reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ORF bojkotuje DAB+

dodano: 2016-11-10 18:19 | aktualizacja: 2018-01-12 16:46
autor: Janusz Sulisz | źródło: satnews.de/Standard

DAB+ W Polsce to Polskie Radio było pionierem cyfryzacji i wejścia w technologię DAB+ przy jednoczesnym braku współpracy ze strony nadawców prywatnych, natomiast w Austrii jest odwrotnie. Jak donosi dziennik „Standard” szef ORF Alexander Wrabetz w środę poinformował radę nadzorczą iż stacje austriackiego publicznego nadawcy nie podejmą regularnej emisji w DAB+.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Alexander Wrabetz widzi przyszłość radia w odbiornikach internetowych, korzystających z bezprzewodowego dostępu do sieci przez WLAN lub internet mobilny. Wrabetz uważa, że w przyszłości tendencja ta stanie się jeszcze silniejsza, choćby za sprawą inteligentnych głośników „Echo” z asystentem głosowym Alexa, wprowadzanych właśnie w Europie przez Amazon.

Dyrektor ORF uzasadnia swoją decyzję także „brakiem sukcesu DAB+ w innych krajach europejskich”, choć trzeba odnotować w tym miejscu, że sytuacja wygląda różnie w poszczególnych krajach.

Nieoficjalnie mówi się, że prawdziwym powodem takiej postawy jest jednak wyraźna dominacja programów radiowych ORF w przekazie analogowym na falach UKF, gdzie nadawca publiczny jest praktycznie bezkonkurencyjny. Jako że obecne przepisy prawne nie pozwalają publicznemu nadawcy na dodanie kolejnych stacji radiowych do przekazu cyfrowego - ORF nie widzi żadnego sensu w przejście na nową technologię.

Brak zaangażowania publicznego nadawcy zapewne zmarginalizuje proces cyfryzacji radia w Austrii. Obecnie od ponad roku aktywny jest projekt Digitalradio Österreich, w ramach którego w DAB+ emitowanych jest 14 prywatnych stacji radiowych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 290 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama