reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Korfu - grecka wyspa blisko Albanii - tylko 1200 km od Polski

dodano: 2016-11-29 17:55 | aktualizacja: 2019-10-28 13:52
autor: Anna i Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Korfu_antena_360px.jpg Korfu to najbardziej na północ położona wyspa grecka, która, co ciekawe, jako jedyna nigdy nie została zdobyta przez otomańską Turcję. Wyspa Korfu jest położona na Morzu Jońskim w strategicznym miejscu między Italią, a pograniczem grecko-albańskim. Od strony północnej Korfu znajduje się u wybrzeży Albanii z portem Saranda, od której jest oddzielona cieśninami różnej szerokości od 2 do 15 km. Po drugiej stronie w Albanii jest starożytne miasto Butrint. Choć wyspa wydaje się niewielka, to tydzień czasu na pewno nie wystarczy, aby obejrzeć wszystkie ciekawe miejsca na Korfu. Polecamy tę wyspę na wycieczkę samolotem - tylko 1200 km z Polski.

Korfu_podklad_760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewątpliwie Korfu jest interesującą i uroczą wyspą dla turystów, chcących zobaczyć kawałek niekontynentalnej Grecji, ale wydaje się jakby jej czas turystycznej świetności przeminął, a głównie ma na to wpływ kryzys i znaczny odpływ turystów z takich krajów, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Za to jest więcej Polaków i turystów z krajów Europy Wschodniej. Restauracje i sklepy są puste, wiele nieruchomości zostało wystawione na sprzedaż, a inwestycje są niedokończone. Jest mnóstwo zieleni, głównie drzew oliwkowych (55% powierzchni rolniczej to uprawy oliwek), z których na Korfu są produkowane pamiątki dla turystów.

GEOGRAFIA i HISTORIA

Korfu zajmuje powierzchnię 592 km kw., a mieszka tam ponad 113 tys. mieszkańców (jedna trzecia mieszka w stolicy Korfu), głównie Greków, ale są też napływowi „turyści”, którzy postanowili tam osiedlić się na stałe (Włosi, Niemcy, Holendrzy, Anglicy, Albańczycy, Bułgarzy, a nawet Rosjanie). Stolicą wyspy jest miasto Korfu (zwane z grecka Kerkyrą, tak jak kiedyś nazywano wyspę). Obecna nazwa Korfu jest włoskim przekręceniem bizantyjskiej nazwy Koryphō -  oznacza „miasto szczytów”, co wywodzi się z greckiego Koryphai, oznaczający dwa szczyty w stolicy, których kształt jest jak sierp. Najwyższym szczytem wyspy Korfu jest Pantokrator (906 m n.p.m.) - podobno najlepszy widok jest właśnie z tego szczytu.
 
Korfu - widok ogólny

Historia Korfu to pasmo nieustających bitew i podbojów, począwszy od VIII wieku p.n.e., gdy grecki Korynt skolonizował wyspę. Dziedzictwo tych zmagań jest widoczne w postaci zamków w strategicznych miejscach na całej wyspie. W stolicy Korfu miejsce obronne zostało oficjalnie nazwane Kastropolis („miasto zamek”). Wyspa znajdowała się w rękach Greków, Normanów, Rzymu, Bizancjum, Słowian, Genui, Wenecji, Francji i Wielkiej Brytanii. Korfu była długo kontrolowana przez Wenecję (od 1386 roku do 1797 roku, która odparła kilka tureckich oblężeń (w latach 1431, 1537, 1571, 1573 i 1716). Na krótko Korfu przejęły wojska napoleońskie, wyrzucone stamtąd przez rosyjskiego admirała Uszakowa(!), który służył Turcji. Po klęsce napoleońskiej Francji wyspę Korfu w 1815 roku przejęła w zarządzanie Anglia, tworząc tam protektorat dla Wysp Jońskich i Malty. Zjednoczenie wyspy z Grecją zostało parafowane w 1864 roku na mocy traktatu w Londynie.
 
Antena satelitarna z... Bułgarii

Podczas II wojny światowej Korfu zostało zajęte przez Włochów w kwietniu 1941 roku. Korfu i inne Wyspy Jońskie faszystowskie Włochy okupowały jako odrębny podmiot od Grecji do września 1943 roku. Po upadku faszyzmu włoskiego w 1943 roku Niemcy hitlerowskie zamierzały przejąć kontrolę nad wyspą. 14 września 1943 r. miasto Korfu zostało mocno zbombardowane przez Luftwaffe. Niestety te bombardowania zniszczyły zabytki z czasów starożytnych i średniowiecznych, w tym Parlament Joński, Miejski Teatr. Szczególnie zniszczono dzielnicę żydowską Evraiki. Na początku czerwca 1944 roku tym razem alianci zbombardowali Korfu jako symulację większego desantu w kierunku Berlina, który faktycznie nastąpił potem w Normandii. Gestapo wyłapało Żydów w mieście Korfu i w dniu 10 czerwca 1944 r. wysłało ich do... Auschwitz, gdzie niewielu przeżyło. Korfu zostało wyzwolone przez wojska brytyjskie, które wylądowały na wyspie w dniu 14 października 1944 roku, gdy Niemcy już ewakuowali się z Grecji. Potem Korfu odbudowano w ramach wolnej Grecji, a liczni turyści zaczęli przyjeżdżać w latach 60-tych. Teraz Korfu wydaje się być nieco zapomniane przez rząd w Atenach, który ma ogólne problemy finansowe. Dlatego władze na Korfu starają się o uzyskanie autonomii.

Kilka ciekawostek

Energię elektryczną doprowadzono do wsi na Korfu w roku 1950. Grecką stację radiową na Korfu uruchomiono w marcu 1957 r. , a telewizję już w 1960 roku. Internet dotarł tam w 1995 roku.  Korfu ma własną stację telewizyjną CORFU, która jest emitowana analogowo, naziemnie - jest też w hotelowej kablówce. Lotnisko jest tylko jedno - Ioannis Kapodistrias International Airport w mieście Korfu, a dojazd na północ wyspy krętymi drogami może zająć ponad godzinę. W głowie może się zakręcić, a i większy autobus na ostrym zakręcie musi cofać, żeby się zmieścić.

POGODA i KLIMAT

Średnie, dziennie nasłonecznienie w miesiącach od maja do września wynosi aż 10 godzin, a rocznie jest ponad 300 dni słonecznych. Średnia temperatura w miesiącach czerwiec - sierpień wynosi 31o C. Bardzo przyjemnie jest jeszcze we wrześniu i październiku od 16oC w nocy do 23oC w dzień. Korfu ma wyższe średnie opady niż kontynentalna Grecja, zwłaszcza na północy wyspy, gdzie czasami powieje i popada. Największe opady występują w grudniu (od 130 do 240 mm), ale średnia temperatura wtedy to od 7oC w nocy do 16oC w dzień. Najzimniej jest w styczniu i lutym, gdy temperatura waha się od 5oC w nocy do 14oC w dzień. Raczej nie widuje się tam śniegu - nie ma też mrozu. 
Ze względu na klimat wyspę nazywano „królową Wysp Jońskich”, bo była też ulubionym celem podróży europejskich władców. Wypoczywali tu m.in.  Napoleon, cesarzowa Sisi i cesarz Wilhelm II.
 
Anteny satelitarne na Korfu

Niestety na Korfu są komary i najlepiej zabrać ze sobą środki odstraszające, bo nawet nad morzem mogą dać popalić. Poza tym jest tam całkiem fajnie nawet we wrześniu i październiku - morze jest bardzo ciepłe. Klimat idealny do odpoczynku i indywidualnych wycieczek w takie miejsca, że dech zapiera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...