reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Google daje 3,5 mld dol. na energię odnawialną

dodano: 2016-12-10 11:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Google blog

wiatrak_100proc_360px.jpg Google postanowiło, że od 2017 roku firma będzie zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Wiceprezes ds infrastruktury technicznej, Urs Hölzle, zadeklarował na swoim blogu, że od przyszłego roku 100 proc. energii zasilającej obiekty giganta ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Google już od dawna inwestowało w duże instalacje solarne i farmy wiatrowe.

green_Renewal_google_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Każdego roku ludzie wchodzą na Google biliony razy; co minutę ludzie przesyłają ponad 400 godzin filmów w YouTube. Wszystko to generuje niesamowitą ilość mocy obliczeniowej, a to oznacza straty energii. Inżynierowie potentata przez lata doskonalili centra danych Google, dzięki czemu są o 50 proc. bardziej wydajne niż średnia zużycia energii w przemyśle. Google od lat chwali się, że zaczęło kupować energię ze źródeł odnawialnych w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i walki ze zmianami klimatu.

W 2017 roku Google osiągnie 100 proc. energii odnawialnej dla swoich globalnych operacji, w tym w swoich centrach danych i biurach. Google staje się jedną z pierwszych firm z dużymi, długoterminowymi kontraktami na bezpośredni zakup energii odnawialnej od producentów. Google podpisało pierwszą umowę zakupu całej energii z farmy wiatrowej 114 MW w stanie Iowa już w roku 2010. Dziś Google jest największym na świecie korporacyjnym kupującym energię odnawialną, a zobowiązaniami sięgającymi 2600 MW.

W ciągu ostatnich 6 lat, koszt energii wiatrowej i słonecznej spadł odpowiednio 60 proc. i 80 proc.,udowadniając, że odnawialne źródła energii są coraz tańsze. Aktualnie Google inwestuje w 20 projektów w zakresie energii odnawialnej, które pomagają też lokalnym społecznościom, m.in. Grady County, Rutherford County, region Atacama w Chile czy miejscowości w Szwecji. Inwestycji infrastrukturalne to ponad 3,5 mld dol. na całym świecie, ale około 2/3 z nich jest w Stanach Zjednoczonych. I pomyśleć, że w ostatnim roku, Google zużyło w sumie 5,7 TWh energii, czyli mniej więcej tyle, co jedno olbrzymie miasto.

 

Źródło: blog.google 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...