reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Albania

dodano: 2016-08-17 15:00 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 10/2010

Podróże z anteną Albania Albania, to kraj, który w Polsce jest kompletnie nieznany, uznawany za skrajnie biedny i zapóźniony w rozwoju, z tysiącami schronów z czasów komunizmu. Może i tak jest, albo raczej było, bo bunkrów czy schronów prawie teraz nie widać. Kto raz odwiedzi Albanię, szybko zmieni o niej zdanie, bo ma ona swój urok i bliską nam tęsknotę za socjalistycznym państwem, a tam chyba najlepiej w Europie widać i czuć pozostałości po komunizmie. Fakt, że Albania przez lata była niemal całkowicie zamknięta dla turystów zagranicznych, a sami Albańczycy uciekali, jak mogli, emigrując głównie do pobliskiej Grecji, a także Włoch, Austrii i Niemiec.

Podróże z anteną Albania


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kraj Tysięcy Bunkrów

W 1967 roku z inicjatywy wodza Albanii - Envera Hodży, szefa Albańskiej Partii, Pracy podjęto decyzję o budowie 750 tys. bunkrów i minischronów, by zabezpieczyć ludność Albanii przed zagrożeniem imperialistyczną agresją ze strony... Związku Radzieckiego. Każdy Albańczyk i jego rodzina mieli posiadać własny schron. Ta rozrzutność wodza kosztowała Albanię aż 3 mld dolarów, stąd ta bieda Albanii, po której powoli nie ma śladu.

Dlatego schrony są jednym z symboli Albanii, spotyka się je przy drogach i od strony morza. Teraz albo są rozbite, albo przemalowane i już nie straszą - wyglądają jak grzybki, słoneczka. Istotna sprawa, aby z podróży do Albanii koniecznie sobie przywieźć popielniczkę w kształcie schronu. Można je kupić w każdym przyzwoitym sklepie z pamiątkami. Palacze kupują tanie papierosy, turyści tamtejszy koniak i niektóre podróbki, ale autor poza dobrymi wrażeniami i dużą liczbą fotografii nic z Albanii nie przywiózł.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...