reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Albania

dodano: 2016-08-17 15:00 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 10/2010

Podróże z anteną Albania Albania, to kraj, który w Polsce jest kompletnie nieznany, uznawany za skrajnie biedny i zapóźniony w rozwoju, z tysiącami schronów z czasów komunizmu. Może i tak jest, albo raczej było, bo bunkrów czy schronów prawie teraz nie widać. Kto raz odwiedzi Albanię, szybko zmieni o niej zdanie, bo ma ona swój urok i bliską nam tęsknotę za socjalistycznym państwem, a tam chyba najlepiej w Europie widać i czuć pozostałości po komunizmie. Fakt, że Albania przez lata była niemal całkowicie zamknięta dla turystów zagranicznych, a sami Albańczycy uciekali, jak mogli, emigrując głównie do pobliskiej Grecji, a także Włoch, Austrii i Niemiec.

Podróże z anteną Albania


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Teraz Albania zaczyna się otwierać na turystów.

Najczęstszymi gośćmi są Grecy, Macedończycy, mieszkańcy Kosowa i Czarnogóry, ale przede wszystkim rodziny emigrantów albańskich z zachodniej Europy. Coraz częściej zaglądają tam turyści z Unii Europejskiej, głównie dzięki temu, że z greckiej wyspy Korfu jest połączenie promem lub albańskim wodolotem do pobliskiej Sarandy. Odległość z Korfu do Albanii to około 2 km. Promem płynie się około 1,5 godziny, a kosztuje to 28 euro tam i z powrotem.
 

Najszybsze i jednocześnie najtańsze połączenie z Polski do południowej Albanii to przelot czarterem do Korfu w Grecji i prom do Sarandy - małego portu po drugiej stronie przesmyku między grecką wyspą Korfu i Albanią, tuż przy granicy z Grecją. Od maja 2009 r. obywatele UE mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodów osobistych (nie ma żadnych wiz), respektowane jest tez polskie prawo jazdy. Tak właśnie podróżują z Polski i nie tylko, co zauważyliśmy przy odlocie z polskiego portu lotniczego. Odległość 1200-1600 km z Polski do Albanii może być problemem przy podróży samochodem lub autokarem. Polecamy wyłącznie samolot lub auto... terenowe, bo drogi w Albanii są zdecydowanie gorsze niż w Polsce (u nas to asfaltowy raj). Do tego te góry - Albania jest w 75% krajem górzystym. Znajdują się tam szczyty o wysokości podobnej do Tatr. Przejazd autem musi być dobrze zaplanowany. Na wybrzeżu Adriatyku znajdują się rozległe, piaszczyste plaże, a ponadto liczne jeziora i laguny z pomieszaną wodą morską i słodką. Wiele miast Albanii ma starożytny rodowód (Grecja hellenistyczna/Rzym/Bizancjum) lub przynajmniej średniowieczny rodowód (Wenecja, Turcja), w tym takie miasta, jak Vlora, Berati i najbardziej znany Polakom - starożytny Butrint.
 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...