reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Od 8 grudnia EmiTel testuje HbbTV w MUX 8

dodano: 2016-12-12 08:59 | aktualizacja: 2016-12-15 11:18
autor: Mr. Orbita/Mariusz Kobiela | źródło: satkurier.pl/inf. własna

Emitel HbbTV Logo Od 8 grudnia w ramach MUX 8 naziemnej TV cyfrowej DVB-T na jednym z kanałów testowych operator EmiTel prowadzi testy usługi HbbTV. Przy serwisie wyszukiwanym jako „Test” na urządzeniach wspierających HbbTV po chwili uruchamia się Portal, w którym jak na razie dostępne są cztery elementy: pogoda, wiadomości, program TV i player (w ramach którego można słuchać stacji Polskiego Radia).

Emitel Portal HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od początku przy uruchamianiu emisji MUX 8 zapowiadano, że 10 proc. przepływności w multipleksie zostanie przeznaczone na potrzeby usług interaktywnych. W efekcie w tej chwili w MUX 8 poza kanałami Zoom TV, Nowa TV, Metro i WP oraz trzema planszami testowymi (kolorowe pasy), które rezerwują miejsce dla kanałów TVP (3 SD lub 1 HD i 1 SD, TVP nie podjęła jeszcze wiążących decyzji w tej sprawie) dostępnych jest 8 serwisów testowych (czarne plansze), które zgłaszają się pod nazwami „test1” do „test7” oraz wspomniany „Test” na którym teraz eksperymenty prowadzi EmiTel.
 
Portal HbbTV EmiTel (strona główna)
Portal HbbTV EmiTel (strona główna)

W Portalu dostępne są cztery funkcje:

Pogoda

Pozwala na podgląd prognozy pogody, kilka miast jest wpisanych "fabrycznie", m.in. Warszawa, Wrocław, ŁódźPoznań, ale można dopisywać własne (dodawanie - przycisk zielony, kasowanie - żółty). Przy miastach z nazwami z polskimi znakami nie zawsze udaje się je dopisać, np. Kraków należało dopisać jako „Krakow”, aby zadziałało.
 
Portal HbbTV EmiTel (Pogoda)
Portal HbbTV EmiTel (Pogoda)

W ramach prognozy pokazane są dane na 6 dni obejmujące temperaturę w dzień i w nocy oraz zachmurzenie i opady zaprezentowane w formie ikony.

Przycisk czerwony wraca do portalu.

Wiadomości

To serwis wykorzystujący informacje z serwisu Polskiego Radia. Jest dostęp do 15 newsów na 5 stronach (po 3 na stronę) ze zdjęciem, tytułem i zajawką (fragmentem, jeśli się nie mieści). Po wejściu w informację widać całą zajawkę.
 
Portal HbbTV EmiTel (Wiadomości)
Portal HbbTV EmiTel (Wiadomości)

Na urządzeniach, na których testowano (Vu+ Solo2 oraz Skymaster TNT5 dla usługi TNTV) - błędnie wyświetlały się niektóre znaki, ale tylko w tytułach - np. cudzysłów jako HTML-owy ", ale nie wiadomo czy to błąd emisji, czy też wina samych odbiorników, dlatego zapraszamy w komentarzach do dzielenia się informacjami, czy także w aplikacji Wiadomości na posiadanych tunerach i TV widać podobny problem. Na Vu+ źle pokazywane są "kwadraty" na głównej stronie wiadomości wskazujące na której stronie się znajdujemy, na Skymaster TNT5 nie ma takiego problemu.
 
Portal HbbTV EmiTel (Wiadomości)
Portal HbbTV EmiTel (Wiadomości)

Znajdując się w widoku pojedynczego newsa klawisz żółty pozwala na powrót do wyboru informacji, a czerwony z każdego miejsca wraca na stronę główną portalu.

Program TV

Jak sama nazwa wskazuje można tu podejrzeć ramówkę - w aplikacji znajduje się większość kanałów emitowanych w głównych multipleksach naziemnej TV cyfrowej, czyli MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 8, poukładane zgodnie z kolejnością LCN. Brakuje programu dla TVP3 (w ogóle nie uwzględniony, zapewne z uwagi na różne wersje regionalne, ale to można byłoby rozwiązać umieszczając program np. TVP3 Warszawa i dodając możliwość wyboru regionu ręcznie (pomysł). Na liście są Metro i WP, ale nie ma dla nich ramówki. Cała reszta jest dostępna.
 
Portal HbbTV EmiTel (Program TV)
Portal HbbTV EmiTel (Program TV)

Na dekoderze Skymaster TNT5 dłuższe nazwy kanałów nie mieszczą się w polu (np.: TVP Historia, TVP Rozrywka, co powoduje, że widać samo "TVP", ale można się domyślić), na Vu+ czcionka jest nieco inna, węższa, dzięki czemu wszystko się mieści.
 
Portal HbbTV EmiTel (Program TV), widok z odbiornika Vu+ (inna czcionka)
Portal HbbTV EmiTel (Program TV)
Widok z odbiornika Vu+ (inna czcionka)

Program jest prezentowany w formie harmonogramu czasowego, widać tabelę z propozycjami na najbliższe dwie godziny dla sześciu kolejnych stacji. Brakuje trochę szybkiej zmiany dni, ale przechodząc kursorami lewo-prawo można przemieszczać się dalej. Dane w momencie publikacji tekstu obejmują 3 dni (dziś, jutro i pojutrze). Można przewijać widok dalej, ale dla wszystkich kanałów widać już tylko komunikat „No Event”.

Zawartość programu jest dość rozbudowana, bo poza samym tytułem mamy rozszerzony opis oraz zdjęcie (lub jeśli go brak - logotyp kanału). Przycisk niebieski włącza ekran z opisem, jeśli w dolnej części okna nie mieści się on w całości (i z tego ekranu klawiszem niebieskim można wrócić do widoku programu).
 
Portal HbbTV EmiTel (Program TV)
Portal HbbTV EmiTel (Program TV)

Przycisk OK przełącza na wybrany kanał, ale na urządzeniu testowanym w redakcji (Skymaster TNT5 z usługi TNTV) czasami to działało (np. TV Puls), a czasami nie (np. TVP1 HD) - odbiornik wychodził z portalu, ale pozostawał na kanale „Test”. Warto sprawdzić na innych urządzeniach, zapraszamy do dzielenia się wnioskami w komentarzach.

Klawisz czerwony pozwala wyjść do strony głównej portalu.

Player

Ostatni element jest bardzo ciekawy - po wejściu widać tabelę, w której przygotowano 8 miejsc, na razie aktywne jest jedno - Polskie Radio. Po wejściu pojawia się dostęp do 8 stacji Polskiego Radia - można uruchomić kanały: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Rytm i Radio Poland. Widać logotypy i pojawia się krótki opis, być może miejsce na ramówkę, ale na razie dla wszystkich stacji pojawiał się napis „Program informacyjny”.
 
Portal HbbTV EmiTel (Player)
Portal HbbTV EmiTel (Player)

Przycisk OK uruchamia stację, żółty wraca na ekran główny Playera, a czerwony - do strony głównej portalu. Odtwarzanie stacji radiowych działa prawidłowo na Vu+, na Skymaster TNT5 po kilku sekundach Portal restartuje się i stacja przestaje grać.
 
Portal HbbTV EmiTel (Player - stacje Polskiego Radia)
Portal HbbTV EmiTel (Player - stacje Polskiego Radia)

Można powiedzieć, że w pewnym sensie Polskie Radio znalazło się w ten sposób w ofercie Naziemnej TV Cyfrowej w Polsce, ale trzeba mieć na uwadze, że w takiej formie zadziała to tylko na urządzeniach wspierających HbbTV i podłączonych do sieci, bo przekaz stacji jest odbierany z Internetu.

Choć Portal nadawany przez Emitel ma charakter testowy, to aktualnie działa całkiem dobrze, ewentualne drobne błędy mogą być związane z działaniem konkretnych odbiorników, dlatego wszystkich mających dostęp do sygnału MUX 8 oraz urządzenie obsługujące HbbTV zapraszamy do testowania Portalu i dzielenia się uwagami w komentarzach.

Nie wykluczone, że wkrótce poznamy szczegóły co do wykorzystania 10 proc. miejsca na usługi interaktywne w MUX 8, gdyż już 25 stycznia 2017 w Warszawie odbędzie się konferencja HbbTV Summit Poland. Usługa HbbTV może być wykorzystywana także do strumieniowania kanałów TV (co widać w HbbTV od TVP i na kanałach Grupy ZPR Media, np. Eska TV), więc możliwości są spore...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...