reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Tylne wejście na multipleks

dodano: 2016-12-10 00:11
autor: Daniel Gadomski | źródło: satkurier.pl

Metro_Discovery_360px.jpg Spółka Discovery Communications nie raz walczyła o miejsce w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Bezskutecznie. Krajowa Radiofonii i Telewizji z uporem maniaka wybierała firmy z polskim kapitałem. Jeszcze KRRiT z rekomendacji Platformy Obywatelskiej. Ta obecna, związana z Prawem i Sprawiedliwością też nie dałaby raczej szans Discovery na koncesję, gdyby organizowała kolejny konkurs, bo rządząca partia wyjątkowo często mówi o repolonizacji mediów. Tylne wejście było więc niezbędne. Amerykanom udało się kupić 49 proc. udziałów w spółce Green Content, związanej z wydawcą „Gazety Wyborczej Agorą. Co to oznacza dla przyszłości Metro TV? Czy „tylnych wejść” na multipleks będzie więcej?

Metro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla Agory inwestycja w Metro TV to duże wsparcie. Zyska bowiem atrakcyjne treści programowe do swojej telewizji. Być może nie tylko o charakterze dokumentalnym. KRRiT przyznała Green Content koncesję na kanał Kiwi TV (dzisiaj Metro TV) o „charakterze uniwersalnym, promujący aktywny rozwój człowieka, zawierający audycje poświęcone zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, a także popularyzujący aktywność fizyczną”. Discovery Communications jest również właścicielem Eurosportu. To oznacza, że część praw paneuropejskiego kanału sportowego może trafić właśnie do naziemnej telewizji. Eurosport już w przeszłości kupował prawa do emisji niektórych rozgrywek w „otwartej telewizji”. Teraz nie będzie musiał negocjować np. z TVP sprzedaży sublicencji, tylko może je wykorzystać w Metro TV. Pytanie, czy współpraca z Agorą się nie zacieśni. Na rynkach niemieckich i włoskich niekodowany kanał Discovery to DMAX. Być może kiedyś dojdzie do zmiany nazwy i wprowadzenia tej marki również w Polsce. Mamy CANAL+ Discovery czy Discovery Historia, co oznacza, że jesteśmy dla Amerykanów istotnym rynkiem.

Pojawia się też pytanie, czy na polskim rynku nie pojawi się więcej zagranicznych spółek, które doinwestują telewizje dostępne na multipleksach. Najbardziej łakomym kąskiem wydaje się być TV Puls i Puls 2, bo te stacje zdobyły już niemałe udziały w rynku dzięki temu, że nadają w całej Polsce od początku ery DVB-T. Koncerny typu RTL, Time Warner mogą być kiedyś zainteresowane. Ciekawe, czy wolą Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych będzie utrzymywanie wszystkich stacji w naziemnym portfolio. Mają 8TV, Polo TV, Fokus TV i Nową TV. Być może w przyszłości ZPR pozbędzie się jednego z kanałów na rzecz zagranicznego gracza. Przejęcia kanałów z naziemnym koncesjami już się zdarzały. W 2011 roku koncesję na nadawanie naziemnego kanału U-TV otrzymała firma producencka Stavka. Do końca roku TVN był już właścicielem pakietu kontrolnego akcji w firmie, która rozpoczęła nadawanie TTV. Niewykluczone zatem, że największe telewizje typu TVN czy Polsat zainteresują się w przyszłości kupieniem tych mniejszych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...