reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EBU za pewnością prawną dla pasma dla DVB-T

dodano: 2016-11-13 19:18 | aktualizacja: 2016-11-13 20:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: EBU

EBU_band_360px.jpg Po głosowaniu w dniu 10 listopada w Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego w sprawie projektu decyzji UE UHF Spectrum, EBU z zadowoleniem przyjęła propozycje mające na celu wzmocnienie pewności prawnej dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T do 2030 roku w paśmie bliskim 700 MHz.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
EBU uznała również, że oferując państwom członkowskim Unii Europejskiej dodatkowe 2 lata, aby spokojnie doprowadzić do przejścia od nadawania DVB-T do mobilnych usług szerokopasmowych w paśmie 700 MHz jako pozytywny krok naprzód.

Reagując na głosowanie Komisji Przemysłu w sprawie zasad wykorzystania pasma, Zastępca Dyrektora ds. Europejskich EBU, Wouter Gekiere powiedział:

- Cieszymy się interwencji Komisji Przemysłu w celu lepszego uwzględnienia potrzeb nadawców i ich żądania w celu prawnego zapewnienia świadczenia usług naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w bliskości częstotliwości 700 MHz do 2030 roku, co ma kluczowe znaczenie dla nadawców, odbiorców i ich europejskiej kultury i twórców.


Dodał też:

- Nie ma jeszcze możliwości poprawy projektu w trakcie negocjacji międzyinstytucjonalnych UE oraz zapewnienia, że wniosek o długoterminową pewność prawną odbija się konsekwentnie w całym prawodawstwie. Prawodawstwo UE powinno w pełni odzwierciedlać decyzje ITU World Radio Conference 2015, by zatrzymać pasmo poniżej 700 MHz do celów nadawczych. 


Nadawcy telewizyjni już opuścili pasmo UHF 800 MHz do zastosowań mobilnych i przygotowują się do opuszczenia pasma UHF 700 MHz od 2022 roku. Ostatecznie częstotliwości w paśmie UHF 700 MHz (470-694 MHz tj. od k21 do k48) będą jedynymi częstotliwościami dostępnymi dla naziemnej telewizji cyfrowej.

Po tym gdy nadawcy opuścili pasmo 700 MHz - zgodnie z decyzją przyjętą przez ITU (Międzynarodową Unię Telekomunikacji)  w listopadzie ubiegłego roku - mobilny dostęp szerokopasmowy w UE będzie mieć do dyspozycji aż 1260 MHz, który bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie (przekracza cel UE), powinien mieć do dyspozycji max. 1200 MHz.

Niepewność dotycząca przyszłego dostępu do częstotliwości UHF podważa udany model współdzielenia pasma, który jest zagrożony.

NTC (DVB-T) pozostaje najbardziej popularnym sposobem na oglądanie telewizji w Europie, osiągając ponad połowę ludności Europy. Zapewnia on powszechny i niekodowany dostęp do programów telewizyjnych, usług publicznych dla wielu widzów. Jego popularność i szeroki zasięg bezpośrednio podtrzymuje inwestycje w oryginalne treści europejskie, a jego wydajność i niezawodność są niezbędne do dystrybucji treści telewizyjnych dla odbiorców w Europie, w szczególności, gdy wydarzenia na żywo są oglądane przez miliony ludzi w tym samym czasie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

119 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD 2xS2 FBC

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...
reklama