż kanału Zoom TV. Kanał od chwili startu jest dostępny drogą satelitarną. Strony internetowa nowa.tv i 24godzinyonline.pl (tak w EPG jest nazwany sztandarowy program informacyjny) są prowadzone na wysokim poziomie. Kanał można oglądać dzięki internetowemu streamowi. Na żądanie są z kolei dostępne wybrane materiały newsowe i rozrywkowe. Jeśli ZPR będzie cierpliwy, żeby inwestować w newsy i ewentualnie nowsze amerykańskie produkcje, to może pokonać TV4TV Puls. Konkurencją dla Nowej TV będzie z pewnością Telewizja WP, która wystartuje 2 grudnia programem informacyjnym prowadzonym o 16.50 przez Macieja Orłosia. Stosunkowo niewiele słychać natomiast o kanale związanym z Agorą, czyli Metro TV. To nieco dziwne, bo „Gazeta Wyborcza” boryka się ze spadkiem sprzedaży i spółce potrzeba nowego wiodącego medium.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...