reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać nowe kanały z MUX 8? Aplikacja EmiMaps

dodano: 2016-12-14 10:43 | aktualizacja: 2016-12-14 12:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 12/2016

EmiMaps Koniec roku to czas startu zupełnie nowych kanałów telewizyjnych. Warto o tym informować, tym bardziej, że te nowe stacje są bezpłatne i osiągalne w zdecydowanej większości regionów w Polsce. Błędem byłoby nie skorzystać z tego faktu, biorąc pod uwagę również to, że wcale nie trzeba się jakoś specjalnie natrudzić, by je odbierać. Jak to zrobić?

MUX 8 NTC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osoby, które oglądają już 23 bezpłatne, ogólnopolskie kanały w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, mogą teraz uzyskać dostęp do kolejnych 4 kanałów – Nowa TV, Zoom TV, Metro i WP. Są to całkowite nowości na polskim rynku, a w przyszłości dołączą do nich 2 lub 3 kanały od TVP. Te 4 nowe kanały oraz działający od 8 grudnia portal HbbTV, będący kwestią bardzo rozwojową (możliwość uruchomienia w przyszłości praktycznie nieograniczonej ilości nowych kanałów, z wykorzystaniem łącza internetowego), wchodzą w skład nowego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej – tak zwanego MUX 8. Jak go odbierać?

W związku z tym, że ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF a nie UHF (jak wszystkie inne MUX-y telewizji naziemnej w Polsce), może się zdarzyć, że nowe kanały będą osiągalne dopiero po modernizacji instalacji antenowej. Ale to ostateczność – może się bowiem okazać, że problem leży w czymś zupełnie innym. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem „krok po kroku”, by w miarę możliwości uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z modernizacją instalacji antenowej. Poniższe wskazówki są przeznaczone dla osób, które korzystają już z telewizji naziemnej. Użytkownicy płatnych ofert telewizyjnych (platformy satelitarne, sieci kablowe) powinni uzyskać dostęp do 4 nowych kanałów automatycznie – ich odbiór nie wymaga dodatkowych czynności.
 

W wydaniu magazynu SAT Kurier 12/2016 prezentujemy kilka popularnych anten VHF oraz combo (VHF+UHF), choć należy zaznaczyć, że anteny combo nie rozwiązują problemu różnych mocy, kierunków, polaryzacji (antena musi być dobrana do konkretnej lokalizacji, nie ma anteny uniwersalnej). Najbardziej zalecanym sposobem rozbudowy instalacji antenowej jest dodanie anteny VHF i zwrotnicy.

Warto dodać, że EmiTel uruchomił specjalną infolinię na temat odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Pod numerem 12 627 32 80 można porozmawiać z ekspertami o odbiorze MUX 8.

EmiMaps – mapy zasięgów naziemnej telewizji cyfrowej

Bardzo przydatna przy konfigurowaniu instalacji antenowej na potrzeby MUX 8 jest aplikacja EmiMaps na Androida (dostępna w sklepie Google Play) i na iOS (link). Pokazuje ona szacunkowe zasięgi emisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T realizowanych przez spółkę EmiTel. Jest to pomoc w przybliżonym określaniu możliwości odbioru sygnału MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 8 w zadanym miejscu na terenie kraju, a także doboru, instalacji oraz kierunku ustawienia telewizyjnej anteny odbiorczej.

Wersja przeglądarkowa jest dostępna pod adresem: EmiMaps.emitel.pl.
 
Strona internetowa EmiMaps.emitel.pl z zasięgami nadajników DVB-T
 
Działanie EmiMaps na przykładzie siedziby redakcji SAT Kuriera

Redakcja SAT Kuriera sprawdziła działanie zarówno aplikacji mobilnej EmiMaps, jak i strony EmiMaps.emitel.pl. Instalator wersji 1.0.9 EmiMaps niewiele waży – nieco ponad 2 MB, a sama aplikacja działa szybko i bezproblemowo. Jest bardzo intuicyjna i można w niej znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące emisji telewizji naziemnej w Polsce.

Aplikacja wita nas ekranem, na którym można wskazać multipleks (MUX 1, 2, 3 lub 8). Każdy z tych multipleksów jest opatrzony logo kanałów, jakie oferuje, co znacznie ułatwia wybór osobie, która nie do końca orientuje się w numeracji poszczególnych MUX-ów. Poniżej należy wskazać lokalizację – albo poprzez wpisanie adresu (pomaga w tym autouzupełnianie), albo poprzez zaznaczenie opcji „Wykryj moją lokalizację” (konieczne jest włączenie usługi lokalizacji w telefonie, a następnie ponowne uruchomienie aplikacji).
 
EmiMaps w wersji na Androida
EmiMaps w wersji na Androida

Kliknięcie w „Sprawdź czy jesteś w zasięgu” skutkuje przejściem do ekranu „Mapa”. Tam uzyskujemy informację, czy odbiór jest możliwy, utrudniony czy niemożliwy, a także możemy zapoznać się z parametrami emisji.

Ciekawa opcja kryje się pod ikonką „Ustaw antenę”, gdzie oprócz informacji o nadajniku dostajemy wizualizację kierunku ustawienia anteny, wraz z aktualnym azymutem. Co więcej, dla wybranej przez nas wcześniej lokalizacji otrzymujemy informację o sugerowanej antenie odbiorczej. Dla siedziby redakcji SAT Kuriera wskazano antenę kierunkową o dużym zysku, ale bez wzmacniacza. Generalnie EmiTel nie zaleca stosowania wzmacniaczy antenowych, o ile lokalne warunki nie wmuszają dodatkowego wzmocnienia sygnału telewizyjnego.

Poniżej na ekranie przedstawiony jest przekrój pionowy terenu na trasie od stacji nadawczej do anteny odbiorczej. Wykres ten pozwala na ocenę utrudnień w odbiorze sygnału spowodowanych wystąpieniem przeszkód terenowych.

Oprócz tego aplikacja EmiMaps zawiera „Listę nadajników” dla poszczególnych multipleksów DVB-T. Jest to bardzo szczegółowy wykaz opatrzony szeregiem istotnych parametrów.

Warto dodać, że aplikacja jest narzędziem pomocniczym, a jej działanie nie obejmuje wszystkich zagadnień wpływających na ocenę możliwości odbioru sygnału w danej lokalizacji. Najlepszym rozwiązaniem przy doborze anteny jest skorzystanie z pomocy fachowca, jakim jest instalator.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii MUX 8


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...