reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfryzacja ma pozytywny wpływ na rynek STB

dodano: 2016-12-02 14:27 | aktualizacja: 2016-12-11 11:08
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Technavio

Arris VIP5602 UHD MEDIAROOM SET-TOP Przewiduje się, że światowy rynek STB (set-top box), w tym odbiorników kablowych, satelitarnych, IPTV i hybrydowych, skurczy się o 5 proc. w latach 2016-2020, wynika z raportu brytyjskiej firmy Technavio. Badanie obejmuje regiony Azji i Pacyfiku, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej. Mimo to, w niektórych krajach, gdzie nadal prowadzony jest proces cyfryzacji, mają nastąpić wzrosty na rynku STB.

Rynek STB


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sieci kablowe na całym świecie są w trakcie procesu cyfryzacji. Ich operatorzy chcą śledzić dokładne liczby abonentów, a także odbiorców treści, co jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań. W krajach takich jak Indie czy Chiny cyfryzacja umożliwiła zachowanie możliwie najwyższej jakości usług i pozwoliła na uzyskanie przejrzystości przepływów środków pieniężnych. Jednocześnie cyfryzacja telewizji utorowała drogę dla lepszej jakości obrazu przy zachowaniu niższych kosztów.

Region Azji i Pacyfiku największym rynkiem STB
 

- Region Azji i Pacyfiku stanowił 47 proc. światowego rynku STB i odpowiadał za 55 proc. globalnych dostaw telewizorów w 2015 roku. Dzięki cyfryzacji telewizji w tak zaludnionych krajach, jak Indie i Chiny, rynek odczuł znaczny wzrost. Chiny ukończyły proces cyfryzacji w 2015 roku, podczas gdy Indie zakończą go w 2016 roku - powiedział Ujjwal Doshi, jeden z głównych analityków Technavio dla badań elektroniki użytkowej.

Wskaźnik penetracji STB HD rośnie stosunkowo wolno w regionie Azji i Pacyfiku. Powolne przyjęcie STB HD w tym szybko cyfryzującym się regionie doprowadzi w ostateczności do bardzo powolnego spadku rynku. Mimo że Chiny i Indie odpowiadają za największą liczbę STB, to mają głównie STB SD. Dwoma krajami, które wykazują wzrost w okresie prognozy, są w Korea Południowa i Japonia, ponieważ doświadczy się tam wysokiego wskaźnika penetracji STB UHD.

Europa, Bliski Wschód i Afryka

Rynek STB w regionie EMEA został wyceniony na 4,95 mld dol. w 2015 roku. Zdaniem analityków, rynek STB PVR w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest pod wpływem zachodnich krajów doświadczających nasycenia rynku. Dla porównania, na rynkach Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu odczuwalny jest gwałtowny wzrost. Sprzedawcy szybko nadrabiają zaległości, aby nadążyć za rosnącym popytem.

Mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie odnotowano najniższy wskaźnik penetracji cyfrowej, wymieniają obecnie swoje telewizory na cyfrowe. Oczekuje się, że napędzi to wzrost rynku STB w tych krajach w okresie prognozy. Choć wskaźnik penetracji zaawansowanych STB, takich jak IPTV i hybrydowe dekodery, na Bliskim Wschodzie i w Afryce będzie powolny, to wzrost rynku będzie napędzany przez wzrost liczby krajów decydujących się na cyfryzację.

Ameryka Północna i Południowa
 

- Rynek amerykański jest pod silnym wpływem Ameryki Północnej, która stanowi prawie 70 proc. udziału. Region ten jest jednym z najszybciej przysposabiających najnowsze technologie, takie jak STB, z powodu wysokiego średniego dochodu rozporządzalnego. Choć rynek STB jest obecnie nasycony w tym regionie, to będzie nabierać tempa, gdyż STB UHD zyskują większe znaczenie. Segment STB UHD odczuje ogromny wzrost po 2018 roku - dodał Ujjwal.

Segment satelitarnych STB jest wiodącym segmentem STB w Ameryce Północnej. Kraje Ameryki Południowej doświadczają stałego wzrostu rynku ze względu na postęp cyfryzacji. Po tym jak rząd Brazylii ogłosił zakup 14 mln sztuk STB, oczekuje się, że rynek STB doświadczy znacznego wzrostu w przyszłości. Kraje Ameryki Południowej mogą spodziewać się pozytywnego skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu w okresie prognozy.

Z raportu wynika, że największymi producentami STB w skali światowej są: ARRIS Group, Comcast, Huawei Technologies, Pace i Technicolor.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...